tudományos-szakmai folyóirat

A büntetőjog és polgári jog kárfogalma – azonos terminológia, eltérő definíciók


Szerző(k): Komporday-Orosz Noémi

Az egyes jogágak elkülönülése nem új keletű jelenség, tulajdonképpen a kodifikált, írott jog megjelenésével egyidős.

A büntetőjog és a magánjog mint jogág, alapjaiban tér el egymástól. Míg a büntetőjog vertikális – alá-fölé rendeltségi – jellegű, addig a magánjog horizontális – mellérendelt – jellegű kapcsolatokat hordoz magában.

Noha éppen a fentiek okán a magánjog és a büntetőjog rendszertani elkülönítése indokolt és okszerű, emellett – vagy ennek ellenére – számos jogi kategórián, terminuson osztozik a két jogág. Ezen terminusok közül az egyik legszembetűnőbb fogalmi eltérése mentén, a kárfogalom kérdésének komparatív vizsgálatát kívánom elvégezni jelen tanulmányban.

Parttalan lenne valamennyi közös, érintkező fogalmat elemezni, ezért jelen írás tárgyát kizárólag az alapfogalmak képezik, amelyekkel az igazságszolgáltatás mindkét jogterületen találkozik, ezáltal képes érdemi kérdéseket generálni. A nemzetközi kitekintés szintén szétfeszítené a tartalmi kereteket és a terjedelmi korlátokat, így a tanulmány kifejezetten a hazai dogmatikára és jog-gyakorlatra koncentrál.

A büntetőjog és a polgári jog kárfogalma

„Felelősség

A felelősség hétköznapi fogalmában elkülönül a valamiért és a valami miatti felelősség. Előbbi egy céllal való egyetértést és az annak érdekében való elköteleződést jelenti: például a szülő felelősséget érez a gyermekeiért, a munkáltató felelősséget érez a beosztottjai létbiztonságáért, vagy épp a sofőr felelősséget érez az autóban utazó barátai testi épségéért.

A valami miatti felelősség egy cselekedet vagy mulasztás következményét jelöli. Ez lehet erkölcsi, politikai, de jogi fogalom is.

Az erkölcsi felelősség a tágabb vagy szűkebb közösségben érvényesülő erkölcsi követelményekbe ütköző magatartás vagy mulasztás miatti negatív értékítélet és a kapcsolódó következmények viselése.1

A Magyar Értelmező Kéziszótárt felütve a szó köznapi értelmét tekintve következő definíciót találjuk:

Felelősség (főnév)

Erkölcsi, jogi vagy hivatalos kötelezettség, amelynek alapján valaki, valamely testület vagy közösség valakiért vagy valamiért felelős, számot adni tartozik.”2

Fontos kiemelni, hogy a társadalmi felelősségtől élesen elkülönül a jogi felelősség, hiszen az kizárólag a jogi normáknak való megfelelést jelenti, a morális tartalom csak közvetetten, elvontan érvényesül ebben a körben. A jogi felelősség egy jogszabály által vagy egy jogszabályban betartandónak nyilvánított erkölcsi norma3  által tiltott magatartás miatti, vagy egy jogszabály vagy erkölcsi norma által előírt magatartás elmulasztása miatti, jellemzően jogkövetkezménnyel (az esetek többségében szankcióval) járó helyzetet jelöl.4

Elmondható, hogy a felelősség jogi fogalomként az absztrakció magasabb szintjén differenciálódott a különböző fogalomrendszerek létrejöttével. Király Tibor szerint a jogi felelősség alapvetően az a jogi konstrukció, amely összeköti a jogi tényt, ügyletet, magatartást a szankcióval.5  Bihari Mihály koncepciója a jogi felelősségről akként határozható meg, hogy „[a] felelősség [egy] negatív tartalmú értékviszony”, társadalmi rosszallás, amely alapján az egyén számára szankcióviselési, helytállási kötelezettség keletkezik.6

A jogi felelősséget további kategóriákra, alkategóriákra szükséges osztani, amelyeket tanulmányom későbbi részében egyenként kívánok részleteiben elemezni.

Eörsi Gyula szerint „[a] felelősséget társadalmi értelemben valamely felróha-tóan elkövetett társadalomra veszélyes magatartás váltja ki. A felelősség a társadalom nevelő funkciójának az a része, amely represszióval reagál a társadalomra veszélyes magatartásokra.”7

Mind a magánjogi, mind a büntetőjogi értelemben vett „társadalomra veszélyes” – vagyis káros, kedvezőtlen hatásokat eredményező – cselekményeket a jogalkotás azáltal igyekszik kiküszöbölni, hogy azokat jogellenessé nyilvánítja, illetve kikényszeríthető szankciókat határoz meg és tesz lehetővé. A jogalkotás az ilyen magatartásokra irányuló szabályozások részleteivel volt képes kialakítani a ma is hatályos felelősségi rendszereket, a kialakult jogi felelősség szabályait.

A felelősség általánosságban egységes, társadalmi és jogi normáknak való állandó alávetettséget, a normák megsértésének jogkövetkezményét és a szankcionálás lehetőségét jelenti és foglalja magában.8

A jogi felelősség kizárólag a jogi normáknak való megfelelést jelenti, tehát morális tartalom csak közvetetten érvényesül. Itt utalnék a büntetőjogban sűrűn alkalmazott és elvi jelentőségű „társadalomra veszélyes” kategóriára, amely a káros, kedvezőtlen hatásokat eredményező és büntetőjogi szempontból szankcionálható és szankcionálandó cselekményekre vonatkozik.

A jogi felelősségen belül megkülönböztethetünk magánjogi – így polgári jogi, munkajogi, agrárjogi – közigazgatási jogi, szabálysértési, valamint büntetőjogi9  felelősséget.

Generális fogalom-meghatározás mellett tehát elmondható lehetne, hogy a felelősség velejárója – a normákhoz kötöttség mellett – az abból fakadó kötelességek megszegésével vagy elmulasztásával okozott hátrányos, kedvezőtlen helyzet, eredmény orvoslásának a kötelezettsége is, a jogi felelősség szabályozási rendszere azért e kijelentésnél árnyaltabban, komplex módon reagál az ilyen helyzetekre.

Összegezve a fentieket, tehát a jogi felelősség egy jogszabály által vagy egy jogszabályban betartandónak nyilvánított, erkölcsi norma által tiltott magatartás miatti, vagy egy jogszabály vagy erkölcsi norma által előírt magatartás elmulasztása miatti, jellemzően jogkövetkezménnyel (az esetek többségében szankcióval) járó helyzet jelöl.

Aggálytalanul kijelenthető: a büntetőjog és a polgári jog felelősségi rendszere alapjaiban tér el egymástól, így észszerű módon a kárfogalmuk sem feltétlenül lesz, lehet azonos.

Számos esetben találkozunk ugyanakkor – a különbözőségek ellenére – utaló szabályokkal, polgári jogi kategóriák büntetőjogba történő átemelésével, amelyek az esetek nagy részében értelmezési, alkalmazási nehézségekhez vezethetnek.

A jogi felelősség szétválásának okai, a büntetőjogi és a magánjogi felelősség sajátosságai10

Noha kijelenthető, hogy a jogellenes magatartások és cselekmények minden esetben valamely alapjog vagy alapjog jellegű jogosultság sérelmét okozzák, a büntetőjogi és magánjogi felelősség fogalmai között mégis egy igen erőteljes határvonal húzható, illetve a két jogághoz kapcsolódó jogkövetkezmények, szankciók is élesen elkülönülnek, eltérnek egymástól.

A különbségtétel oka abban keresendő, hogy az eltérő jogsértésekre, jogellenes cselekményekre adott közhatalmi, jogalkotói, igazságszolgáltatási reakciók iránya eltérő funkcionális tartalommal bír.

„Még mielőtt a büntetőjogi és magánjogi felelősség teljes szétválása befejeződött volna, az utóbbin belül megkezdődött egy újabb differenciálódási folyamat. Fokozatosan elkülönült egymástól a polgári jogi, a munkajogi és az agrárjogi felelősség. Számos további jogág (pl. a közigazgatási jog, a nemzetközi jog) gazdagodott speciális felelősségi szabályokkal. Az egyes jogágak eltérő jellegű magatartásokat rendeznek, így a jogági felelősségek eltérő súlyú jogkövetkezményekkel járnak.”11

A büntetőjog – így a büntetőjogi felelősség – központi elemét a Btk. 79. § szerinti büntetési célok, tehát a társadalom védelme, valamint a generális speciális prevenció jelenti12 , nyilvánvalóan a büntetőjogi felelősség megállapításának feltételei megvalósulása esetén.

A büntetőeljárás során a kártérítés, kártalanítás, vagyis a jóvátétel valamely módja csak szekunder jelleggel jut szerephez. A kártérítésnek ugyanis szinte kizárólag az egyes büntetések vagy intézkedések alkalmazása körében van relevanciája, tehát nem a büntetőjogi felelősség megállapításának vagy esetlegesen a (büntetőjogi) szankció elkerülésének lehetőségét teremti meg.13

Meg kell jegyezni, hogy a büntetőjog területén, így az egyes bűncselekmények tekintetében a szoros értelemben vett jóvátétel – „kártérítés”, vagyis a polgári jogi igény – kizárólag akkor merülhet fel, ha a bűncselekmény valamilyen – vagyoni vagy nem vagyoni14  – kárt okozott, esetlegesen tényállási elemként, eredményként szerepel a törvényi tényállásban.

Szükséges azt is kiemelni, hogy e – bűncselekménnyel okozott – károk megtérítésére már nem a büntetőjog biztosít eszközt, ugyanis csak jogalapot, végrehajtható határozatot ad a sértettek kezébe, amellyel polgári bíróság előtt érvényesíthetik igényeiket.

A büntetőjogban tehát a „kártérítésnek” szinte kizárólag az egyes büntetések vagy intézkedések alkalmazása – tehát a büntetéskiszabás – körében van relevanciája, nem a büntetőjogi felelősség megállapításának vagy esetlegesen a (büntetőjogi) szankció elkerülésének lehetőségét teremti meg – ide nem értve a tevékeny megbánás Btk. 29. § (1) bekezdése szerinti esetét, amely büntethetőséget megszüntető okot képez. Szükséges megjegyezni ugyanakkor, hogy ezzel szemben a Btk. 29. § (2) bekezdése szerinti tevékeny megbánás a büntetéskiszabás körében jelentőséggel bír, noha a korlátlan enyhítés ebben az esetben sem alanyi jog, hanem az adott ügyben eljáró bíróság mérlegelési jogkörébe tartozó lehetőség.

A büntetőeljárás során a „kártérítés” önkéntes formája, tehát a bűncselekménnyel okozott kár megtérítése a büntetés enyhítése, mellőzése körében vizsgálandó, valamint enyhítő körülményt15  képez a büntetéskiszabás során.

A büntetőjogi felelősség és következményeinek jellegzetességeivel szemben a magánjogról az mondható el, hogy noha tartalmaz bizonyos preventív elemeket, a felelősségi rendszer középpontjában a szankció, a személyi és vagyoni sérelmek körének általános jogkövetkezménye, a kártérítés áll. A kártérítés a pedig a reparációt, a kompenzációt juttatja érvényre abban az esetben, ha káresemény következett be.

Látnunk kell azonban, hogy a két jogterület eltérő szabályrendszere és komplexitása ellenére, egymás nélkül nem feltétlenül lennének működőképesek. A büntetőjog és magánjog felelősségi rendszerének együttes hatása egyértelműen arra enged következtetni, hogy egymás komplementerei, így a jogrendszerben komplex védelmet képesek nyújtani. A két jogterület egymást kiegészítő jellege az Alaptörvényben is deklarált és egyéb (alap)jogok garanciáit biztosítja.

Összegezve tehát, a magánjogi és büntetőjogi felelősség közötti alapvető eltérések oka abban keresendő, hogy az igazságszolgáltatási reakciók iránya eltérő funkcionális tartalommal bír.

A büntetőjogi felelősség bűnösségen alapuló, objektív felelősségi rendszer, melynek központi eleme a Btk. 79. §-ban meghatározott speciális és generális prevenció, illetve a társadalomvédelem. A kár/vagyoni hátrány vs. bűncselekmény káros hatásai elkülönülnek. A kvázi „kártérítés”, a jóvátétel csak szekunder jellegű. A polgári jogi igény elbírálása tekintetében pedig elmondható, hogy a kártérítésre csak jogalapot ad a büntetőjog, az elbírálás a polgári jogra tartozik.

A büntetőjogi objektív jellegű felelősséggel szemben a magánjogi felelősség vétkességen, felróhatósági alapokon nyugvó felelősségrendszer, ahol helyenként kivételes jelleggel megjelenik a mögöttes helytállási kötelezettség.16  Szemben a büntetőjoggal, csak néhány preventív elemet tartalmaz, központi eleme pedig maga a kár, a kártérítés, a reparáció, valamint a kompenzáció.

A polgári jog kárfogalma

„Az 1959. évi Ptk. megoldása az egységes, felróhatósági alapú kárfelelősségi rendszer volt. Az egységes szabályozási megoldás gyakorlati előnyének volt mondható, hogy a szerződésszegési és a szerződésen kívüli károkozási tényállások között esetleg felmerülő elhatárolási kérdéseknek nem volt igazán jelentősége, illetve gyakorlati következménye. A jogalkotó az új magánjogi kódexben, a Ptk.-ban azonban új alapra helyezte a szerződésszegéssel okozott károkért való felelősség szabályozását, és eltérő szabályokat állapított meg a kimentés rendszerére, valamint a megtérítendő károkra. E két alapvető változtatáson kívül a Ptk. megtartotta a kártérítési felelősségi jog egységét.”17

Ahogyan már említettem, a polgári jogi felelősségi rendszer középpontjában a szankció, a személyi és vagyoni sérelmek körének általános jogkövetkezménye, a kártérítés áll. A kártérítés a pedig a reparációt, a kompenzációt juttatja érvényre abban az esetben, ha káresemény következett be.

A kártérítési jog mint a magánjog büntetőjogaként is emlegetett intézmény kettős kihívással küszködik. Egyfelől múltbéli eseményt vizsgál (károkozás), másfelől a jelenben, illetve a jövőre nézve kell helyreállítania a jogsértés előtt fennállt állapotot. Így valójában a kártérítési jog több időbeli síkot kapcsol össze, amely egyfajta időutazásra hívja elemzőjét.18

A polgári jogi felelősség két legjellegzetesebb sajátossága a jogkövetkezmény és a jogkövetkezmények érvényre juttatásának differenciált eszközrendszere.

A polgári jogi felelősségrendszer szintén további alrendszerekre különül el, kontraktuális (szerződéssel) és deliktuális (szerződésen kívüli) felelősségre. Ezen belül további egyedi és elkülönült csoportot képeznek azok a felelősségi normák, amelyek kár bekövetkezése esetén rendezik a károkozó és a károsult közötti – tulajdonképpen a károkozás „eredményeként”, következményeként kialakult – jogviszonyt, a kártérítési jogviszonyt.

A polgári jogi felelősségrendszerben – a büntetőjogtól eltérően – a károkozó magatartáshoz vagy ehhez vezető mulasztáshoz kapcsolódó jogkövetkezmények spektruma kimondottan széles.19

A kár általános értelemben minden olyan hátrány, amely valakit valamely károsító esemény folytán személyében vagy vagyonában ér. Ennek alapján teszünk különbséget vagyoni és nem vagyoni (eszmei) kár között.

Mindenekelőtt szükséges kitérni a hatályos polgári jogi kárfogalomra, amely tartalmának meghatározásakor számos tényezőt kell figyelembe vennünk: így elsősorban a kártérítés célját, valamint rendelteltetését is..

A kár fogalmának meghatározását lényegesen befolyásolja az a körülmény, hogy a hétköznapi, valamint a jogi terminológia alapján is más-más megközelítést értünk alatta: differenciát találunk felfedezni a két megfogalmazás között. Vitathatatlan, hogy a mindennapi értelemben alkalmazott kár fogalma tágabb kört fog át, mint a jogi szakirodalom által meghatározott definíció.20

A tágabb értelemben használt kár fogalma magában foglal minden vagyoni és érzelmi sérelmet, függetlenül attól, hogy az mekkora értéket képvisel, illetve az okozott kár valamilyen formában és módon meg megtérült-e a károsult számára. A hétköznapi szemlélet mind pszichés, mind erkölcsi elemeket is magában hordoz, amit a jog nem tud és nem is képes beolvasztani saját eszköztárába.

A Ptk. nem tartalmazza expressis verbis a kár definícióját, pusztán a 6:522. § szerinti teljes kártérítés elvéből vonható le következtetés arra, hogy amit meg kell térítenie a jogtalan károkozónak, tulajdonképpen azt tekintjük kárnak, tehát a polgári jogi kárfogalom is innen – illetve egyéb kiegészítő Ptk.-rendelkezésekből és az irányadó bírói gyakorlatból – következtethető ki.

A fentiekkel szemben joggazdaságtani vagy közgazdasági megközelítésben vizsgálva a témát, Szalai Ákos szerint a kár fogalmát legjobban Boytha György meghatározása adja vissza, amely értelmében a kár pénzben mérhető, ár- és piaci értékviszonyok alapján számítható hátrány.21

Visszatérve a polgári jogi szempontú megközelítéshez, vizsgálandó a teljes kártérítés elve. A polgári jog vonatkozó szabályai szerint a teljes kártérítés azzal az összeggel azonos, amely olyan helyzetbe hozza a károsultat, mint amilyenben a kár, a károkozó esemény bekövetkezése előtt volt, vagy a károkozó esemény hiányában kerülhetett volna.

Ahogyan korábban is utaltam rá, Ptk. nem tartalmazza a szó szoros értelmében vett kárfogalmat, azt több vonatkozó rendelkezés értelmezésével kapjuk meg, az alábbiak szerint.

A Ptk. 6:522. § rendelkezik a teljes kártérítés elvéről, amely kimondja, a „[t]eljes kártérítés azzal az összeggel azonos, amely olyan helyzetbe hozza a károsultat, mint amilyenben a kár, a károkozó esemény bekövetkezése előtt volt vagy a károkozó esemény hiányában kerülhetett volna”. A hatályos szabályok megfelelő értelmezésével tehát azt tekintjük kárnak, amit a károkozónak meg kell térítenie. Ez azt jelenti a szűkebb értelemben vett jogi definiálás szerint, hogy a vagyoni kár a károsultnál a károkozás időpontjában22  beállott tényleges értékcsökkenés (damnum emergens), a későbbiekben bizonyosan bekövetkező elmaradt haszon (lucrum cessans), valamint a kárelhárítás és kárenyhítés körében felmerült indokolt és szükséges költség. A teljes kártérítés elvéből adódóan a károkozó a károsult vagyoni és nem vagyoni kárát egyaránt köteles megtéríteni.

Látnunk kell azonban, hogy a Ptk. 6:522. § szerinti kárelemeken kívül a kárfogalom további pontosításra szorul, ugyanis e jogszabályhellyel nem definiálható egzakt módon a polgári jogi kárfogalom, annak csak esszenciális tartalmi elemeit határozza meg. Egyrészt szükséges a kártérítés természetbeni vagy pénzbeli volta közötti választás, a kárként el nem ismert hátrányok vizsgálata, a káronszerzés tilalma alóli kivételek figyelembevétele, az esély elvesztésének kárként értelmezése, a vagyoni érték csökkenésének értelmezése, a kárcsökkentés költségének definiálása, valamint az elmaradt vagyoni előny megtérítésével kapcsolatban felmerülő problémák kiküszöbölése, a károsult személyének pontos meghatározása, a folyamatos károk kezelése, azaz az egyösszegű kártérítés és a járadék közötti választás, végül a méltányossági alapú kárcsökkentés alkalmazási köre, illetve alkalmazásának indoka.23

Megjegyzem, hogy az esély elvesztését a jogirodalom nem a kár mértékének meghatározása, hanem az okozatosság körében vizsgálja. Az esély elvesztésének kár körében történő tárgyalásának indoka, hogy az okozatosságikérdések-dilem-ma feloldására a magyar joggyakorlat is olykor a kár fogalmát hívja segítségül: önálló kárelemként, ide értve a személyiségi jogi jogsértés egyik formáját.24

Elmondható, hogy az új Ptk. megalkotására és a megújult hazai felelősségi (kártérítési) jogra hatással voltak egyrészt az Európai Unió égisze alatt zajló jogharmonizációs folyamatok, másrészt a globalizáció hatására mind Magyarországnak a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokban való részvétele, mind a magánszemélyek határokon átnyúló jogvitái olyan kérdéseket vetettek fel a bíróságokon, amelyek a klasszikus polgári jogi felelősségi teóriák megváltozását eredményezték.25  A polgári jog az 1959. évi Ptk. hatálybalépésétől kezdődően a kontraktuális és a deliktuális felelősség egységét hangsúlyozta.

A vétkességen alapuló, tehát felróhatósági felelősségrendszer általános szabályként volt irányadó mind a szerződésszegéssel okozott károk, mind a szerződésen kívüli károkozás körében.

Míg a büntetőjogban bűnösségen alapuló, objektívnek tekinthető felelősségi rendszer irányadó, addig a polgári jogban vétkességen alapuló felróhatósági rendszer alkalmazandó, néhány esetben kiegészítve a mögöttes, ún. helytállási kötelezettséggel.

Példálózó jelleggel – és jelen tanulmány büntetőjogi témájára figyelemmel kifejezetten vázlatosan – megemlítek néhány, a polgári jogi károkozáshoz kapcsolódó jogkövetkezményt az alábbiak szerint.

Hibás teljesítés esetén például alkalmazhatóvá válnak a szavatossági (jogszavatosság, termékszavatosság) következmények, vagy adott esetben a jótállás, érvénytelen szerződés esetében, amennyiben lehetőség van rá, szóba kerülhet az eredeti állapot helyreállítása, az in integrum restitutio.

Bizonyos jogellenes magatartások körében annak abbahagyásra, eltiltásra, elégtétel adására, vagy a jogalap nélküli gazdagodás megtérítésére kötelezés kérhető. Egyes cselekményekhez vagy mulasztásokhoz automatikus jog-következményeket rendel a jogalkotó, így például az a személy, akinek a felróható magatartása vezet a szerződéskötés elmaradásához, elveszíti az adott foglalót, vagy a kapott foglalót kétszeresen köteles visszaadni. Bizonyos esetekben más személy felróható magatartása miatt helytállásra lehet kötelezni a helytállási kötelezettséggel terhelt személyeket, így például egy gazdasági társaság vezető tisztségviselőjét. Személyhez fűződő sérelmek esetén, például személyiségi jogok megsértésekor, vagy nem vagyoni károk felmerülésekor sérelemdíjat kell fizetni.

Szükséges megemlíteni, hogy a jogszerű magatartással okozott kárt – adott esetben – is meg kell téríteni kártalanítás címén, természetesen a jogellenesen okozott kárt pedig mindig, kártérítés címén.

Noha kijelenthető, hogy a polgári jogban is a szankciót – hátrányos jogkövetkezményt – maga után vonó felelősség a jellemző, de kivételes esetekben – szemben a büntetőjogi normákkal – magatartások elmulasztása azzal is járhat, hogy elmarad valamilyen pozitív, várt és remélt jogkövetkezmény, például nem lép hatályba a megkötött szerződés.26

A büntetőjog kárfogalma

A polgári jogi felróhatósághoz képest a büntetőjogi kárfogalom meghatározásához tisztáznunk kell a büntetőjog felelősségi rendszerét, majd a kárt ebben a speciális, egyébként a polgári jogtól jelentős mértékben eltérő felelősségi rendszerben tudjuk elhelyezni.

A büntetőjogban bűnösségen alapuló felelősségi rendszer érvényesül. A bűnösségen alapuló felelősség elve már a felvilágosodás után megjelent, azonban csak a 20. század második felére vált a büntetőjogban igazán meghatározó jelentőségűvé.27

A legalitás, így a nullum crimen sine lege és nulla poena sine lege garanciális büntetőjogi alapelvek tehát hosszú múltra tekintenek vissza és képezik büntetőjogi jogrendszerünk alapját.

Nagy Ferenc szerint a bűnösségen alapuló felelősség elve különböző funkciókat tölt be, amelyek tisztázást igényelnek. Egyrészt szükséges különbséget tenni a bűnösség és az alkotmány (Alaptörvény) és kriminálpolitika viszonylatában, vizsgálni a bűnösséget mint a büntetőjogi felelősség előfeltételét, valamint a bűnösség szerepét a büntetéskiszabás során.28

Tekintettel arra, hogy jelen tanulmány nem a bűnösség, illetve a büntetőjogi felelősség és felelősségi rendszer témájában íródott, ezért az egyes funkciókat részleteiben nem kívánom elemezni.

Összefoglalóan szükséges azonban rögzíteni, hogy a bűnösségen alapuló felelősségi rendszert vizsgálni kell alkotmányossági-alkotmányjogi szinten, bűncselekménytani, büntetéskiszabási és jogkövetkezmény-tani szinten, amelyeket együttesen figyelembe véve elmondható, hogy a magyar jogrendszerben „a bűnösség mint a büntetőjogi felelősségre vonás előfeltétele és a bűncselekmény-fogalom nélkülözhetetlen ismérve legitimálja és megalapozza a büntetést, a bűnösség foka mint büntetéskiszabási elv viszont – más körülményekkel együtt – befolyásolja a konkrét ügyben kiszabandó büntetés mértékét, súlyát.”29

Büntetőjogi „kárfogalom”: kár és vagyoni hátrány

Kár és vagyoni hátrány mint a materiális bűncselekmények eredménye

A Btk. nem tartotta meg az 1978. évi Btk. szabályozási metodikáját, nevezetesen azt, hogy a büntetőjogi kár fogalma alatt a polgári jogi – Ptk. szerinti – kárfogalmat kell érteni.

Az 1978. évi Btk. 333. § 2. pontja szerint a büntetőjogi kár a bűncselekménnyel a vagyonban okozott értékcsökkenést – tehát a bűncselekménnyel okozott magánjogi, polgári jogi értelemben vett damnum emergenst – jelentette.

Az 1978. évi Btk. vagyon elleni bűncselekményekről szóló XVIII. fejezetéhez fűzött miniszteri indokolás szerint „[a] polgári jog a kár fogalmát szélesebb körben határozza meg. A[z 1959. évi] Ptk. 355. § (4) bekezdése szerint kártérítés címén a károkozó körülmény folytán a károsult vagyonában beállott értékcsökkenést és az elmaradt előnyt, továbbá azt a kárpótlást vagy költséget kell megtéríteni, amely a károsultat ért vagyoni és nem vagyoni hátrány csökkentéséhez vagy kiküszöböléséhez szükséges. A kár polgári jogi és büntetőjogi fogalmának eltérését az indokolja, hogy a polgári jogi szabályozás célja a károsult kárának megtérítése, míg a büntetőjogban az okozott kár a bűncselekmény társadalomra veszélyességének a meghatározója. Ebből a szempontból pedig a vagyonban okozott értékcsökkenésnek van jelentősége”.

A miniszteri indokolásból leszűrhető, hogy a büntetőeljárás alapvető célja az állam kizárólagos büntetőigényének az érvényesítése, és nem a sértett reparációja.30

Némi – leginkább formális – változást hozott a büntető jogszabályok módosításáról szóló 1999. évi CXX. törvény 44. § (1) bekezdés a) pontja. A fent leírt kvázi redukáltnak tekinthető büntetőjogi kárfogalom átkerült az 1978. évi Btk. 137. § 5. pontjába, akként kiegészítve, hogy „vagyoni hátrány: a vagyonban okozott kár és az elmaradt vagyoni előny”.

A vagyoni hátrány terminusát az 1978. évi Btk. a hatálybalépéstől kezdve ismerte31 , ugyanakkor legáldefiníciót nem társított hozzá a jogalkotó.32

A kár és a vagyoni hátrány fogalmát a Btk. értelmező rendelkezései között, a 459. § (1) bekezdés 16. és 17. pontjaiban találjuk.

A fenti fogalmak több, leginkább vagyon elleni és gazdasági bűncselekmény tekintetében alaptényállási elemként, eredményként szerepelnek, illetve a Btk. 459. § (6) bekezdésében rögzített elkövetési értékeket is figyelembe véve az érintett bűncselekmények minősítési rendszerében is jelentőséggel bírnak.33

A kár a bűncselekménnyel a vagyonban okozott értékcsökkenés, a polgári jogi terminológia szerinti úgynevezett tényleges kár (damnum emergens).

Kár – a bűncselekmény jellegéből adódóan – többféle módon következhet be, ezáltal a kár mértékét is ennek függvényében lehet kiszámítani, megállapítani.

Dolog állagsérelmével járó megrongálása esetén a kár számításánál is – az érték megállapításához hasonlóan – a dolog általános forgalmi adóval kiegészített kiskereskedelmi forgalmi árából kell kiindulni.34  A BJD 1370. alapján az egyedi jellegű és kiskereskedelemben nem elérhető dolog esetén a kárt a dolog a megrongált, megsemmisült dologhoz hasonló célt szolgáló és a kiskereskedelmi forgalomban beszerezhető árucikk árának alapulvételével kell kiszámítani.

Szükséges megjegyezni, hogy a büntetőjogi kár, illetve vagyoni hátrány definícióját és az abba tartozó elemeket a jogalkotó egyes deliktumok speciális vonásai folytán kiegészítette.35  Ez azt jelenti, hogy az értelmezési rendelkezésekben meghatározott általános kárfogalomhoz, vagyoni hátrány fogalmához képest a Btk. eltérő rendelkezéseket is alkalmazhat és alkalmaz is. Ilyen például a csalás bűncselekménye [Btk. 373. § (7) bekezdés], ahol a kár fogalmát kiterjeszti az igénybe vett szolgáltatás meg nem fizetett ellenértékére is.

Kiemelést igényel, hogy a csalás körében kiterjesztett kárfogalom a hatályos Btk. nóvuma, a korábbi ezzel kapcsolatos bírói gyakorlat vitatható és ellentmondásos volt.36  Ezt az ellentmondást igyekezett feloldani a Btk. a 373. § (7) bekezdésével. A kiterjesztett kárfogalom és az általános – értelmező rendelkezésekben foglalt – kárfogalom összehasonlításából ugyanakkor arra lehet következtetni, hogy más bűncselekmények esetén, ahol a törvény nem írja külön elő e kiterjesztő felfogást, a szolgáltatás meg nem fizetett ellenértéke nem tekinthető kárnak, legfeljebb vagyoni hátránynak, amely a tényállás szempontjából nem minden esetben bír relevanciával.

A tényállásnál tehát a Btk. 373. § (7) bekezdése alapján tényállásszerű eredményként – kárként – kell tekinteni a vagyonban bekövetkezett értékcsökkenésen túl (szoros értelemben vett damnum emergens) az igénybe vett szolgáltatás meg nem fizetett ellenértékét is.37

Kemenes István helyesen mutatott rá, hogy magánjogi értelemben valójában az a helyes értelmezés, hogy bármely szerződéses szolgáltatás, tehát éttermi vagy szállodai, szálláshelyi szolgáltatás is, pénzbeli ellenértékének a meg nem fizetése nem esik a polgári jogi értelemben vett normatív kárfogalom alá. Ennek megfelelően polgári jogi értelemben az adott követelés jogcíme ilyenkor nem kártérítés, hanem ellenszolgáltatás megfizetése.38

A kárral szemben a vagyoni hátrány a vagyonban bekövetkezett értékcsökkenésen túl az elmaradt hasznot is magában foglalja. Meg kell jegyezni ugyanakkor, hogy a vagyoni hátrány még mindig szűkebb kategória, mint a polgári jogi kárfogalom, hiszen a polgári jogi kárfogalomnak – a korábbiakban kifejtettek szerint – a fentieken túlmenően eleme a kárból fakadó vagy annak kiküszöböléséhez szükséges további indokolt költség is.

Elmaradt haszon lehet például a Btk. 376. § szerinti hűtlen kezelésnél egy vállalkozási tevékenység jövedelmének elmaradása, vagy a Btk. 322. §-ában meghatározott közveszély okozásánál a megsemmisült termény el nem adása miatt kieső bevétel.

Megemlítendő az a körülmény, hogy a Btk. más tényállásaiban használt „hátrány”, „súlyos hátrány” fogalom nem azonos a Btk. 459. § (1) bekezdés 17. pontja szerinti vagyoni hátránnyal.39

Ugyanezen okfejtés alapján sem értelmezhető vagyoni hátránynak a „(jelentős) érdeksérelem”40 , vagy a „súlyos nélkülözés”41  kérdése.

A csaláséhoz hasonló addicionális, kiegészítő szabályozást vázol – noha itt már a vagyoni hátrány tartalma tekintetében – a Btk. 396. § szerinti költségvetési csalás tényállása is. A kiegészítő rendelkezések alapján tehát a költségvetési csalással összefüggésben vagyoni hátrány alatt érteni kell a költségvetésbe történő befizetési kötelezettség nem teljesítése miatt bekövetkezett bevételkiesést, valamint a költségvetésből jogosulatlanul igénybe vett vagy céltól eltérően felhasznált pénzeszközt is.42

A Btk.-ban rögzített bevételkiesésre a bírói gyakorlat valószínűsíthetően eltérő jogszabályi rendelkezés nélkül is vagyoni hátrányként tekintene, azonban látnunk kell, hogy a konkrét rendelkezés következetesebb, egyértelműbb megítélést és egységesebb joggyakorlatot eredményez(ett). A károkozással, vagyoni hátrány okozásával járó bűncselekmények – ahol ezt a tényállás külön említi is – úgynevezett materiális (eredmény-) bűncselekmények, tehát a bűncselekmény befejezettségéhez szükséges a tényállásszerű eredmény – azaz a kár vagy vagyoni hátrány – bekövetkezése.

Ahogyan azt később kifejtem, nem ritka az sem, hogy a fentiek szerint részletezett kár vagy vagyoni hátrány tényállásszerű eredményként nem jelentkezik (például lopás vagy sikkasztás kapcsán). Ilyenkor elkövetési értékről van szó, amely tényállást tekintve büntetőjogi értelemben vett kár vagy vagyoni hátrány okozásával nem járó, immateriális bűncselekmények jellemzője.

Ezen bűncselekmények jellegzetessége, hogy tulajdonképpen okozhatnak kárt43 , a büntetőjogi kódex ugyanakkor ezen bűncselekmények már a tényleges – köznapi értelemben vett – kár bekövetkezését megelőzően és befejezetté válnak, figyelmen kívül hagyva a kár bekövetkezését vagy annak esetleges elmaradását.

Kárt mint tényállási elemet tartalmazó egyes bűncselekmények

Mielőtt a kárt mint tényállási elemet – akár az alaptényállásban, akár minősítő körülményként felmerülése esetén – vizsgálnánk, szükséges rögzíteni, hogy mit tekintünk egy adott bűncselekmény eredményeként.

Az eredmény a törvényi tényállásban az az ismérvként szereplő külvilági változás, amely az elkövetési magatartással összefüggésben jön létre. Azért külvilági változás, mivel az elkövetőtől elkülönülten – a külvilágban – következett be.

Kivételesen esetekben, kvázi negatív eredményként a változás hiánya is jelentkezhet, így például a hűtlen kezelésnél. A bűncselekménynek csak az a következménye tekinthető eredménynek, ami tényállási elemként vagy minősítő körülményként van szabályozva, ezért is használjuk a „tényállásszerű eredmény” kifejezést. Tehát, ha valaki szexuális erőszak után a történtek hatására öngyilkosságot követ el, a passzív alany halála nyilvánvalóan nem lesz a szexuális erőszak bűntettének tényállásszerű eredménye.

Az ilyen jellegű „eredmények” – nevezzük őket következménynek – sokkal inkább a későbbiekben kifejtett polgári jogi igény, a bűncselekménnyel okozott kár megtérítésének körében jutnak jelentőséghez, amennyiben a sértett – vagy halála esetén hozzátartozója – ezirányú igényét a megfelelő határidőben bejelenti.

A fentieket figyelembe véve a tényállásszerű eredmény megvalósulásának igénye vagy igényének hiánya szempontjából különbség tehető materiális és immateriális bűncselekmények között.

Míg a materiális – eredmény-bűncselekmények – törvényi tényállásában szerepel eredmény, addig az immateriális bűncselekményeknél ez a tényállási elem hiányzik.

A materiális bűncselekményeknél az eredmény szerepelhet az alaptényállás részeként, azaz a bűncselekmény befejezettségéhez szükséges az eredmény megvalósulása, vagy az eredmény lehet minősítő körülményként is szabályozva, amely a bűncselekmény alapesetén túli eredményt tartalmaz.

A materiális bűncselekmények további két alcsoportra oszthatók, a materiális sértő – például emberölés, csalás esetén –, illetve materiális veszélyeztető bűncselekményekre, ahol az elkövetési tárgy tekintetében a közvetlen veszélyhelyzet kialakulását és fennállását szabályozza tényállásszerű eredményként a törvény. Materiális veszélyetető bűncselekmény például a közúti veszélyeztetés, ahol a tényállásszerű eredmény más vagy mások életének közvetlen veszélyeztetése.

A kár és vagyoni hátrány eredményként történő megjelenése

egyes bűncselekmények esetén

Kijelenthető, hogy a kár és vagyoni hátrány tényállási elemként, eredményként való szabályozása túlnyomó részben a tág értelemben vett vagyon elleni,44  illetve a gazdasági bűncselekmények esetében jelenik meg és bír jelentőséggel.

Tanulmányom korábbi részében részletesen foglalkoztam a két terminus tartalmának elemzésével, az ott leírtakat megismételni nem kívánom.

  • A Btk. XXXVI. fejezetében szabályozott szűk értelemben vett vagyon elleni bűncselekmények közül
  1. a 371. § szerinti rongálás kárt,
  2. a 373. § szerinti csalás kárt,
  3. a 374. § szerinti gazdasági csalás vagyoni hátrányt,
  4. a 375. § szerinti információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás kárt,
  5. a 376. § szerinti hűtlen kezelés vagyoni hátrányt,
  6. a 377. § szerinti hanyag kezelés vagyoni hátrányt,

       határoz meg tényállásszerű eredményként.

  • A Btk. XXXV. fejezetében szabályozott vagyon elleni erőszakos bűncselekmények közül a 367. § szerinti zsarolás tartalmaz eredményt, vagyoni hátrányt.
  • A Btk. XXXVI. fejezetében szabályozott szellemi tulajdonjog elleni bűncselekmények közül
  1. a 384. § szerinti bitorlás vagyoni hátrányt,
  2. a 385. § szerinti szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése vagyoni hátrányt,
  3. a 388. § szerinti iparjogvédelmi jogok megsértése vagyoni hátrányt

       határoz meg tényállásszerű eredményként.

  • A Btk. XXXIX. fejezetében meghatározott költségvetést károsító bűncselekmények vonatkozásában
  1. a 395. § szerinti társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással visszaélés kárt,
  2. a 396. § szerinti költségvetési csalás vagyoni hátrányt

      határoz meg eredményként.

  • A Btk. XLI. fejezetében szabályozott gazdálkodás rendjét sértő bűncselekmények közül a 413. § szerinti gazdasági titok megsértése tartalmazza a vagyoni hátrányt eredményként.
  • Minősítő eredményként jelenik meg továbbá a kár a Btk. 322. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés b) pontja szerint minősülő közveszély okozása, amennyiben azt különösen nagy vagy ezt meghaladó kárt okozva követik el, illetve a Btk. 323. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés c) pontja és a (3) bekezdés c) pontja szerinti minősülő közérdekű üzem működésének megzavarása is, amennyiben az különösen nagy kárt okozva, vagy különösen jelentős kárt okozva követik el.

Ezen a ponton szükséges ismételten kitérni a polgári jogi igény jelentőségére, és azokra az esetkörökre, ahol a bűncselekmény jellegéből fakadó sajátossága ugyan a kár vagy vagyoni hátrány bekövetkezése, vagy annak lehetősége, a jogalkotó mégis úgy döntött, hogy ezt nem szabályozza tényállási elemként.

A helyzet ilyenkor annyiban tér el a materiális kárt/vagyoni hátrányt okozó bűncselekményektől, hogy a bűncselekmény megvalósulása, befejezettsége sem a kár bekövetkezésétől, sem annak mértékétől nem függ, de természetesen valamilyen formában az mégis értékelésre került.

Erre a legjobb példa a lopás bűncselekménye, amelynek alaptényállása az alábbi: „Aki idegen dolgot mástól azért vesz el, hogy azt jogtalanul eltulajdonítsa, lopást követ el.”45

A lopás elkövetési magatartása tehát az elvétel, a bűncselekmény lényege a jogellenes birtokváltoztatás, amelynek folytán az eddigi birtokos nincs már abban a helyzetben, hogy a dologról rendelkezhessen. A lopás bekövetkezik és befejezetté is válik abban a pillanatban, amikor a tettes a dologra olyan fizikai hatást gyakorol, amelynek következtében a dolog felett eddig létezett tényleges uralom megszűnik, s ettől különböző tényleges uralom jön létre.

A fentiek tulajdonképpen meghatározzák a lopás stádiumait: a fennálló birtokállapot megszüntetésére irányuló magatartás kifejtésének a megkezdésével lép a lopás a kísérlet stádiumába, és a második mozzanattal, azaz az új birtokállapot létrehozásával válik a bűncselekmény befejezetté. Szükséges megemlíteni, hogy a befejezettségéhez a dolog elvitele sem szükséges, ha az anélkül is kikerül a sértett rendelkezése alól.46  Az első mozzanat kifejtésének megkezdéséig a cselekmény büntetlen előkészület, amíg pedig a sértettnek/passzív alanynak lehetősége van saját birtokállapotának visszaállítására, addig kísérleti stádiumban reked a cselekmény.47

Ebből fakadóan a már említett lopás akkor is befejezett stádiumba jut, ha az elkövetőt az elkövetési magatartás tanúsítását követően azonnal tetten érik, és az elvett dolog visszakerül a jogos tulajdonoshoz, birtokoshoz.

Ez azt jelenti, hogy „lopási” kár valójában nem keletkezik (más értelmezésben: a lopási kár a dolog visszaadásával azonnal megtérül).48  Abban az esetben ugyanakkor, ha a dolog az elkövetőnél (vagy másnál) nem található lelhető fel, akkor a magánfél tulajdoni igénye kártérítési igénybe fordul át. Ugyanez lehet a helyzet, ha sikkasztás esetén az elkövetési tárgy nem található meg, mert azt az elkövető például továbbadta, felhasználta stb. A magánfél ilyenkor a bűncselekménnyel érintett összeget pénz fizetésére irányuló követelésként érvényesítheti a büntetőeljárásban, s annak sikertelensége esetén fordul át igénye kártérítési igénnyé. Az említett deliktumok immateriális bűncselekmények, tényállásuk tehát a kárt tényállásszerű eredményként nem tartalmazza.

Az előzőekből kiviláglik tehát, hogy a lopás immateriális bűncselekmény, azaz a kár (vagy vagyoni hátrány) mint eredmény bekövetkezése a befejezettséghez vagy a súlyosabb minősítéshez nem szükséges, annak ellenére, hogy a gyakorlatban általában bekövetkezik a cselekmény elkövetése okán valamekkora mértékű „lopási kár”.49

Ebben a helyzetben – és természetesen nemcsak lopás esetén, hanem erre kvázi analóg esetekben is, például rablás, kifosztás vagy sikkasztás megvalósulásakor – a sértettnek (passzív alanynak) az eset körülményeitől függően eltérő lehetőségei vannak.

Amennyiben a passzív alanytól elvett, eltulajdonított ingó, értékkel bíró dolog az eljárás során fellelhető volt és lefoglalásra került, úgy a büntetőeljárási kódex szabályai szerint kérheti annak kiadását. Amennyiben az eltulajdonított dolog már nem található meg, a dolog teljes elkövetéskori értékének, illetve a bűncselekménnyel összefüggésben felmerült kár összegének megtérítését kérheti a sértett, melyhez a vonatkozó büntetőeljárási szabályok megfelelő betartásával polgári jogi igény előterjesztése szükséges, amelyet az elkövetési érték büntetőjogi bizonyossággal történő meghatározása esetén a büntetőbíróság megítél, ellenkező esetben egyéb törvényes útra utasít, és polgári bíróság jár el az ügyben, illetve bizonyos esetekben, amikor a polgári jogi igény előterjesztésének lehetősége kizárt, a büntetőbíróság a polgári jogi igényt elutasítja.

A dolog értékének és az abban bekövetkezett kár értékének összege, kvázi tehát a „lopási kár”, az elkövetési érték meghatározása – vita esetén – különleges hozzáértést igénylő szakértői kérdés.

Mivel a vagyon elleni bűncselekmények komplex minősítési rendszerének egyik meghatározó alapja az elkövetési érték, ezért kiemelkedő jelentősége van a meghatározásnak, hiszen annak a bűncselekmény minősítésére döntő kihatása van, lehet.

Amennyiben a sértett által megjelölt elkövetési érték kellően igazolt, azzal összefüggésben észszerű kétely nem merült fel, úgy a szakértői bizonyítás mellőzhető, ellenkező esetben az igazságügyi tárgyszakértő kirendelése elengedhetetlen.

Az elkövetési érték meghatározásakor a Btk. 459. § (6) bekezdése ad iránymutatást, amely szerint a büntetőkódex alkalmazásában az érték, a kár, valamint a vagyoni hátrány

a) ötvenezer-egy és ötszázezer forint között kisebb,

b) ötszázezer-egy és ötmillió forint között nagyobb,

c) ötmillió-egy és ötvenmillió forint között jelentős,

d) ötvenmillió-egy és ötszázmillió forint között különösen nagy,

e) ötszázmillió forint felett különösen jelentős.

Anélkül, hogy a polgári jogi igény kérdéseit részletekbe menően elemeznénk, elmondható, hogy a polgári jogi igény megtérítése szempontjából tehát nem tehető különbség a károkozással (például csalás) vagy vagyoni hátrány okozásával (például hűtlen kezelés) járó eredmény-bűncselekmények, valamint az elkövetési értékkel bíró, immateriális bűncselekmények (például lopás) között.

Ezzel összefüggésben egyrészt utalni kell a korábban már citált Btk. 459. § (6) bekezdésére, amely ugyanúgy, azonosan kezeli az elkövetési érték, a kár, és a vagyoni hátrány mennyiségi kategóriáit.

Másrészről szükséges kiemelni a Be. 56. § (1) bekezdését, amelynek megfelelően polgári jogi igényként kártérítés, dolog kiadására vagy pénz fizetésére irányuló követelés is érvényesíthető. Kimondható, hogy ezzel a rendelkezéssel a Btk. és a Be. is figyelmet fordít az immateriális bűncselekményekkel okozott, büntetőjogi tényállási elemként nem értékelt, viszont köznapi értelemben vett – és egyebekben gyakran be is következő – „károkra” is.

A Be. 56. § (1a) bekezdés tartalmára figyelemmel ez nemcsak a vagyoni sérelemmel járó bűncselekményekre vonatkozik, hanem ugyanez irányadó azon a deliktumokra is, amelyeknél a Btk. által védett jogtárgy – magánjogi aspektusban vizsgálódva – személyiségi jogsértés folytán bekövetkezett nem vagyoni sérelem, például az az élet, testi épség és egészség, vagy a közlekedés biztonsága, illetve ide tartozhat a rágalmazás, a becsületsértés. Ezen deliktumok esetében a sértettnek sérelemdíj iránti igénye keletkezik, keletkezhet.

Meg kell még említeni, hogy néhány bűncselekmény tényállása a fentieken túlmutató egyéb – polgári jogi értelemben egyébként kárnak tekinthető – (vagyoni) érdeksérelmeket is tartalmazhat. Ilyen például a Btk. 194. § (2) bekezdés g) pontja szerinti személyi szabadság megsértése, vagy a Btk. 226. § (2) bekezdés c) pontja szerinti rágalmazás minősített esete, amikor az elkövetés jelentős érdeksérelmet okoz. A jelentős érdeksérelem a törvényi tényállás eredményeként értékelendő, amelynek legáldefinícióját nem határozza meg, azonban az EBH 2005. 1193. döntésben foglaltak értelmében a következetes bírói gyakorlat szerint a jelentős érdeksérelem az elkövetési magatartással okozati összefüggésben keletkezett, személyes vagy vagyoni jellegű hátrányt is magában foglalhat.50

Összegzés

Kijelenthető, hogy a (gyakorló) jogász hajlamos mindenben kategóriákat, osztályozásokat, más különféle rendszerezést alkalmazni. Noha a rendszerszintű gondolkodás, az egyes kategóriák logikai megkülönböztetése az esetek többségében üdvözlendő és hasznos, mégis szükséges észlelni ennek hátulütőit is, az e körben felmerülő esetleges deficiteket pedig enyhíteni, az ellentmondásokat feloldani, orvosolni kell.

A magánjog és a büntetőjog rendszertani elkülönítése indokolt, emellett azonban – vagy ennek ellenére – számos jogi kategórián, terminuson osztozik a két jogág; helyenként azonos tartalommal, transzformáció nélkül átvett jelentéstartalmakkal51 , más esetekben azonban azonos terminológia alkalmazása mellett eltérő legáldefiníciót társít az adott jogintézményhez a két jogterület.

Álláspontom szerint a fent leírt helyzet – közvetetten ugyan – de a jogbiztonság követelményét is érintheti, de legalábbis alkalmazási nehézségekhez, bizonytalanságokhoz vezethet, esetenként diszkrepanciát kreálva a büntetőjog és a magánjog egyes részterületein belül. E problémakör talán legeklatánsabb példája a két jogág kárfogalmának eltérése, szétválása, alkalmazhatósága.

Úgy vélem, mind az elmélet, mind a gyakorlat részéről szükséges a két jogterület közötti összefüggést meglátni és azt megfelelő súllyal a helyén kezelni, észlelni kell továbbá az eltérő dogmatikai alapon nyugvó felelősségi rendszerek egységes értelmezésének fontosságát. Míg az elmélet feladata a megfelelő jogi háttér kialakítása, addig a gyakorlatnak kellően rugalmasnak kell lennie, időszerűen reagálva és gyorsan idomulva az esetleges jogi környezet, jogértelmezési és dogmatikai háttér – akár jogalkotás útján történő – változásaihoz.

A jogterületek közötti láthatatlan, képzeletbeli határvonal átléphetősége azért bír kiemelt jelentőséggel, mivel láthatóan jelentős anomáliákat képes okozni, ha az egyes jogterületek nem képesek egymással kölcsönhatásba kerülni.52

Komporday-Orosz Noémi, PhD-hallgató, Eötvös Loránd Tudományegyetem Büntetőjogi Tanszék

Bartkó Róbert: Az irreguláris migráció elleni küzdelem eszközei a hazai büntetőjogban


Szerző(k): Kiss Anna

A Gondolat Kiadó gondozásában, a közelmúltban jelent meg Bartkó Róbert könyve, ahol a szerző kriminálstatisztikai adatokra támaszkodva, a dogmatikai elemzés eszközeivel mutatja be az irreguláris migráció elleni büntetőjogi küzdelem hazai eszközeit.

A kötet a Bolyai János Kutatói Ösztöndíj, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztérium ÚNKP-19-4-SZE-2 kódszámú, Új Nemzeti Kiválóság Programjának a támogatásával készült.

A könyv egyrészről kitér az irreguláris migráció jelenségére adott büntetőjogi válaszokra és azokra a kihívásokra, amelyeket a törvényhozók biztonságpolitikai szempontból fontosnak tartottak, másrészről ezen is túlmegy, és vizsgálja, van-e kapcsolat a migráció és az európai terrorista cselekmények között. Ahogy a könyv hátsó borítóján megjelenő szöveg is hangsúlyozza, „a migráció és annak irreguláris formája nem új keletű jelenség, már hosszú ideje komoly kihívás elé állítja a potenciális célországokat. A bevándorlás szabályozott keretek között tartása, az irreguláris és a reguláris migráció közötti éles különbségtétel, illetve ennek megjelenítése mind a politikai, mind pedig a jogi reakciók szintjén az Európai Unióban is fontos biztonságpolitikai kérdés volt már a kezdetek óta. Az addig váltakozó intenzitáshoz képest azonban a 2014–2015-ös évek paradigmaváltásnak tekinthető mennyiségi és minőségi átalakulását eredményezték az irreguláris migrációnak. Nem túlozunk, ha ezt a paradigmaváltást az Amerikai Egyesült Államokat 2001-ben ért terrortámadást követő biztonságpolitikai szemléletváltáshoz hasonlítjuk. Ugyanakkor addig, amíg az integráció szintjén a terrorizmus elleni átfogó küzdelem stratégiai kérdéseiben az egyes tagországok alapvetően egyetértenek, a migráció, az ellenőrizetlen bevándorlás kezelésének kérdésében élesen eltérnek az álláspontok. Az eltérő politikai attitűdöt képviselő tagállami kormányok eltérő válaszokat fogalmaznak meg, s teszik mindezt az Unió egységesítést célzó »politikai kereszttüzében«. Ahogyan 2001-et követően a terrorizmus elleni küzdelem, úgy jellemzően 2015-től a migráció kérdésköre is számos hazai és külföldi szakcikk, tanulmánykötet és monográfia megjelenését eredményezte. Magyarországon is számos szerző foglalkozott a migráció okaival, a migráció jelenségének értékelésével, illetve a külföldiekre vonatkozó joganyag (»idegenjog«) hazai meghatározó jogintézményeinek összefoglalásával és a migráció bűnügyi hatásainak elemzésével. A bűnügyi háttér értékelése körében egyes szerzők tollából születtek ugyan az irreguláris migráció jelenségére hazánkban adott elsődleges kriminálpolitikai válaszokat, így a büntető anyagi és a büntetőeljárás-jogi kérdések mélységi elemzését, értékelését célzó szakmai cikkek, ugyanakkor a kérdést egy egységes monográfia keretei között eddig hazánkban még egyetlen szerző sem dolgozta fel.”

Bartkó Róbert könyve négy nagyobb részből áll:

  • Az irreguláris migráció elleni harc hazai büntető anyagi jogi keretei
  • Az irreguláris migráció elleni harc hazai büntetőeljárás-jogi keretei
  • Az irreguláris migráció és a terrorizmus kapcsolata
  • A terrorizmuselleni küzdelem új irányai

A szerző szerint „az irreguláris bevándorlás megállítását célzó politikai szándék büntetőjogi leképezése nem sikerült tökéletesen”, ezért később ezek változtatásra szorulnak. A határzárral kapcsolatos bűncselekményeket emeli ki Bartkó Róbert ezzel kapcsolatban. A könyv második részében a külön eljárási szabályok kapcsán kiemeli, hogy a hatékonysági cél itt összetűzésbe került egyrészről a hazai dogmatikai hagyományokkal, másrészről pedig a nemzetközi kötelezettségvállalásainkkal. A könyv harmadik része a terrorizmus elleni küzdelemben helyezi el az irreguláris migráció kérdését, és kitér annak vizsgálatára, hogy milyen összefüggések mutathatók ki a két jelenség között, továbbá arra is, hogy milyen új irányok jelentek meg mostanában. A szerző külön kitér az EU új irányelve és a belső jog összhangjára.

A könyv megfogalmaz néhány de lege ferenda javaslatot is.

A könyvet ajánljuk mindazoknak, akik teljesebb képet akarnak kapni az illegális migráció büntetőjogi kérdéseiről.

Az Office-tól a College-ig – Gondolatok az Európai Ügyészség szervezeti felépítéséről¹


Szerző(k): Udvarhelyi Bence

Bevezető gondolatok

Az Európai Unió pénzügyi érdekei büntetőjogi eszközökkel történő védelme történetében jelentős mérföldkövet jelentett az Európai Ügyészség felállítása. Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ.) 86. cikke értelmében az Európai Unió Tanácsa (a továbbiakban: Tanács) különleges jogalkotási eljárás keretében, az Európai Parlament egyetértését követően egyhangúlag elfogadott rendeletben az Unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények üldözésére az Eurojustból2 Európai Ügyészséget hozhat létre. Az EUMSZ. 86. cikkében biztosított jogalapra hivatkozva az Európai Bizottság 2013-ban nyújtotta be az Európai Ügyészség felállításáról szóló rendeletjavaslatot3.

A javaslat a Tanácson belüli hosszas és intenzív megbeszélések során fokozatosan alakult, módosult és kiegészült, ennek eredményeképpen kimunkáltabbá vált az Európai Ügyészség (a továbbiakban: Ügyészség) szervezeti felépítése, precízebben kerültek megfogalmazásra az anyagi és eljárási szabályok, és észszerűsödött az egyes fejezetek tagolása.4 A hosszas tárgyalások során ugyanakkor egyértelművé vált, hogy a rendelet elfogadásához megkívánt egyhangúság a tagállamok közötti egyetértés hiányában nem teljesülhet. Ezt felismerve, 2017. április 3-án tizenhat tagállam bejelentette, hogy megerősített együttműködés5 keretében kívánja létrehozni az Európai Ügyészségi Hivatalt.

Az Európai Parlament egyetértését követően a Tanács végül 2017. október 12-én fogadta el az Európai Ügyészség létrehozására vonatkozó megerősített együttműködés bevezetéséről szóló rendeletet6.

Jelen tanulmánynak nem célja az Európai Ügyészségről szóló rendelet részletes bemutatása, ehelyütt kizárólag annak egy szegmensére, nevezetesen az Ügyészség szervezeti felépítésével kapcsolatos kérdésekre kíván fókuszálni. Ennek vizsgálata azért is alapvető fontosságú, mert az EPPO-rendelet ezen szabályai voltak azok, amelyek a tárgyalási folyamat alatt talán a legnagyobb változáson mentek át. Az Ügyészség szervezeti struktúráját érintő módosítások pedig értelemszerűen az Ügyészség eljárási szabályaira is kihatással voltak.

Az Európai Bizottság által javasolt hivatali (office) modell

Az EUMSZ. 86. cikke értelmében a Tanács az Európai Ügyészséget az Euro-justból hozhatja létre. A szerződés megfogalmazásból arra lehetett következtetni, hogy az Ügyészség felépítése az Eurojusthoz hasonló kollégiumi modellhez hasonló módon kerül kialakításra. Rendeletjavaslatában az Európai Bizottság ugyanakkor eltérő megoldással élt. A Bizottság álláspontja szerint az Eurojusthoz hasonló kormányközi kollégiumi modell súlyosan akadályozná az Ügyészség nyomozások során gyakorolt döntéshozatali függetlenségét. A kollégiumi mechanizmus a nemzeti érdekek maximális figyelembevételén alapul, hiszen így az uniós szerv döntéseinek meghozatala az érintett tagállamok hozzájárulásától függ. Ez azzal a veszéllyel járhat, hogy a tagállamok a nemzeti érdekeket az uniós érdekek elé helyezik, ezért a kollégiumi struktúra ellentmondana a független ügyészi szervezet gondolatának. A kollégiumi modell továbbá – mind a nyomozás során (például nyomozási intézkedések elrendelése és végrehajtása), mind pedig a bírósági eljárásban (például vádemelésről szóló döntés meghozatala) – jelentősen lelassítaná a döntéshozatalt, ezáltal csökkentené az Ügyészség hatékonyságát. Végezetül, a kollégiumi döntéshozatali modell idegen a tagállami hagyományoktól is, hiszen az Ügyészség mindig egyéni döntéseket hoz.7

Az Európai Bizottság az Európai Ügyészségről szóló rendeletjavaslatban így az ún. hivatali (office) modell mellett tette le a voksát, ami egy a Bizottság által decentralizáltnak nevezett8, de valójában centralizált elemeket is tartalmazó, többszintes, hierarchikus Európai Ügyészséget hozott volna létre.9 A modell szerint az Ügyészség a következőkből épül fel: az európai ügyész, az európai ügyész helyettesei, az EPPO-rendelet szerinti feladataik ellátásában őket támogató személyi állomány, valamint a tagállamokban működő delegált európai ügyészek.10

Az Európai Ügyészség központi szintje

Az Európai Ügyészség hivatali modellje alapján az Ügyészség élén az európai ügyész áll, aki irányítja az Ügyészség tevékenységét és szervezi munkáját. Az európai ügyész képviseli az Ügyészséget az uniós intézményekkel, a tagállamokkal és harmadik felekkel szemben. Az európai ügyészt az Európai Parlament hozzájárulásával az egyszerű többséggel határozó Tanács nevezi ki nyolcéves, nem megújítható időtartamra. Az európai ügyészt nyilvános felhívás alapján, egy héttagú testület véleményének kikérését követően olyan személyek közül kell kiválasztani, akiknek függetlenségéhez nem férhet kétség, és akik felsőbb bírói tisztségbe történő kinevezéshez előírt képesítéssel, valamint jelentős ügyészi tapasztalattal rendelkeznek. Amennyiben az európai ügyész már nem felel meg a feladatai ellátása kapcsán előírt feltételeknek, vagy ha súlyos kötelezettségszegést követett el, az Európai Unió Bírósága – az Európai Parlament, a Tanács vagy a Bizottság kérelmére – felmentheti tisztségéből.11

Az európai ügyész munkáját feladata ellátása során négy helyettes segíti, akik távollétében vagy akadályoztatása esetén helyettesítik őt. Az európai ügyész négy helyettese közül az egyik hatásköre nevesített konkrétan, aki a költségvetés végrehajtásáért felelős.12 Az európai ügyész helyetteseinek megbízási idejére, kinevezésére és felmentésére az európai ügyész vonatkozásában ismertetett szabályok irányadók.13

A delegált európai ügyészek

Az Ügyészség decentralizált szintjét a delegált európai ügyészek alkotják. Minden tagállamban legalább egy delegált európai ügyész működik, akik szervesen az Ügyészséghez tartoznak, az Európai Ügyészség hierarchikus rendszerének részét képzik.14 A delegált európai ügyészek az európai ügyész kizárólagos irányítása alatt járnak el, és csak az ő utasításait, iránymutatásait és döntéseit követik az eléjük utalt nyomozási és vádemelési feladatok ellátása során. A delegált európai ügyészi státuszukból fakadó feladatkörükben történő eljárás során teljes mértékben függetlenek a nemzeti ügyészségi szervektől, és azokkal kapcsolatban semmilyen kötelezettségük nincs. A delegált európai ügyészek ugyanakkor nemzeti ügyészi feladatkörüket is elláthatják. Amennyiben feladatköri összeütközés merülne fel, a delegált európai ügyészek értesítik az európai ügyészt, aki az illetékes nemzeti vádhatóságokkal folytatott konzultációt követően, az Ügyészség nyomozási és vádemelési tevékenységének ellátása érdekében utasíthatja őket, hogy a rendeletből eredő feladataikat helyezzék előtérbe. Ilyenkor az európai ügyész azonnal tájékoztatja erről az illetékes nemzeti vádhatóságokat.15

A delegált európai ügyészek tehát egy sajátságos, ún. „kétkalapos” jogállással16 rendelkeznek: a nemzeti ügyészségi szervezetbe integrálódva kettős feladatkört töltenek be. A delegált európai ügyészek egyrészt a nemzeti ügyészségek tagjai maradnak, megtartják nemzeti ügyészi feladataikat, a tagállamokban végzik tevékenységüket, operatív és működési szinten egyaránt betagozódnak a nemzeti bűnüldözési és jogrendszerekbe. Ezzel egyidejűleg azonban az Európai Ügyészség részévé is válnak, funkcionális és jogi függetlenséget élveznek, az európai ügyész nevében és irányítása alatt járnak el, cselekményeiket pedig az Ügyészség cselekményeinek kell tekinteni.17 A delegált ügyész így egyrészt a nemzeti szintből származva az Ügyészség tagjaként jár el, másrészt – az Európai Ügyészség meghosszabbított karjaként – a nemzeti igazságszolgáltatási rendszer részét képzi.18 Hatásköri összeütközés esetén ugyanakkor a rendelet értelmében az uniós feladat élvez elsőbbséget.19

A kétkalapos rendszer előnye, hogy a „nemzeti kalap” biztosítja a gyors és hatékony együttműködést a delegált európai ügyész és a nemzeti hatóságok között, továbbá lehetővé teszi, hogy a delegált európai ügyész – az Ügyészség feladat- és hatáskörével összeegyeztethető mértékben – gyakorolhassa a nemzeti ügyészi státuszából eredő hatásköreit és igénybe vehesse a vonatkozó nemzeti nyomozási és egyéb jogintézményeket.20

A delegált európai ügyész – a bűncselekmény elkövetési helyének közelében – szorosan együttműködik a nemzeti hatóságokkal a nyomozás és vádemelés során, ismeri az adott jogrendszert, ahol a nyomozás és a vádemelés zajlik, és nyelvi problémái sincsenek.21 Ezáltal a delegált európai ügyész hatékony hidat képez a nemzeti és az uniós érdekek között.22

A delegált európai ügyészek kétkalapos státusza ugyanakkor a gyakorlatban konfliktusokat is előidézhet az uniós és a nemzeti szint között. A delegált ügyészek ugyanis, egyrészt a státuszukból fakadó feladatkörükben történő eljárás során, teljes mértékben függetlenek a nemzeti ügyészségi szervektől és azokkal kapcsolatban semmilyen kötelezettségük nincs, másrészt viszont a nemzeti ügyészségek részét képezik. Ez pedig a koherencia hiányához, hatásköri összeütközésekhez és elszámolási problémákhoz vezethet.23 Problematikus lehet továbbá annak a megítélése is, hogy melyek azok a kérdések, amelyek vonatkozásában a delegált európai ügyész a nemzeti ügyészségen belül fennálló hierarchiában köteles tevékenykedni, és melyek azok, amelyek esetén kifejezetten és kizárólagosan az Európai Ügyészség érdekében köteles eljárni.24

A delegált európai ügyészeket az európai ügyész nevezi ki egy legalább három jelöltet tartalmazó tagállami listáról, ötéves, megújítható időtartamra. A delegált európai ügyészeknek rendelkezniük kell a felsőbb bírói tisztségbe történő kinevezéshez előírt képesítéssel, jelentős ügyészi tapasztalattal, és függetlenségükhöz nem férhet kétség. Olyan személy is kijelölhető, aki nem ügyész, ebben az esetben ugyanakkor a tagállam köteles az érintett személyt a nemzeti jog szerint ügyésznek kinevezni. A delegált európai ügyészeket az európai ügyész felmentheti, ha már nem felelnek meg a fent említett követelményeknek, a feladataik teljesítéséhez előírt feltételeknek, vagy súlyos kötelességszegést követnek el. Amíg a delegált európai ügyészek az Európai Ügyészség nevében látják el feladataikat, az európai ügyész hozzájárulása nélkül az illetékes nemzeti hatóságok nem menthetik fel őket nemzeti ügyészi tisztségükből.25

Az Európai Ügyészség működési rendje

Az Európai Bizottság által eredetileg elképzelt hivatali modell szerint az Európai Ügyészség nyomozási és vádemelési tevékenységét fő szabály szerint az európai ügyész irányítása és felügyelete alatt a delegált európai ügyészek hajtják végre. Kivételes esetben ugyanakkor az európai ügyész magához vonhatja az ügyet és közvetlenül is gyakorolhatja hatáskörét, amennyiben az – a bűncselekmény súlya, a feltételezett elkövető helyzetével, a nyomozás uniós dimenziójával kapcsolatos különleges körülmények, a rendelkezésre álló nemzeti nyomozó hatóságok hiánya, vagy az érintett tagállam illetékes hatóságainak kérelme alapján – a nyomozás vagy a vádemelés érdekében szükségesnek mutatkozik.26

Az Ügyészség nyomozási és vádemelési tevékenysége vonatkozásában az Unió tagállamainak területe olyan egységes jogi térségként27 kezelendő, amelyen belül az Európai Ügyészség gyakorolhatja hatáskörét.28 A nyomozás megindítására – a tagállami nemzeti hatóságok, uniós intézmények, szervek és hivatalok tájékoztatását vagy a bűncselekményről való hivatalbóli tudomásszerzést és a releváns információk beszerzését követően – az európai ügyész vagy az ő nevében és azonnali értesítése mellett a delegált európai ügyész írásbeli határozattal jogosult, ha megalapozottan feltehető, hogy az Ügyészség hatáskörébe tartozó bűncselekményt követnek vagy követtek el. Ha a nyomozást az európai ügyész indítja meg, az ügyet egy delegált európai ügyész elé utalja, amivel lényegében meghatározza a büntetőeljárás lefolytatására joghatósággal rendelkező tagállamot is.29 Az eljáró delegált ügyész kijelölése vonatkozásában a javaslat nem tartalmaz speciális rendelkezéseket, így ez az európai ügyész diszkrecionális hatáskörébe tartozik. A nyomozást az európai ügyész nevében és utasításai alapján a kijelölt delegált európai ügyész vezeti, aki maga végzi el a nyomozati cselekményeket, vagy erre utasíthatja a működési helye szerinti tagállam hatáskörrel rendelkező bűnüldöző hatóságait, akik teljesítik a delegált európai ügyész utasításait, és végrehajtják az eléjük utalt nyomozati cselekményeket. A határokon átnyúló ügyekben az európai ügyész több delegált európai ügyészt is bevonhat a nyomozásba, és közös csoportokat hozhat létre. Az európai ügyész felügyeli a delegált európai ügyészek által végzett nyomozásokat, biztosítja ezek összehangolását, szükség esetén pedig utasíthatja őket.30

A nyomozás befejezetté nyilvánítását követően a delegált európai ügyész felülvizsgálat céljából benyújtja az európai ügyészhez az ügy összefoglalóját, a vádirat tervezetét és a bizonyítékok listáját. Az európai ügyész háromféle döntést hozhat: utasíthatja a delegált európai ügyészt, hogy szüntesse meg az eljárást; hogy utalja vissza az ügyet további nyomozásra; vagy hogy az ügyet vádirattal együtt terjessze az illetékes nemzeti bíróság elé. Vádemelés esetén a bírósági eljárás joghatóságát és az illetékes nemzeti bíróságot – az ügyet előterjesztő delegált európai ügyésszel szoros együttműködésben és a megfelelő igazságszolgáltatás érdekeit szem előtt tartva – az európai ügyész választja ki. A vádemelés és a bíróság elé állítás tekintetében az európai ügyész és a delegált európai ügyészek a nemzeti ügyészekkel azonos jogkörökkel rendelkeznek, így különösen: indítványt tehetnek; a bizonyításfelvételen részt vehetnek; és igény-be vehetik a rendelkezésre álló jogorvoslati lehetőségeket.31

Az Európai Bizottság elképzelései szerint az Európai Ügyészség nyomozási és vádemelési tevékenységét fő szabály szerint a lehető legnagyobb hatékonyság és legalacsonyabb költségszint biztosítása érdekében az európai ügyész felügyelete mellett a tagállamokban működő delegált európai ügyészek útján látta volna el.32 A rendszer tehát a decentralizáció elvét követte, egyetlen centralizált döntésként az európai ügyész döntött volna a nyomozás befejezését követően a vádemelésről vagy az eljárás megszüntetéséről.33

A hivatali modell ily módon nagymértékben a tagállami intézmények (nyomozó hatóságok és ügyészségek) közreműködésére épített.34 A központi szinten lévő európai ügyész és helyettesei nem rendelkeztek volna elég erőforrással ahhoz, hogy minden egyes ügybe közvetlenül beavatkozzanak, így tevékenységük vélhetően az utasítások adására és a nyomozások felügyeletére korlátozódott volna. Ugyanakkor a tagállamonkénti egy delegált ügyész sem lett volna képes a nyomozás és vádemelés szempontjából szükséges valamennyi intézkedést maga megtenni, hanem a nemzeti hatóságokat kellett volna utasítaniuk a szükséges intézkedések megtételére. Így az európai ügyész és a delegált ügyészek csak utasításadási, felügyeleti és koordinációs feladatokat láttak volna el.35

A Tanács által támogatott kollégiumi (college) modell

Az Európai Bizottság által kidolgozott hivatali modell nem nyerte el a tagállamok egy részének támogatását, ennek következtében fennállt a veszélye, hogy az Európai Ügyészség eredeti formájában nem kerülhet elfogadásra.36 Ezért 2014 márciusában a Tanács görög elnöksége – részben a tagállami nemzeti parlamentek által kezdeményezett szubszidiaritási kifogás hatására37 – módosítási javaslatot nyújtott be a Tanácsnak, amely alapjaiban tért el a Bizottság eredeti, centralizált Európai Ügyészség alapgondolatától.38 Mivel a Tanács álláspontját a tagállamok többsége támogatta, az Európai Bizottság által kidolgozott hivatali modellt felváltotta a tagállamok és a Tanács által preferált kollégiumi (college) modell.

Az EPPO-rendelet véglegesen elfogadott szövege értelmében az Európai Ügyészség szervezetileg egy központi szintből és egy decentralizált szintből áll. A központi szintet az Ügyészség székhelyén található Központi Hivatal alkotja, ami az Ügyészi Kollégiumból, az állandó tanácsokból, az európai főügyészből, az európai főügyész helyetteseiből, az európai ügyészekből és az adminisztratív igazgatóból áll, míg a decentralizált szintet a tagállamokban lévő delegált európai ügyészek jelentik. A központi hivatalt és a delegált európai ügyészeket a feladataik ellátásában az Európai Ügyészség személyzete39 segíti.40

Az európai főügyész és helyettesei

Az Európai Ügyészség vezetője az európai főügyész, akinek hatáskörei az Európai Bizottság eredeti javaslatához képest jórészt adminisztratív feladatokra redukálódtak és csak kivételesen terjednek ki operatív döntések meghozatalára.41 Az EPPO-rendelet értelmében az európai főügyész megszervezi az Ügyészség munkáját, irányítja annak tevékenységét, döntéseket hoz az EPPO-rendeletnek és az Európai Ügyészség belső eljárási szabályzatának megfelelően, valamint képviseli az Európai Ügyészséget az Unió és az Európai Unió tagállamainak intézményeivel, valamint harmadik felekkel szemben.42

Az európai főügyészt az Európai Parlament és az egyszerű többséggel döntő Tanács közös megegyezéssel nevezi ki, hétéves, nem megújítható időtartamra. Európai főügyész olyan személy lehet, akinek a függetlenségéhez nem férhet kétség; aki valamely tagállam ügyészi vagy bírói karának aktív tagja vagy aktív európai ügyész; rendelkezik a legmagasabb szintű ügyészi vagy bírói tisztségbe történő kinevezéshez szükséges képesítéssel; és a nemzeti jogrendszereket, a pénzügyi nyomozásokat és a büntetőügyekben folytatott nemzetközi igazságügyi együttműködést illetően releváns gyakorlati tapasztalatra tett szert vagy európai ügyészi hivatalt töltött be; valamint a tisztség betöltéséhez szükséges mértékben vezetői tapasztalattal és képesítéssel bír. Az európai főügyész kiválasztása nyilvános felhíváson alapul, a jelöltek listáját egy tizenkét főből álló tanácsadó testület állítja össze. Az európai főügyész felmentésére – az Európai Parlament, a Tanács vagy a Bizottság kérelmére – az Európai Unió Bírósága jogosult, amennyiben az érintett már nem tudja ellátni a feladatait, vagy ha súlyos kötelezettségszegés elkövetésében vétkes.43

Az európai főügyész feladatainak ellátásában, illetve távollét vagy akadályoztatás esetén történő helyettesítésére két helyettest kell kinevezni. A helyetteseket az európai ügyészek közül az Ügyészi Kollégium nevezi ki, hároméves időtartamra, ami megújítható, de nem haladhatja meg az európai ügyészként betöltött hivatali idejüket. Az európai főügyész helyettesei megőrzik európai ügyészi jogállásukat. Az Ügyészi Kollégium jogosult arra, hogy a helyetteseket e tisztségükből felmentse, ha már nem tudják ellátni az ezzel kapcsolatos feladataikat. Az európai főügyész helyetteseinek megválasztására és feladatainak ellátására vonatkozó szabályokat és feltételeket az Európai Ügyészség belső eljárási szabályzatában kell rögzíteni.44

Az Ügyészi Kollégium

Az Európai Ügyészség „ügyvezető szervének”45 tekinthető Ügyészi Kollégiumot az európai főügyész és tagállamonként egy-egy európai ügyész alkotja. Az Ügyészi Kollégium ülésein az európai főügyész elnököl, és ő felel az ülések előkészítéséért. Az Ügyészi Kollégium egyszerű többséggel határoz, szavazategyenlőség esetén az európai főügyész döntő szavazattal rendelkezik. Az Ügyészi Kollégium feladata az Európai Ügyészség tevékenységének általános felügyelete, így határoz stratégiai, valamint a konkrét ügyek nyomán felmerülő általános kérdésekben, különösen annak biztosítása érdekében, hogy az Európai Ügyészség vádhatósági eljárásra vonatkozó irányvonala a tagállamok mindegyikében egységes, hatékony és következetes legyen. Az Ügyészi Kollégium ugyanakkor a konkrét ügyeket illetően operatív döntéseket nem hozhat46.

Az Ügyészi Kollégium fogadja el az Európai Ügyészség belső eljárási szabályzatát47, amelyben meg kell állapítani a kollégium általános felügyeleti tevékenységei végzésének, valamint a stratégiai és általános ügyekkel kapcsolatos határozatok meghozatalának részletszabályait.48 Az Ügyészi Kollégium hozza létre továbbá az állandó tanácsokat49, nevezi ki a delegált európai ügyészeket50 és fogadja el az Ügyészség költségvetését51.

Az állandó tanácsok

Az Ügyészi Kollégium – az európai főügyész javaslatára elfogadott – döntésével létrehozott állandó tanácsok három állandó tagból állnak. Az elnöki tisztet az európai főügyész, az egyik helyettese, vagy az elnöknek kijelölt egyik európai ügyész tölti be, a másik két tag pedig két európai ügyész. Egyazon európai ügyész egyszerre több állandó tanácsnak is a tagja lehet.52 Az állandó tagokon kívül részt vesz az állandó tanács tanácskozásain az adott ügyben a nyomozást és a vádhatósági eljárást felügyelő európai ügyész is, aki meghatározott kérdésekben szavazati joggal is rendelkezik. Az állandó tanácsok – szavazati jog nélkül – az ügyben érintett más európai ügyészeket vagy delegált európai ügyészeket is meghívhatnak az üléseikre. Az állandó tanács egyszerű többséggel határoz, minden tag egy szavazattal rendelkezik, szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt.53

Az állandó tanácsok legfőbb feladata a delegált európai ügyészek által folytatott nyomozások és vádhatósági eljárások ellenőrzése és irányítása, a határokon átnyúló ügyekben a nyomozások és vádhatósági eljárások koordinálása, illetve az Ügyészi Kollégium által hozott határozatok végrehajtásának biztosítása. E feladatkörük teljesítése során az állandó tanácsok számos operatív kérdésben határozhatnak, ami miatt az állandó tanácsokat többen az Európai Ügyészség „szívének”54 tekintik. Az állandó tanácsok dönthetnek

  • az ügy bíróság elé viteléről;
  • az eljárás megszüntetéséről;55
  • az egyszerűsített vádhatósági eljárás alkalmazásáról és a delegált európai ügyész utasításáról az ügy jogerős lezárása érdekében;
  • az ügy nemzeti hatóságoknak történő átadásáról;
  • a nyomozás újbóli megindításáról;
  • a delegált európai ügyész arra történő utasításáról, hogy nyomozást indítson;
  • a delegált európai ügyész arra történő utasításáról, hogy gyakorolja a saját hatáskörbe vonás jogát;
  • stratégiai kérdéseknek vagy konkrét ügyek nyomán felmerülő általános kérdéseknek az Ügyészi Kollégium elé terjesztéséről;
  • az ügy kiosztásáról;
  • az ügy áthelyezéséről;
  • az európai ügyész azon döntésének jóváhagyásáról, hogy maga folytathassa le a nyomozást.

Az állandó tanács a nyomozást, illetve vádhatósági eljárást felügyelő európai ügyészen keresztül – az alkalmazandó nemzeti joggal összhangban – utasításokat adhat a konkrét ügyben eljáró delegált európai ügyész számára, ha ez a nyomozás, illetve a vádhatósági eljárás hatékony lefolytatása, az igazságszolgáltatás érdekének érvényesülése, illetve az Európai Ügyészség koherens működésének biztosítása érdekében szükséges.56

Az európai ügyészek

A tagállamonként egy-egy európai ügyész alapvető feladata a tagállamokban eljáró delegált európai ügyészek által folytatott nyomozások és vádhatósági eljárások felügyelete az állandó tanács nevében és utasításaival összhangban. Az európai ügyészek az általuk felügyelt ügyekről összefoglalót készítenek, illetve adott esetben a delegált európai ügyészek határozattervezetei alapján javaslatot tesznek az érintett állandó tanács által hozandó határozatokra vonatkozóan. Az európai ügyészek – az alkalmazandó nemzeti joggal összhangban, és az illetékes állandó tanács utasításainak megfelelően – konkrét ügyben utasításokat adhatnak az eljáró delegált európai ügyész számára, ha erre szükség van a nyomozás, illetve vádhatósági eljárás hatékony lefolytatásához, az igazságszolgáltatás érdekének érvényesüléséhez, illetve az Európai Ügyészség koherens működésének biztosításához. Bár az ügyet felügyelő európai ügyészek nem szükségszerűen tagjai az ügyért felelős állandó tanácsnak57, a tagállamukban összekötőként működnek és információs csatornaként szolgálnak az állandó tanácsok és a delegált európai ügyészek között, a delegált európai ügyészekkel szorosan együttműködve a tagállamukban ellenőrzik az Európai Ügyészség feladatainak végrehajtását, valamint biztosítják a központi hivatal és a delegált ügyészek közötti hatékony információáramlást58.

Az európai ügyészek ily módon egy közbülső szintet jelentenek az állandó tanácsok és a delegált európai ügyészek között.59 Így a tagállamok bizonyos fokú kontrollt gyakorolhatnak az Európai Ügyészség centrálisan meghozott döntései felett.60

Az európai ügyészeket a Tanács nevezi ki egyszerű többséggel – az európai főügyész megválasztásában is szerepet játszó tanácsadó testület indokolt véleménye alapján – a tagállamok által jelölt három-három személy közül, hatéves, nem megújítható időtartamra, amely azonban a Tanács döntése alapján egy alkalommal legfeljebb három évvel meghosszabbítható. Az Európai Ügyészség munkája folyamatosságának biztosítása érdekében az európai ügyészek egyharmada helyére háromévente új személyeket kell kinevezni. Európai ügyésszé olyan személyek nevezhetők ki, akik az adott tagállam ügyészi vagy bírói karának aktív tagjai; akiknek a függetlenségéhez nem férhet kétség; és akik rendelkeznek a magas szintű ügyészi vagy bírói tisztségbe történő kinevezéshez szükséges képesítéssel, és akik a nemzeti jogrendszereket, a pénzügyi nyomozásokat és a büntetőügyekben folytatott nemzetközi igazságügyi együttműködést illetően releváns gyakorlati tapasztalatra tettek szert. Az európai főügyészhez hasonlóan az európai ügyészeket is az Európai Unió Bírósága – az Európai Parlament, a Tanács vagy a Bizottság kérelmére – mentheti fel tisztségéből, ha az illető személy már nem tudja ellátni a feladatait vagy súlyos kötelezettségszegés elkövetésében vétkes.61

A delegált európai ügyészek

Az Európai Ügyészség decentralizált szintjét – az Európai Bizottság hivatali modelljéhez hasonlóan – a delegált európai ügyészek alkotják. Minden tagállam legalább két delegált európai ügyésszel rendelkezik, akik az Európai Ügyészség nevében járnak el saját tagállamukban, és a nemzeti ügyészekkel azonos jogkörökkel rendelkeznek a nyomozás, a vádhatósági eljárás és az ügyek bíróság elé vitele tekintetében. A delegált európai ügyészek felelnek az általuk indított, nekik kiosztott, illetve a saját hatáskörbe vont nyomozásokért és vádhatósági eljárásokért, valamint az ügyek bíróság elé viteléért, így különösen jogkörrel rendelkeznek arra, hogy a bírósági eljárás során indítványt tegyenek, a bizonyításfelvételen részt vegyenek, és igénybe vegyék a nemzeti jog alapján rendelkezésre álló jogorvoslati lehetőségeket.62 Bár nagyfokú autonómiával rendelkeznek, a delegált európai ügyészek az üggyel megbízott – a delegált európai ügyésszel fő szabály szerint azonos tagállamból származó63 – európai ügyész felügyelete mellett, és az illetékes állandó tanács irányítása és utasításai alapján járnak el.64 A delegált európai ügyészek feladataik ellátása során kötelesek követni az adott üggyel megbízott állandó tanács iránymutatásait és utasításait, valamint az ügyet felügyelő európai ügyész utasításait.65 Ha egy delegált európai ügyész úgy ítéli meg, hogy a központi hivatal utasítása olyan intézkedés meghozatalára kötelezné őt, amely nem felel meg a nemzeti jogának, akkor az európai főügyésztől kérnie kell ezen utasítás felülvizsgálatát.66

A delegált európai ügyészek az Európai Ügyészség szerves részét képzik, és ilyen minőségükben az Ügyészség hatáskörébe tartozó bűncselekmények tárgyában folytatott nyomozások és vádhatósági eljárások során kizárólag az Ügyészség nevében és részéről járnak el a saját tagállamuk területén.67 A delegált európai ügyészek ugyanakkor nemzeti ügyészi feladatokat is elláthatnak, ha ez nem akadályozza őket68 a rendelet szerinti kötelezettségeik teljesítésében.69 Ez azt jelenti, hogy a delegált európai ügyészek – a Bizottság hivatali modelljében is szereplő – kétkalapos jogállása megmarad.

A tagállamok által jelölt delegált európai ügyészeket – az európai főügyész javaslatára – az Ügyészi Kollégium nevezi ki ötéves, megújítható időtartamra. A delegált európai ügyészek olyan személyek lehetnek, akik az őket jelölő tagállamok ügyészi vagy bírói karának aktív tagjai, akik függetlenségéhez nem férhet kétség, és akik rendelkeznek a szükséges képesítéssel és a nemzeti jogrendszerüket illetően szerzett releváns gyakorlati tapasztalattal. A delegált európai ügyészt az Ügyészi Kollégium felmentheti tisztségéből, ha úgy ítéli meg, hogy már nem teljesíti a kinevezéséhez szükséges követelményeket, nem tudja ellátni a feladatait, vagy súlyos kötelezettségszegés elkövetésében vétkes.70

Az adminisztratív igazgató

Az Európai Ügyészséget igazgatási és költségvetési célokból az adminisztratív igazgató irányítja, aki e körben az Ügyészség jogi képviselője és az Ügyészség költségvetésének végrehajtója.71 Az adminisztratív igazgató feladatait függetlenül eljárva látja el, és egyetlen kormánytól vagy más szervtől sem kérhet vagy fogadhat el utasítást. Az adminisztratív igazgató felelős az Európai Ügyészség számos igazgatási feladatának végrehajtásáért. Az adminisztratív igazgatót az Európai Ügyészség eljárási szabályzatának megfelelően, nyílt és átlátható kiválasztási eljárás keretében, az európai főügyész által javasolt jelöltek listájáról az Ügyészi Kollégium nevezi ki. Az adminisztratív igazgató hivatali ideje négy év, amit az Ügyészi Kollégium – az adminisztratív igazgató tevékenységének értékelése és az európai főügyész javaslata alapján eljárva – egyszer, legfeljebb négy évre meghosszabbíthat. Az adminisztratív igazgató elszámolással tartozik az európai főügyésznek és az Ügyészi Kollégiumnak, az Ügyészi Kollégium tagjainak kétharmados többségével hozott határozatával elbocsátható az Európai Ügyészségtől.72

Az Európai Ügyészség működésére és eljárására vonatkozó főbb szabályok

Az Európai Ügyészség hatáskörébe tartozó bűncselekmény elkövetése esetén az Ügyészség hivatalból, az officialitás elve alapján köteles eljárni, amit a törvényesség és a jogbiztonság elve, valamint az Unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekményekkel szembeni zéró tolerancia elve indokolja.73 Annak érdekében, hogy az Európai Ügyészség megállapíthassa, hogy valamely ügyben hatáskörrel rendelkezik-e vagy sem, az EPPO-rendelet átfogó tájékoztatási kötelezettséget74 ír elő a nemzeti és uniós hatóságok számára.75

Az Európai Ügyészség hatáskörét kétféleképpen gyakorolhatja: nyomozás indításával vagy az ügy saját hatáskörbe vonásával.76 E körben fontos kiemelni, hogy míg az Európai Bizottság eredeti rendeletjavaslata szerint a nyomozás megindítása és lefolytatása az európai ügyész vagy az ő nevében a delegált európai ügyész hatáskörébe tartozott volna77, addig az EPPO-rendelet végleges szövege értelmében ezek a hatáskörök kizárólag a delegált európai ügyészeket illetik meg.78

A nyomozás megindítására akkor kerülhet sor, ha az alkalmazandó nemzeti jognak megfelelően alapos okkal feltételezhető, hogy az Európai Ügyészség hatáskörébe tartozó bűncselekményt követnek vagy követtek el. A nyomozás megindítása és az ügy kezelése fő szabályként azon tagállam delegált európai ügyésze hatáskörébe tartozik, amelyben a büntetendő tevékenység összpontosul, illetve, több bűncselekmény elkövetése esetén, amelyben a bűncselekmények többségét követték el. Az ügyben joghatósággal bíró másik tagállam delegált európai ügyésze csak akkor indíthat nyomozást, illetve őt az illetékes állandó tanács csak abban az esetben utasíthatja nyomozás megindítására, ha a fenti fő szabálytól való eltérés az alábbi – fontossági sorrendben felsorolt – szempontok kellően indokolják: a gyanúsított vagy vádlott szokásos tartózkodási helye; a gyanúsított vagy vádlott állampolgársága; az a hely, ahol a legjelentősebb pénzügyi kár bekövetkezett.79

A saját hatáskörbe vétel joga80 a nemzeti hatóságok előtt már folyamatban lévő eljárások vonatkozásában gyakorolható, amennyiben az érintett hatóság úgy ítéli meg, hogy a nyomozás az Európai Ügyészség hatáskörébe tartó bűncselekményt érint, és erről a tényről az Ügyészséget tájékoztatja.81

A nyomozási eljárás során az eljáró delegált európai ügyész vagy saját maga végezhet nyomozási cselekményeket és egyéb intézkedéseket82, vagy azok elvégzésére utasíthatja a tagállama illetékes hatóságait. A nemzeti hatóságok – a nemzeti joggal összhangban – kötelesek a delegált európai ügyész utasításainak eleget tenni és a nekik kijelölt intézkedéseket végrehajtani.83 Kivételes esetben az ügyet felügyelő európai ügyész – az illetékes állandó tanács jóváhagyásával – indokolással ellátott határozatban dönthet úgy, hogy személyesen folytatja le a nyomozást, amennyiben ez a nyomozás vagy a vádhatósági eljárás eredményességéhez a bűncselekmény súlyossága – különös tekintettel annak lehetséges uniós szintű következményeire –, az uniós tisztviselők vagy egyéb alkalmazottak, illetve az uniós intézmények tagjainak érintettsége, vagy az ügyáthelyezési mechanizmus sikertelensége miatt elengedhetetlen.84

A nyomozás befejezését követően az eljáró delegált európai ügyész jelentést nyújt be az ügyet felügyelő európai ügyésznek, amely tartalmazza az ügy összefoglalását, valamint egy arra vonatkozó határozattervezetet, hogy az ügyben nemzeti bíróság előtt folyjon-e a vádhatósági eljárás, vagy pedig az eljárás átadására, megszüntetésére vagy egyszerűsített vádhatósági eljárásra kerüljön-e sor. Az ügyet felügyelő európai ügyész továbbítja a dokumentumokat az illetékes állandó tanácsnak, amihez szükséges esetén a saját megállapításait is mellékeli. Az állandó tanács a delegált európai ügyész javaslata alapján határozatot hoz, a delegált ügyész pedig ennek megfelelően köteles folytatni az ügyet.85 A nyomozás eredményeképpen az állandó tanács háromféle határozatot hozhat: vádemelésre utasíthatja a delegált európai ügyészt, megszüntetheti az eljárást vagy egyszerűsített vádhatósági eljárás alkalmazásáról dönthet. A vádhatósági eljárást fő szabályként az eljáró delegált európai ügyész tagállamában kell megindítani, az állandó tanács ugyanakkor indokolt esetben úgy is határozhat, hogy a gyanúsított vagy vádlott szokásos tartózkodási helye, állampolgársága vagy a legjelentősebb pénzügyi kár bekövetkezte szerinti tagállamban indítja meg a vádhatósági eljárást, és ennek megfelelő utasítást ad az említett tagállam delegált európai ügyészének.86

Összegzésképpen megállapítható, hogy az Európai Ügyészség eljárására, a nyomozásra, a vádemelésre és a bírósági eljárásra vonatkozó szabályok az Európai Bizottság eredeti rendeletjavaslatához képest koncepcionálisan nem módosultak jelentős mértékben. Az elfogadott EPPO-rendelet ugyanakkor az eredeti szöveghez képest lényegesen részletesebben szabályozza az Ügyészség eljárására vonatkozó szabályokat. A módosítások és kiegészítések egy része összefügg az Európai Ügyészség szervezetét érintő változásokkal, hiszen az eredeti hivatali modellhez képest a kollégiumi modell több szereplőt hozott létre, ami az eljárási szabályokat is komplexebbé tette.

Az Európai Ügyészség egy alternatív modellje: a hálózati (network) modell

Az Európai Bizottság által kezdeményezett kollégiumi struktúra és a görög elnökség által javasolt kollégiumi modell alternatívájaként Polt Péter, Magyarország legfőbb ügyésze a legfőbb ügyészek hálózatának 2014. október 22–24 között, Trierben megrendezett hetedik plenáris ülésén fogalmazta meg az ún. hálózati (network) modellt, ami – álláspontja szerint – hatékonyabb megoldást kínál az Európai Ügyészség két másik modellje által megfelelően meg nem oldott, problematikus kérdésekre.

A decentralizált modell koncepciójából kiinduló hálózati modell szerint az Európai Ügyészség delegált európai ügyészek decentralizált hálózataként működne, amely feladata az Európai Ügyészség hatáskörébe tartozó ügyek tagállami szinten, a nemzeti jogrendszer keretein belül történő intézése. A hálózatot egy fokozott, továbbfejlesztett és megerősített központi, az Eurojustnál szerveződő vagy az Eurojusthoz csatolt koordinációs egység fogná össze, irányítaná, támogatná és segítené.

A hálózati modell szerinti struktúra három szintet foglal magában. A legalacsonyabb szintet az adott tagállam legfőbb ügyészeinek alárendelten működő, specializált ügyészekből álló tagállami ügyészségek alkotják, amelynek ügyészei delegált európai ügyészként járnak el. Ezek az ügyészségek kizárólagos hatáskörrel rendelkeznek az Unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekményekkel kapcsolatos nyomozások és vádhatósági tevékenységek tekintetében. A nyomozások a tagállami jog szerint zajlanak, a vádemelésre pedig a tagállami bíróságok előtt kerül sor. A második szintet a delegált európai ügyészek közötti koordinációt és adminisztrációt biztosító egység jelenti, amely maga az Eurojust vagy az Eurojusthoz rendelt speciális szervezeti egység révén valósul meg. E szint feladatai közé tartozik a folyamatban lévő nyomozások összehangolása, logisztikai, elemző, pénzügyi és adminisztratív támogatása, az információcsere és az operatív segítségnyújtás, valamint a vádemelés helyének meghatározására, a joghatósági összeütközések feloldására, illetve az eljárások átadására és átvételére vonatkozó döntések meghozatala. A harmadik szintet pedig – az Európai Unión belül már működő – Legfőbb Ügyészek Konzultatív Fóruma alkotja, amely stratégiai döntéshozatali, ellenőrzési és általános felügyeleti jogköröket gyakorol, egyedi ügyekben viszont nem járhat el. A Konzultatív Fórum teljes jogú tagjai azok a tagállamok, amelyek az Európai Ügyészséget létrehozó együttműködésben részt vesznek, míg a hálózathoz nem csatlakozó államok megfigyelőként vehetnek részt az üléseken. Az Eurojust elnökét szintén meg kell hívni a Konzultatív Fórum ülésére.

A hatáskörök megosztása alapján tehát a felügyeletet a tagállami szint, az irányítási jogkört az érintett delegált ügyészek, míg az ellenőrzési és stratégiai irányítási szerepet a Legfőbb Ügyészek Konzultatív Fóruma gyakorolja. Az irányító testület stratégiai iránymutatásait az érintett nemzeti tagok részvételével az Eurojust kollégiuma hajtja végre.

A hálózati modell alapján a speciális ügyészségek delegált európai ügyészei a gyakorlatban már bevált és sikeresen működő közös nyomozócsoportokhoz hasonló módon működnének együtt, azzal a különbséggel, hogy a nyomozócsoportokkal szemben ez egy állandó kooperációs fórumot hozna létre. Ennek alapján az Unió pénzügyi érdekeit sértő bűncselekményekkel kapcsolatos valamennyi adat, információ és bizonyíték formális megkeresések nélkül kicserélhető és megosztható, informális úton nyomozati cselekmények kérhetők, az eljárási cselekmények során a megkereső hatóság jelen lehet és el is járhat, így például tanúkat és gyanúsítottakat hallgathat meg a megkereső fél vonatkozó nemzeti joga szerint. A modell így helyettesítheti a már létező, kölcsönös jogsegélykérelmen alapuló tagállamok közötti mechanizmusokat azokban az esetben is, ha csak egy tagállam érintett.

A hálózati modell előnye, hogy nem egy teljesen újszerű szervezeti struktúrát és intézményes együttműködési rendszert alakít ki, hanem a már meglévő, kipróbált és hatékonyan működő intézményekre – különösen a közös nyomozócsoportok megoldásaira – alapoz, és azokat próbálja megerősíteni és továbbfejleszteni. A modell elsősorban a tagállami struktúrákra és jogrendszerekre épít: tagállami szinten valósítják meg az operatív feladatokat (nyomozás, nyomozás felügyelete, vádemelés, vádképviselet), gyakorolják a felügyeleti és irányítási jogkört, a tagállami egységek közvetlenül kapcsolódnak a tagállami legfőbb ügyészükhöz, a koordinációért és együttműködésért felelős második szint pedig szintén közvetlen kapcsolatban áll a tagállamok legfőbb ügyészeivel. A hálózati modell ily módon megőrzi a klasszikus, ügyészi szervezetekre jellemző hierarchikus berendezkedést, azonban a feladatok decentralizáltan elosztottak és tagállami kézben maradnak. Mindezek alapján a modell nem sérti a szubszidiaritás elvét, így hatékony alternatívát jelenthet az Európai Ügyészség egyéb modelljeivel nem szimpatizáló tagállamok számára.87

Bár a 2017-ben elfogadott EPPO-rendelet végül nem a hálózati modell mellett foglalt állást, annak vannak olyan elemei, amelyeket az Unió a fennmaradó vitás és problémás helyzetek rendezése érdekében továbbra is alkalmazhatna. Ilyen elem lehet különösen az Eurojust megerősítése, a közös nyomozócsoportok intézményesítése és fejlesztése, valamint a hálózatos alapú együttműködési formák megerősítése. Az Unió már számos mellérendelt, decentralizált, hálózatos igazságügyi együttműködési rendszert dolgozott ki, amelyek felbecsülhetetlen szerepet játszanak a határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelemben. Ezen együttműködési formák kevésbé bürokratizáltak, a tagállamok kooperációján alapulnak, hozzájárulnak az ügyek gyorsabb és hatékonyabb elintézéséhez és – a bizalmatlanságot sugalló hierarchikus rendszerekkel szemben – a tagállamok közötti kölcsönös bizalmat is növelik. Mindezek miatt a hálózati együttműködési modell egy hatékony megoldást jelenthet a kimaradó és a harmadik országokkal való együttműködés vonatkozásában is.88

Zárógondolatok

Összegzésképpen megállapítható, hogy az Európai Ügyészség szervezeti felépítésére vonatkozó szabályozás a rendelet tárgyalása során sokat változott.

Az Európai Bizottság által elképzelt, központosított, vertikálisan centralizált hivatali szerv helyett az Ügyészség végül a tagállamok nyomására egy kormányközi, horizontálisan tagozódott szupranacionális szervvé vált. A korábbi hivatali modellhez képest a tagállamok által támogatott kollégiumi modell decentralizáltabb struktúrát jelent, ahol az Európai Ügyészség a tagállami rendszerekbe ágyazódva működik és a döntéshozatal is jóval közelebb került a tagállamokhoz. Ezáltal az Ügyészség megfelelően figyelembe tudja venni az egyes eltérő jogrendszereket, nemzeti sajátosságokat, jogi hagyományokat és nyelvi különbségeket, valamint biztosíthatja a megfelelő hatékonyság elérését. Mindez az Európai Ügyészség elfogadottságát és legitimációját is erősítheti.89

A kollégiumi modell egy összetett, horizontálisan szervezett ügyészi hálózatot hoz létre, amelyben megtalálható az ügyészi szervezetekre jellemző hierarchikus felépítés, a hivatali modellel ellentétben azonban a központi szint jelentősen kibővült, amely következtében a feladatok nem egy kézben összpontosulnak, hanem észszerűbben oszlanak meg az egyes szervezeti egységek között.90 Az Ügyészség szervezetének komplexebbé válása ugyanakkor hátrányt is jelenthet. Míg az Európai Bizottság hivatali modellje egy egyszerű struktúrát hozott volna létre, rövid utasítási lánccal, addig a végleges rendelet kollégiumi modellje egy négyszintes rendszert (Ügyészi Kollégium, állandó tanácsok, európai ügyész, delegált európai ügyész) alakított ki. Bár az Európai Ügyészség struktúrája jobban figyelembe veszi a tagállami szuverenitást, a két további szint – Ügyészi Kollégium, állandó tanácsok – beiktatásával a hatáskörök megosztása is komplexebbé vált, ami megnehezítheti a gyors és hatékony döntéshozatalt, a nyomozások és az eljárások elhúzódását eredményezheti, ami végső soron a szervezet hatékonyságát akadályozhatja.91

Az Európai Ügyészség felállításáról szóló rendelet 2017. november 20-án lépett hatályba, és az Európai Ügyészség az Európai Bizottság eredeti tervei szerint 2020 végén kezdte volna meg a működését. Az Ügyészség gyakorlati tevékenységének megkezdését követően fogunk tehát választ kapni arra a kérdésre, hogy a szervezet a jelenlegi formájában képes lesz-e hozzájárulni az Európai Unió pénzügyi érdekei védelme hatékonyságának növeléséhez és az ezeket sértő bűncselekmények elleni eredményes fellépéshez, vagy hogy szükség lesz-e az Ügyészség szervezeti struktúrájának bizonyos szintű átalakítására.

Udvarhelyi Bence PhD, egyetemi adjunktus, Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudomá-nyi Kar, Bűnügyi Tudományok Intézete

Dr. Mészáros Ádám LL.M, PhD publikációs jegyzéke (2001–2020)


Szerző(k): Giricz Anna

 

Monográfiák (4)

  1. A bűncselekmény fogalmának alapkérdései: a bűncselekmény fogalma és csoportosítása a magyar büntetőjogban

Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2020, p. 250

  1. A jogos védelem elvi és gyakorlati problémái

Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2015, p. 218

  1. Büntetőjogi kodifikációk alkonyán és hajnalán: a büntetőjogi felelősség aktuális kérdései

Pécs: Virágmandula Kft., 2011, p. 177

  1. A bűncselekmény elkövetői: Elméleti és gyakorlati alapkérdések

Budapest: Ad Librum, 2008, p. 332

Kötetek (2)

  1. Mészáros Ádám (szerk.): Fiatal büntetőjogászok az új Büntető törvénykönyvről

Szeged: Magyar Jog- és Államtudományi Társaság, 2014, p. 51

  1. Adolphe Chauveau – Faustin Hélie: A bűnrészesség

Fordította: Mészáros Ádám. Budapest: Gondolat Kiadó, 2008, p. 125

Tanulmányok, kéziratok (9)

  1. A nyomozások időszerűsége, a nyomozás gyorsítása (társszerző: Kiss Anna)

Kézirat. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2012

https://docplayer.hu/576598-A-nyomozasok-idoszerusege-a-nyomozas-gyorsitasa.html

  1. Az Országos Kriminológiai Intézet empirikus elemzése a szellemi tulajdonjogokat sértő bűncselekményekről (társszerzők: Kármán Gabriella– Nagy László Tibor – Szabó Imre)

Kutatási jelentés. Budapest, Országos Kriminológiai Intézet, 2011, p. 185

  1. Az új Be. Novella hatályosulása (társszerzők: Finszter Géza – Kiss Anna)

Kutatási jelentés. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2010

  1. A titkos felderítés új szabályozása (társszerző: Finszter Géza)

Kutatási jelentés. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2010

  1. Eredményes bizonyítási eszközök a vesztegetés miatt indult eljárásokban (társszerzők: Finszter Géza – Dunavölgyi Szilveszter)

Kutatási jelentés. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2010

  1. A fogyasztók és versenytársak érdekeit sértő bűncselekmények alakulásának elemzése az ERÜBS adatai alapján. E bűncselekmények üldözésének kriminalisztikai és kriminológiai tapasztalatai (társszerző: Kó József)

Kutatási jelentés. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2009

  1. A közélet tisztasága elleni bűncselekmények vizsgálata a jogesetelemzés módszerével: kutatási jelentés (társszerzők: Finszter Géza – Dunavölgyi Szilveszter)

Kutatási jelentés. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2009

  1. A tettesség-részesség tanának elméleti és gyakorlati kérdései

PhD értekezés. Budapest, ELTE ÁJK Doktori Iskola, 2008

A doktori értekezés tézisei: https://okri.hu/images/stories/pdf_files/ ma_tezisek.pdf

  1. Büntetőjogi alapismeretek. Egyetemi jegyzet az SZTE BMI hallgatói számára

2005, p. 39. http://mek.oszk.hu/03300/03394/03394.pdf

Könyvfejezetek (24)

  1. Rablógyilkosság a Várnegyedben, avagy a Mailáth-eset

In: Kádár Hunor (szerk.): Az első bűnügy-történeti konferencia előadásai. Cluj-Napoca: Forum Iuris, 2020, pp. 51–66.

  1. Elhatároló és összekötő bűncselekmény fogalmaink

In: Homoki-Nagy Mária – Karsai Krisztina – Fantoly Zsanett – Juhász Zsuzsanna – Szomora Zsolt – Gál Andor (szerk.): Ünnepi kötet dr. Nagy Ferenc egyetemi tanár 70. születésnapjára. Szeged: Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2018, pp. 667–678.

  1. A jogos védelem általános szabályai – különös tekintettel a szükségességre és az arányosságra

In: Hollán Miklós – Barabás A. Tünde (szerk.): A negyedik magyar büntetőkódex. Régi és újabb vitakérdések. Budapest: MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont, 2017, pp. 13–30.

  1. Az ártatlanság vélelme és a terhelt bűnösként kezelésének tilalma

In: Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 54. kötet. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2017, pp. 103–115.

  1. A bűncselekmények osztályozása

In: Gál Andor – Karsai Krisztina (szerk.): Ad valorem. Ünnepi tanulmányok Vida Mihály 80. születésnapjára. Szeged: Iurisperitus Bt., 2016, pp. 259–271.

  1. Tettes vagy áldozat? Fejezetek az emberölés „jogos” és jogellenes esetei köréből

In: Rajnai Zoltán – Fregán Beatrix – Marosné Kuna Zsuzsanna (szerk.): Tanulmánykötet a 7. BBK előadásaiból. Budapest: Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar, 2016, pp. 27–30.

  1. A büntetőeljárás hatékonysága: példás korlátok (társszerző: Kiss Anna)

In: Barabás A. Tünde – Belovics Ervin (szerk.): Sapiens in sapientia. Ünnepi kötet Vókó György 70 születésnapja alkalmából. Budapest: Pázmány Press–Országos Kriminológiai Intézet, 2016, pp. 115–127.

  1. A törvényesség elve és a büntetőjogi felelősséget kizáró okok

In: Tóth J. Zoltán (szerk.): 250 éves a Dei delitti e delle pene. Tanulmányok Cesare Beccariaról. Budapest: Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2015, pp. 96–102.

  1. A bűncselekmények osztályozása a francia büntetőjogban

In: Vókó György (szerk.): Tiszteletkötet Dr. Kovács Tamás 75. születésnapjára. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2015, pp. 93–108.

  1. Meghiúsult remények: bűncselekmény és bűnösség az új Büntető törvénykönyvben

In: Kőhalmi László – Gál István László – Fülöp Péter – Pilisi Fanni – Sági Lilla – Németh Lili (szerk.): Tanulmányok Bodnár Imre egyetemi adjunktus tiszteletére. Emlékkötet. Pécs: Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2014, pp. 342–347.

  1. Bűncselekmény és büntetés az új Büntető törvénykönyvben

In: Mészáros Ádám (szerk.): Fiatal büntetőjogászok az új Büntető törvénykönyvről. Szeged: Magyar Jog- és Államtudományi Társaság, 2014, pp. 9–12.

  1. Ügyészi feladatok a rendes perorvoslatok során

In: Polt Péter – Varga Zs. András (szerk.): Az ügyészek nagy kézikönyve. Budapest: CompLex Wolters Kluwer, 2013, pp. 881–896.

  1. A rendkívüli perorvoslati eljárások ügyészi feladatai (társszerző: Polt Péter)

In: Polt Péter – Varga Zs. András (szerk.): Az ügyészek nagy kézikönyve. Budapest: CompLex Wolters Kluwer, 2013, pp. 897–916.

  1. Sajátos ügyészi tevékenység a külön eljárások során (társszerző: Polt Péter)

In: Polt Péter – Varga Zs. András (szerk.): Az ügyészek nagy kézikönyve. Budapest: CompLex Wolters Kluwer, 2013, pp. 917–951.

  1. A jogos védelem aktuális kérdései

In: Kriminológiai Közlemények 70. Budapest: Magyar Kriminológiai Társaság, 2012, pp. 135–141.

  1. Titkos gondolatok

In: Virág György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 48. kötet. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2011, pp. 213–226.

  1. A butaság nem mentesít?

In: Kiss Anna – Tóth J. Zoltán – Kiss Henriett (szerk.): Csíny vagy bűn? Kalandozások a jog és az erkölcs (b)irodalmában. Budapest: Complex Kiadó, 2010, pp. 35–43.

  1. A radbruchi formula

In: Kiss Anna (szerk.): Bűntények a könyvtárszobából. Interaktív iratmintatár büntetőjogi komplex gyakorlathoz és szakvizsgához. Budapest: Complex Kiadó, 2010, pp. 293–196.

  1. Stendhal: Vörös és fekete (társszerzők: Kiss Anna – Czenczer Orsolya)

In: Kiss Anna (szerk.): Bűntények a könyvtárszobából. Interaktív iratmintatár büntetőjogi komplex gyakorlathoz és szakvizsgához. Budapest: Complex Kiadó, 2010, pp. 61–73.

  1. Családon belüli erőszak: Shakespeare: Othello (társszerzők: Kiss Anna – Szabó Imre)

In: Kiss Anna (szerk.): Bűntények a könyvtárszobából. Interaktív irat-mintatár büntetőjogi komplex gyakorlathoz és szakvizsgához. Budapest: Complex Kiadó, 2010, pp. 151–162.

  1. Személy elleni elleni bűncselekmények: Shakespeare: A velencei kalmár (társszerző: Szabó Imre)

In: Kiss Anna (szerk.): Bűntények a könyvtárszobából. Interaktív iratmintatár büntetőjogi komplex gyakorlathoz és szakvizsgához. Budapest: Complex Kiadó, 2010, pp. 121–150.

  1. Adalékok a jogellenesség tanához

In: Virág György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 46. kötet. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2009, pp. 169–189.

  1. A vádelhalasztás eredményessége és feltételei 2006-ban: aktafeldolgozás, különös tekintettel a megelőzés és az individualizálás szempontjaira (társszerzők: Barabás Tünde – Windt Szandra)

In: Virág György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 45. kötet. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2008, pp. 193–238.

  1. Adalékok a részesség járulékosságának tanához

In: Virág György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 44. kötet. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2007, pp. 67–88.

Tudományos folyóiratok (55)

  1. Constitutional Questions of the Situational Legitimate Defence

Acta Universitatis Sapientiae Legal Studies, 8. évf., 2019/1., pp. 65–74.

  1. A másodlagos (objektív) büntethetőségi feltétel: I. rész. Elméleti alapvetések

Ügyészek Lapja, 26. évf., 2019/2., pp. 5–21.

  1. A másodlagos (objektív) büntethetőségi feltétel: II. rész. Konklúziók

Ügyészek Lapja, 26. évf., 2019/3., pp. 5–21.

  1. Adalékok az elkövetési magatartás vizsgálatához

Jura, 24. évf., 2019/1., pp. 329–337.

  1. Recenzió az ELTE új büntetőjogi tankönyvéről

Ügyészségi Szemle, 3. évf., 2018/1., pp. 128–141.

  1. A jogellenes állapot fenntartásával megvalósuló bűncselekmények

Magyar Jog, 64. évf., 2017/9., pp. 525–535.

  1. A jogellenes állapot fenntartásával megvalósuló bűncselekmények

Belügyi Szemle, 65. évf., 2017/9., pp. 24–46.

  1. Pénzmosás a gyakorlatban (társszerzők: Kármán Gabriella – Tilki Katalin)

Ügyészségi Szemle, 1. évf., 2016/3., pp. 82–97. (elektronikus)

  1. Pénzmosás a gyakorlatban (társszerzők: Kármán Gabriella – Tilki Katalin)

Ügyészségi Szemle, 1. évf., 2016/5., pp. 76–91. (print)

  1. A Debreceni Ítélőtábla döntése emberölési ügyben: a tettes nélküli részesség és a járulékosság

Jogesetek Magyarázata, 7. évf., pp. 45–56.

  1. Az emberölés és az öngyilkosságban közreműködés aktuális kérdései

Ügyészek Lapja, 22. évf., 2015/3–4., pp. 5–46.

  1. Ambrus István: Egység és halmazat – régi dogmatikai kérdés, új megközelítésben (Szeged: SZTE ÁJK Büntetőjogi és Büntető Eljárásjogi Tanszék 2014) 316.

Állam- és Jogtudomány, 56. évf., 2015/1., pp. 113–119.

  1. A védelem jogos, avagy gondolatok egy tanulmány kapcsán

Belügyi Szemle, 62. évf., 2014/7–8., pp. 90–99.

  1. Az eljárást gyorsító, hatékonyságot növelő megoldások az európai vádhatóságok munkaszervezésében II. (társszerzők: Szabó Judit – TilkiKatalin)

Ügyészek Lapja, 21. évf., 2014/1., pp. 5–19.

  1. Az eljárást gyorsító, hatékonyságot növelő megoldások az európai vádhatóságok munkaszervezésében III. (társszerzők: Szabó Judit – TilkiKatalin)

Ügyészek Lapja, 21. évf., 2014/2., pp. 5–19.

  1. Bűncselekménytani tévelygések a jogos védelem kapcsán

Ügyészek Lapja, 21. évf., 2014/3–4., pp. 5–29.

  1. A büntetőeljárás gyorsításának, hatékonyság-növelésének lehetőségei

Ügyészek Lapja, 20. évf., 2013/1., pp. 5–20.

  1. Beszámoló az „Együtt az áldozatokért” című svájci-magyar konferenciáról

Ügyészek Lapja, 20. évf., 2013/1., pp. 73–74.

  1. Az eljárást gyorsító, hatékonyságot növelő megoldások az európai vádhatóságok munkaszervezésében I. (társszerzők: Szabó Judit – TilkiKatalin)

Ügyészek Lapja, 20. évf., 2013/3–4., pp. 25–46.

  1. Észrevételek az új büntető törvénykönyv egyes felelősségtani rendelkezéseihez

Belügyi Szemle, 61. évf., 2013/3., pp. 87–116.

  1. A szellemi tulajdont sértő bűncselekmények nyomozásának néhány tapasztalata és az üldözés lehetőségei (társszerző: Szabó Imre)

Belügyi Szemle, 60. évf., 2012/9., pp. 42–65.

  1. Észrevételek az új Büntető törvénykönyvről szóló Előterjesztés egyes rendelkezéseihez

De iurisprudentia et iure publico, 6. évf., 2012/1–2., pp. 30–65.

  1. A Legfelsőbb Bíróság ítélete a tettesi túllépésről. A felbujtó felelőssége a mennyiségi és a minőségi túllépés miatt

Jogesetek Magyarázata, 3. évf., 2012/4., pp. 30–40.

  1. Párhuzamos recenzió Ujvári Ákos: A jogos védelem megítélésének új irányai és Belovics Ervin: A büntetendőséget kizáró okok című könyvéről

Belügyi Szemle, 59. évf., 2011/4., pp. 88–97.

  1. Az ingatlancsalásokról (társszerző: Kiss Anna)

Ingatlanjog, 2011/4., pp. 25–32.

  1. Jogos védelem a mai francia büntetőjogban

Ügyészek Lapja, 18. évf., 2011/2., pp. 61–65.

  1. Egy elmaradt védés margójára: opponensi vélemények Sléder Judit A büntetőeljárás megindítása című PhD értekezéséről (társszerző: LajtárIstván)

Ügyészek Lapja, 18. évf., 2011/4., pp. 96–99.

  1. A jogos védelem szabályozásának lehetséges irányai

Jogelméleti Szemle, 12. évf., 2011/1., pp. 1–48.

  1. Gondolatok a Legfelsőbb Bíróság Büntető Kollégiumának véleményéről

Rendészeti Szemle, 58. évf., 2010/2., pp. 82–86.

  1. A büntetés céljának alapkérdései

Rendészeti Szemle, 57. évf., 2009/3., pp. 55–86.

  1. Julien Sorel: tizenöt év (társszerző: Kiss Anna)

Ügyvédek Lapja, 48. évf., 2009/4., pp. 38–40.

  1. Megjegyzések az új büntető törvénykönyv tervezetének a büntetőjogi felelősséget érintő rendelkezéseihez

Rendészeti Szemle, 56. évf., 2008/3., pp. 45–65.

  1. Adalékok a jogellenesség – társadalomra veszélyesség kérdésköréhez

Jogelméleti Szemle, 9. évf., 2008/4., p. 1–15.

  1. A bűncselekmény fogalmára és az elkövetőkre vonatkozó szabályozás lehetőségei az új büntető törvénykönyvben

Rendészeti Szemle, 55. évf., 2007/5., pp. 3–26.

  1. A bűncselekmény fogalmának és az elkövetőkre vonatkozó rendelkezések újraszabályozása

Rendészeti Szemle, 55. évf., 2007/6., pp. 60–83.

  1. Nagy Ferenc: Tanulmányok a Btk. Általános Részének kodifikációjához

Rendészeti Szemle, 55. évf., 2007/10., pp. 124–134.

  1. A jog eredetének és a büntetés jogának egyes filozófiai alapkérdései

De iurisprudentia et iure publico, 1. évf., 2007/1–2., pp. 28–66.

  1. Elkövetői alakzatok a francia büntetőjogban

Jogtudományi Közlöny, 61. évf., 2006/5., pp. 186–193.

  1. Theoretical and practical questions of the study of criminal actorship and complicity – summary of reasearch task

Jogelméleti Szemle, 7. évf., 2006/4. http://jesz.ajk.elte.hu/meszaros28.mht

  1. Chauveau Adolphe – Faustin Hélie: A Code pénal 59. cikke és a személyes körülmények kérdése

Jogtörténeti Szemle, 7. évf., 2005/1., pp. 46–51.

  1. A Majláth-eset

Jogtörténeti Szemle, 7. évf., 2005/4., pp. 39–47.

  1. A személyes tulajdonságok tana a magyar büntetőjogban

Jogelméleti Szemle, 6. évf., 2005/4. http://jesz.ajk.elte.hu/meszaros24.html

  1. La complicité en droit pénal hongrois

Revue de science criminelle et de droit pénal comparé, 2005/2.,265–272.

83. Az általános tettesfogalom jelene és jövője

Társadalomkutatás, 22. évf., 2004/4., pp. 453–467.

  1. Akaratszabadság a büntetőjogban és annak a bűnrészességgel kapcsolatos összefüggései

Kontroll, 2. évf., 2004/1., pp. 30–47.

  1. Jogfilozófia és igazságosság a büntetőjogban. Az in dubio mitius elve

Acta juridica et politica, 4. évf., 2004/15., pp. 391–413.

  1. A cserbenhagyás és a segítségnyújtás elmulasztásának elméleti és gyakorlati kérdései

Magyar Rendészet, 4. évf., 2004/1., pp. 124–129.

  1. Hozzászólás Major Róbert: A közlekedési büntetőjogi kodifikáció múltja című tanulmányához

Büntetőjogi Kodifikáció, 4. évf., 2004/3., pp. 41–41.

  1. A részesség járulékosságának és a részesek büntetésének törvényi szabályozásáról de lege ferenda

Büntetőjogi Kodifikáció, 3. évf., 2003/4., pp. 29–33.

  1. A személyes tulajdonságok tana a francia büntetőjogban

Acta juridica et politica, 3. évf., 2003/13., pp. 125–141.

  1. A részesség

Tudományos Diákköri Szemle, 2003/1., pp. 252–310.

  1. Az újszülött és a 14. életévét be nem töltött személy ellen elkövetett emberölés

Belügyi Szemle, 51. évf., 2003/11–12., pp. 145–153.

  1. A rasszizmus elleni büntetőjogi fellépés lehetőségei, különös tekintettel az Interneten történő elkövetés problematikájára

Jogelméleti Szemle, 4. évf., 2003/4. http://jesz.ajk.elte.hu/meszaros16.html

  1. Gondolatok az újszülött megöléséről és a gyermeki élet büntetőjogi védelméről

Jogelméleti Szemle, 3. évf., 2002/4. http://jesz.ajk.elte.hu/meszaros12.html

  1. Gondolatok a bűnrészességről: A felbujtás értelmezési problémái

Collega, 5. évf., 2001/5., pp. 13–18.

Egyéb szakcikkek (1)

  1. Succesful Methods and Tactics for the Substantiation of Crimes Related to Corruption (társszerző: Finszter Géza)

OKRI Review, 2010/I. félév, pp. 6–8.

A Magyar Tudományos Művek Tárában feltüntetett publikációk alapján összeállította: Giricz Anna.

Ádám, itt a csilid!


Szerző(k): Giricz Anna

A tavalyi csilikrém után idén egy spanyolhonból érkezett meglepetésnövényt neveltem neked, a keltetőben zsendülő csiliifjoncok között, a saját kiskertedbe…

Ádám igen sokoldalú és -természetű volt, mint a csili: képes a lágyságra, enyhébb és karcosabb csípősségre is. Itt véget is ér a botanikai összehasonlítás, hiszen e növényke fajtafüggő, míg Ádám a klasszikus autonóm embert testesítette meg.

Ádám (csili)ereje olyan szilárd belső hitből, meggyőződésből fakadt, amellyel akár szakmai, akár mindennapi témákat érintve képes volt meggyőzni avagy elbizonytalanítani – de mindenképp elgondolkodásra késztetni – partnereit.

Ádám okos volt. Nagyon okos. És ehhez akadt bőven mind szellemi, mind verbális muníciója.

Tudományos életútját felsorolják az almanachok, interneten is fellelhető. Pár dolgot érdemes mégis kiemelni.

A jogdogmatika, a jogbölcselet nem éppen a „tevékeny” jogászok területe, sok kolléga nem igazán tud (nem is akar) mit kezdeni a (jog)filozófiai alapok kezdettől vizsgálódó, „molyolós” tudós attitűdjével. Ádám elmélyedt e tanokban.

Végig hűségesen ragaszkodott alma matere, a „szegedi iskola” tanaihoz, minden fejtegetését korrekt összehasonlításokkal és hivatkozásokkal bizonyítva.

Precizitását választott témái – ugyanígy az OKRI-s kutatásai is – tükrözik. Amit aggályosnak vélt, annak alaposan utánajárt. Bármilyen egyszerű hírről, köznapi vagy jogtudomány-területről is volt szó, „kiművelte” magát, mielőtt véleményt nyilvánított.

Az Ügyészek Lapja főszerkesztő-helyetteseként is remek munkát végzett. Mert kritikus lenni, a kiforratlan dolgozatokat inkább visszaküldte átdolgozásra; nem a „lapzárta” vezérelte, hanem a színvonal. Remek szeme volt a helyesírási – sőt – stilisztikai „bakikra”; ezt a képességét mind a lapnál, mind az OKRI javára kamatoztatta is.

95 publikációját jegyzi az MTMT1. Ádám a minőségi – kevesebb, de értékes – publikálás híve volt. Érdemes rámutatni, ahogyan francianyelv-tudását felhasználva elmélyedt a francia büntetőjogban.

Bibliográfiájában találunk komoly szakműfordítást2, rangos francia szakfolyóiratban megjelent cikket3 is, de nem elhanyagolhatóak az önálló francia és a francia-magyar büntetőjogi rendszereket összehasonlító értekezései sem. OKRI-s kutatásaiban is előszeretettel vetette össze e két jogrendszert, ezzel is támogatva a magyar büntetőjogi kodifikációt.

Voltak tervei… Habilitálni… Tavaly írt egy remek monográfiát – mellesleg a negyediket…

Nem fog elveszni! És a munkássága sem!

Ádám! Mivel már nem ajándékozhatom neked, a kertemben nevelem tovább a meglepetés-növénykét. És magról az utódait is: Le préféré d’Adam csilifantázia-névvel…

Giricz Anna

 

Mészáros Ádámra emlékezünk


Szerző(k): Kármán Gabriella, Szabó Judit

A búcsú mindig nehéz, ám az ereje teljében lévő fiatal kollégánk, Mészáros Ádám elvesztése okán érzett megrendülés és fájdalom egyenesen letaglóz. A szívszorítóan korai, hirtelen és tragikus távozása keltette gyászt lehetetlen szavakba önteni. A pátosz és a szentimentalizmus mindig távol állt tőle, e sorokat olvasván biztos fel-fel is szaladna a szemöldöke… Közhelynek tűnik most minden papírra vetett gondolat és érzés, legyenek azok bármily valódiak és kínzók is.

Közvetlen munkatársaiként emlékezünk most az emberre, a vezetőre, a barátra.

Kecskeméten született, és élt a középiskola befejezéséig. Jogi tanulmányait a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán folytatta, 2002-ben szerzett diplomát. Már egyetemista évei alatt demonstrátor volt, az egyetem után pályáját is a Szegedi Tudományegyetem ÁJK Büntetőjogi és Büntető Eljárásjogi tanszékén kezdte tudományos segédmunkatársként. Ezt követően a Szegedi Városi Ügyészségen volt ügyészségi fogalmazó. 2006-tól az Országos Kriminológiai Intézetben dolgozott, először segédmunkatársként, majd tudományos munkatársként, illetve főmunkatársként, 2013-tól a Büntető Jogtudományok Osztálya osztályvezető-helyetteseként.

Tudatosan építette fel tudományos munkásságát: 2006-ban az ELTE Jogi Továbbképző Intézetében kodifikátor szakjogász szakképzettséget szerzett. 2008-ban az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolájában PhD fokozatot nyert el „A tettesség-részesség tanának elméleti kérdései” című doktori disszertációjával. A következő kitűzött célja a habilitáció volt…

Mészáros Ádám kutatásai felölelik a büntető jogdogmatika legfontosabb alapkérdéseit, úgymint a bűncselekmény elkövetőinek elméletét, a büntetőjogi felelősség tanát, ezzel összefüggésben a jogos védelem elvi és gyakorlati problémáinak vizsgálatát, valamint a bűncselekménytan alapjainak vizsgálatát. Négy monográfia és 91 egyéb publikáció, tanulmány szerzője, szerkesztője.

Kutatási tevékenysége mellett több egyetemen oktatott, számos előadást tartott szakmai konferenciákon. Több tudományos díjat és külföldi ösztöndíjat nyert el.

Tudományos és szakmai szervezetekben is tevékenykedett, így tagja volt az Ügyészek Országos Egyesületének, az MTA köztestületének, a Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesületnek és az MTA Büntetés-végrehajtási Albizottságának. A Magyar Jog- és Államtudományi Társaságnak alapító tagja, emellett a Társaság Bűnügyi Tudományok Szakmai Tagozatának elnöke volt.

Hiányát valamennyi területen érezni fogjuk. Szakmai kiválósága, elhivatottsága, igényessége és konstruktív kritikai vénája felejthetetlenné teszi Őt a büntetőjog-tudomány területén.

Kollégáiként és barátaiként még közvetlenebbül érezzük a veszteséget.

Mikor értesültünk Ádám hirtelen fellépett, súlyos betegségéről, minden aggodalmunk ellenére hittük, hogy legyőzi, mert Ő nagyon tudott küzdeni. Bátor volt, hitt az igazságában, és erős volt, céljai iránt elkötelezett. Határozottsága és kitartása egyenes és olykor szinte kíméletlenül őszinte jellemmel párosult. Lelkiismeretessége és segítőkészsége láttatni engedte érzékenységét, amelyet fanyar humorával igyekezett leplezni, gyakran sikerrel. Bár nem törekedett mindenáron népszerűségre, sokan szerették, és sokakat szeretett. Hatalmas szíve volt, amelyben első helyen családja, szerettei voltak, ám amelyben népes baráti társaságának, a motoros közösségnek, közeli és távoli ismerőseinek és nekünk, munkatársainak is bőven jutott hely. Ádám mindemellett szellemes társasági emberként szeretett nevetni és nevettetni, bárkivel könnyen megtalálta a közös hangot. Viccei, vidám történetei, motoros és túrabeszámolói után fájó űr marad majd, míg el nem jutunk odáig, hogy ezeket rá emlékezve fel tudjuk majd idézni. Az Intézet csendes és szomorúbb hely lesz nélküle.

Búcsúzunk Tőled, Ádám. Megrendülten búcsúzunk a szilárd szellemi és emberi támasztól, amit jelentettél nekünk. Búcsúzunk attól az alaposságtól, lelkiismeretességtől és precizitástól, amely nemcsak tudományos, hanem vezetői tevékenységed is jellemezte. Mindig hiányozni fog nekünk a mosolyod, a derűd és sajátos humorod, amely sok nehézségen segített át bennünket, és amely most, ebben a minden eddiginél embert próbálóbb helyzetben is jól jönne.

Köszönjük, hogy a kollégáid és barátaid lehettünk, köszönjük, hogy voltál nekünk. Nemcsak családod, barátaid és ismerőseid szívében, hanem az Intézet és munkatársaid szellemiségében is tovább őrzünk. Igyekezni fogunk, hogy életed könyvének üresen maradt lapjain tovább élhessenek az Általad itt hagyott értékek.

Gyászunkban Kosztolányi Dezső szavaiból merítünk erőt és reményt:

De fönn, barátom, ott fönn a derűs ég,

valami tiszta, fényes nagyszerűség,

reszketve és szilárdul, mint a hűség.

Az égbolt,

egészen úgy, mint hajdanába rég volt,

mint az anyám paplanja, az a kék folt,

mint a vízfesték, mely irkámra szétfolyt,

s a csillagok

lélekző lelke csöndesen ragyog

a langyos őszi

éjjelbe, mely a hideget előzi,

kimondhatatlan messze s odaát…

 

Emléked szeretettel őrizzük. Ég Veled, Ádám!

Kármán Gabriella

Szabó Judit

Prof. em. Dr. Vókó György DSc publikációs jegyzéke (2012–2020)


Szerző(k): Giricz Anna

2020

Büntetés-végrehajtási jog: és szabálysértési tételek: b/3. témakör: büntetés-végrehajtási jog

Budapest: Dialóg Campus Kiadó, 2020, p. 444

Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 57.

Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2020

Előszó: gondolatok a tudományos kutatás társadalmi szerepéről az intézeti évfordulón

In: Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 57. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2020, pp. 9–19.

Nyugat-európai kutatások a rövid tartamú szabadságvesztés büntetések és az elektronikus felügyelet alkalmazásáról

In: Madai Sándor – Pallagi Anikó – Polt Péter (szerk.): Sic itur ad astra. Ünnepi kötet a 70 éves Blaskó Béla tiszteletére. Budapest: Ludovika Egyetemi Kiadó, 2020, pp. 549–566.

A Csemegi-kódex versbe szedett szankcióinak továbbélése

In: Horváth Attila (szerk.): Tanulmányok a Csemegi-kódex megalkotásának 140. évfordulója tiszteletére. Budapest: Ludovika Egyetemi Kiadó, 2020, pp. 82–96.

Gondolatok a büntetés-végrehajtási jog szerepéről

Magyar Tudomány, 181. évf., 2020/5., pp. 645–655.

Elnöki köszöntő „Jövőformáló tudomány” c. konferencia az Országos Kriminológiai Intézet helyszínéről 2020. november 11.

Börtönügyi Szemle, 39. évf., 2020/4., pp. 7–8.

Nemzetközi elvárások hatása a büntetések végrehajtására – összehasonlító elemzés

Ügyészek Lapja, 27. évf., 2020/4–5., pp. 97–108.

Visszatekintő összehasonlító elemzés a hatásos büntetéstani elméletek tükrében

Ügyészségi Szemle, 5. évf., 2020/2., pp. 74–93.

2019

Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 56.

Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2019

Elmélkedés a büntetés-végrehajtási jog jelentőségéről

In: Várkonyi Zsolt Kristóf (főszerk.): Évkönyv 2019. Az igazság védelmében. Tanulmánykötet. Budapest: Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, 2019, pp. 215–226.

Svájc büntetés-végrehajtási jogáról

Miskolci Jogi Szemle, 14. évf., 2019/2. különszám, 2. kötet, pp. 450–458.

2018

Belovics Ervin – Vókó György: Büntetés-végrehajtási jog

Budapest: HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó, 2018, p. 330

Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 55.

Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2018

Az elmélet és a gyakorlat együttműködése a büntetés-végrehajtási jog tudományos művelésében

In: Menyhárd Attila – Varga István (szerk.): 350 éves az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara. A jubileumi év konferenciasorozatának tanulmányai. I–II. kötet. Budapest: ELTE Eötvös Kiadó, 2018,

  1. 1084–1089.

Az új Btk. szankciórendszerének hatályosulása

In: Menyhárd Attila – Varga István (szerk.): 350 éves az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara. A jubileumi év konferenciasorozatának tanulmányai. I–II. kötet. Budapest: ELTE Eötvös Kiadó, 2018,

  1. 1344–1352.

Összegzés. Summary presentation

In: Barabás A. Tünde (szerk.): Globális biztonságpolitikai kérdések az interneten, különös tekintettel Kína és Magyarország kapcsolatára. Issues of Global Security Policy on the Internet, with Special Regard to the Relations between China and Hungary. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2018, pp. 202–206.

Fogvatartottak jogai

In: Lamm Vanda (szerk.): Emberi jogi enciklopédia. Budapest: HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó, 2018, pp. 298–303.

A homálytakarta áldozatokról

In: Fodor Veronika – Gecsényi Patrícia – Hollósi Gábor – Kiss Dávid – Ráczné Baán Krisztina – Rácz János (szerk.): Zinner 70. Egy élet az (i)gazságszol-gáltatás kutatásának szolgálatában. Budapest: Magyar Napló Kiadó–Írott Szó Alapítvány, 2018, pp. 414–420.

Nyitott börtönök és nyitottabbá tételük elemzése Európában a XXI. században

In: Finszter Géza – Korinek László – Végh Zsuzsanna (szerk.): Ünnepi kötet a 70 éves Dános Valér tiszteletére. Budapest: Belügyminisztérium, 2018,

  1. 151–157.

A büntetés-végrehajtási bíró

In: Molnár Gábor – Koltay András – Molnár Gábor Miklós (szerk.): Bonus Iudex. Ünnepi kötet Varga Zoltán 70. születésnapja alkalmából. Budapest: Kúria–Pázmány Péter Katolikus Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2018, pp. 437–453.

Nyomon követhetőség a büntető-végrehajtási jogban, különös tekintettel a belgiumi tapasztalatokra

In: Homoki-Nagy Mária – Karsai Krisztina – Fantoly Zsanett – Juhász Zsuzsanna – Szomora Zsolt – Gál Andor (szerk.): Ünnepi kötet dr. Nagy Ferenc egyetemi tanár 70. születésnapjára. Szeged: Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2018, pp. 973–985.

A sportrendezvények látogatásától eltiltás érvényesülése

Ügyészek Lapja, 25. évf., 2018/3., pp. 29–35.

Büntetésváltoztatás a végrehajtási szakaszban – nemzetközi összehasonlításban

Ügyészségi Szemle, 3. évf., 2018/4., pp. 81–92.

Büntetésváltoztatás a végrehajtási szakaszban – nemzetközi összehasonlításban

Ügyészségi Szemle, 3. évf., 2018/5., pp. 6–17. (print)

2017

Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 54.

Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2017

Barabás A. TündeVókó György (szerk.): A bonis bona discere. Ünnepi kötet Belovics Ervin 60. születésnapja alkalmából

Budapest: Országos Kriminológiai Intézet–Pázmány Press, 2017, p. 538

A bűnügyi kutatás tudományetikája

In: Barabás A. Tünde – Vókó György (szerk.): A bonis bona discere. Ünnepi kötet Belovics Ervin 60. születésnapja alkalmából. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet–Pázmány Press, 2017, pp. 473–485.

Előzetes fogva tartás összehasonlító elemzése Európában

In: Finszter Géza – Korinek László – Végh Zsuzsanna (szerk.): A tudós ügyész. Tanulmányok Bócz Endre 80. születésnapjára. Budapest: HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó, 2017, pp. 209–217.

A bűnismétlés megelőzéséről elméleti megközelítésből

In: Boda József – Felkai László – Patyi András (szerk.): Ünnepi kötet a 70 éves Janza Frigyes tiszteletére. Liber amicorum in honorem Friderici Janza septuagenarii. Budapest: Dialóg Campus Kiadó–Nordex Kft., 2017, pp. 587–598.

Előszó

In: Belovics Ervin: Büntetőjog I. Általános Rész. Budapest: HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó, 2017, pp. 13–15.

A börtönből szabadult fiatalkorú bűnismétlésének megelőzése elméleti megközelítésből

Ügyészek Lapja, 24. évf., 2017/2., pp. 47–54.

Beszámoló az OKRI Tudományos Tanácsa üléséről

Ügyészségi Szemle, 2. évf., 2017/1., pp. 61–69.

Az OKRI kutatásai 2016-ban

Ügyészségi Szemle, 2. évf., 2017/1., pp. 70–83.

2016

Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 53.

Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2016

Előszó

In: Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 53. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2016, pp. 7–8.

Nem állami ellenőrzése a fogva tartásnak

In: Polt Péter – Belovics Ervin – Gellér Balázs – Ambrus István (szerk.): Ünnepi kötet Györgyi Kálmán 75. születésnapja alkalmából. Budapest: ELTE Eötvös Kiadó, 2016, pp. 215–232.

Szabadságkorlátozás szabadságvesztés helyett: enyhítés a büntetés-végrehajtásban

In: Finszter Géza – Kőhalmi László – Végh Zsuzsanna (szerk.): Egy jobb világot hátrahagyni… Tanulmányok Korinek László professzor tiszteletére. Pécs: Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Büntetőjogi Tanszék, 2016, pp. 607–618.

A büntetéstan jelene és jövője I.

Ügyészségi Szemle, 1. évf., 2016/3., pp. 6–38.

A büntetéstan jelene és jövője II.

Ügyészségi Szemle, 1. évf., 2016/4., pp. 6–51.

2015

Büntetés-végrehajtási jog és szabálysértési tételek: B/3. témakör: Büntetés-végre-hajtási jog

Budapest–Pécs: Dialóg Campus Kiadó, 2015, p. 412

 

Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 52.

Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2015

Vókó György (szerk.): Tanulmányok Polt Péter 60. születésnapja tiszteletére

Budapest: HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó, 2015, p. 332

Vókó György (szerk.): Tiszteletkötet Dr. Kovács Tamás 75. születésnapjára

Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2015, p. 437

A büntetés és végrehajtása újabb elméleti tézisei

In: Vókó György (szerk.): Tanulmányok Polt Péter 60. születésnapja tiszteletére. Budapest: HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó, 2015, pp. 221–235.

Köszöntő

In: Vókó György (szerk.): Tiszteletkötet Dr. Kovács Tamás 75. születésnapjára. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2015, pp. 9–11.

A fogvatartottak munkával foglalkoztatásának sajátosságai

In: Vókó György (szerk.): Tiszteletkötet Dr. Kovács Tamás 75. születésnapjára. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2015, pp. 313–329.

Előszó

In: Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 52. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2015, pp. 7–10.

A fogvatartotti jogi helyzetről az emberi jogi követelmények tükrében

In: Hack Péter – Király Eszter – Korinek László – Patyi András (szerk.): Gályapadból laboratóriumot. Tanulmányok Finszter Géza professzor tiszteletére. Budapest: ELTE Eötvös Kiadó, 2015, pp. 439–450.

A mentesítés, a Btk. és az új Bv. tv. összefüggései

Jogtudományi Közlöny, 70. évf., 2015/3., pp. 125–132.

2014

A magyar büntetés-végrehajtási jog

Budapest: Dialóg Campus Kiadó–Nordex Kft., 2014, p. 304

Belovics Ervin – Vókó György: A büntetés-végrehajtási törvény magyarázata

Budapest: HVG-ORAC Lap- és Könyvkiadó, 2014, p. 475

Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 51.

Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2014

Az egyes jogoktól megfosztó büntetések az új Büntetés-végrehajtási Kódexben

In: Bárd Petra – Hack Péter – Holé Katalin (szerk.): Pusztai László emlékére. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet–ELTE Állam- és Jogtudományi Kar, 2014, pp. 79–93.

Az utógondozás jelentősége

In: Borbíró Andrea – Inzelt Éva – Kerezsi Klára – Lévay Miklós – Podoletz Léna (szerk.): A büntető hatalom korlátainak megtartása. A büntetés mint végső eszköz. Tanulmányok Gönczöl Katalin tiszteletére. Budapest: ELTE Eötvös Kiadó, 2014, pp. 483–493.

Fogvatartotti jogokról emberi jogi követelmények tükrében

In: Deák Ferenc – Pallo József (szerk.): Börtönügyi kaleidoszkóp. Ünnepi kötet dr. Lőrincz József 70. születésnapja tiszteletére. Budapest: Büntetés-végrehaj-tási Szervezet Tudományos Tanácsa, 2014, pp. 231–240.

A büntetés-végrehajtási jog szerepe a jogállamban

Börtönügyi Szemle, 33. évf., 2014/1., pp. 1–7.

2013

Magyar büntetés-végrehajtási jog

Budapest–Pécs: Dialóg Campus Kiadó–Dóm Kiadó, 2013, p. 415

Büntetés-végrehajtási jog és szabálysértési tételek

Budapest–Pécs: Dialóg Campus Kiadó, 2013, p. 334

Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 50. Jubileumi kötet

Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2013

A büntetés-végrehajtás sajátosságai és tapasztalatai Európában

In: Vókó György (szerk.): Kriminológiai Tanulmányok 50. Budapest: Országos Kriminológiai Intézet, 2013, pp. 245–260.

A büntetés-végrehajtás ügyészi törvényességi felügyelete és jogvédelme

In: Polt Péter – Varga Zs. András (szerk.): Az ügyészek nagy kézikönyve. Budapest: CompLex Wolters Kluwer, 2013, p.158; pp. 981–1138.

The importance of maintaining family contacts for inmates during imprisonment

Pázmány Law Review, 1. évf., 2013/1., pp. 75–83.

Új Európai börtönszabályok és magyarázatuk XV. rész

Ügyészek Lapja, 20. évf., 2013/1., pp. 93–110.

Új Európai Börtönszabályok és magyarázatuk XVI. rész

Ügyészek Lapja, 20. évf., 2013/2., pp. 83–85.

2012

Büntetés-végrehajtási jog: jogi szakvizsga 34. tétele. E-learning (2012)

Budapest: Complex Kiadó, 2012, p. 326

Magyarország új büntető törvénykönyve

In: Antalóczy Péter – Deres Petronella (szerk.): Magyarország Új Büntető Törvénykönyve. Acta Caroliensia Conventorum Scientiarum Iuridico-Politi-carum III. Budapest: Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2012, pp. 48–55.

Polt PéterVókó György: Az ügyészek és a büntetés-végrehajtási hatóságok közötti kapcsolatok Európában

Börtönügyi Szemle, 31. évf., 2012/1., pp. 1–14.

A büntetési teóriák racionalitásai

Büntetőjogi Szemle, 1. évf., 2012/1., pp. 36–50.

Új Európai börtönszabályok és magyarázatuk XIII. rész

Ügyészek Lapja, 19. évf., 2012/2., pp. 87–96.

Új Európai börtönszabályok és magyarázatuk XIV. rész

Ügyészek Lapja, 19. évf., 2013/1., pp. 87–94.

A közölt jegyzék válogatás, amely Professzor úrnak az Országos Kriminológiai Intézetben betöltött igazgatói tisztsége időszakát öleli fel. A Magyar Tudományos Művek Tárában feltüntetett publikációk alapján összeállította: Giricz Anna.

In memoriam Vókó György (1946–2021)


Szerző(k): Barabás Andrea Tünde

Vókó György professzor, aki a Pécs melletti Magyaregregyen született hetvenöt évvel ezelőtt, kihívásokban bővelkedő, eredményes életutat tudhatott a magáénak.

Egész pályafutása azt mutatta, útkereső ember volt; sosem elégedett meg az elért sikerekkel, folyamatosan kereste a kihívásokat, sok mindent próbált, és számos tapasztalatot szerzett az élet különböző területein. Az azonban bizonyosnak látszik, hogy választása, amelynek eredményeként a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán tanult, jó döntés volt a részéről, hiszen a jog ettől kezdve egész élete során meghatározó szerepet játszott. A jog alkalmazásának több területét megismerve döntött végül az ügyészi munka mellett, vállalva ezzel a költözködést, változásokat és az új feladatokat, amelyek elől sosem futamodott meg. Szakmai, jogalkalmazói pályája mellett tudományos érdeklődése is egyre erősödött az évek folyamán. Így az ügyészi szervezetből az elhivatott kevesek között szerzett tudományos fokozatot 1991-ben, amikor „A büntetés-végrehajtás törvényességének és hatékonyságának tényezői” című disszertációjának megvédésével elnyerte az MTA Állam- és Jogtudományok kandidátusa címet. Látható tehát, hogy ez időre a szakmai érdeklődés és tudományos kíváncsiság  amelyek egyértelműen a büntetés-végrehajtás területén mutatkoztak meg a leginkább  sikeresen ötvöződtek egymással.

1992-től, munkája elismeréseképpen, osztályvezető ügyésszé nevezték ki, majd 1999-től a Legfőbb Ügyészség Büntetés-végrehajtási Felügyeleti Önálló Osztályát vezette, amely egyben az általa művelt szakterület elismerését is megmutatta. 2001-től a Legfőbb Ügyészség Büntetés-végrehajtási Törvényességi Felügyeleti és Jogvédelmi Önálló Osztályának vezetői tisztét látta el.

Eközben folyamatosan kamatoztatta tudását a felsőoktatásban és a kutatatói munkában is. 1991-től büntetőeljárási jogot és büntetés-végrehajtási jogot oktatott az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán, valamint alma materében, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, 1994-től docensként. 2000-ben sikerrel habilitált a Pécsi Tudományegyetemen, ahol szakterületén „Bűn és büntetés: a büntetőjog eszköztára és lehetőségei a bűnözés visszaszorítására, a büntetés-végrehajtási jogharmonizáció” címmel tartotta meg előadását. 2004-től egyetemi tanári kinevezést nyert.

1997-től oktatott a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán; először docensként, 2004-től a Büntető Anyagi, Eljárási és Végrehajtási Jogi Tanszék vezetőjeként, majd 2016-tól professor emeritusként.

Joghallgatók generációit vezette be a büntetőjog, az európai büntetés-végrehajtási jog, a nemzetközi és európai büntetőjog és a pönológia tudományába.

Bárhonnan nézzük, irigylésre méltó életút. A szakma gyakorlása mellett végzett elmélyült tudományos munka, az oktatás, a hallgatókkal való foglalkozás, mind-mind más területen kívánja meg az érintett készségét, képességét, amellett, hogy hatalmas mértékű munkabírást is követel. Ami egyrészről irigylésre, az a másik oldalról nézve csodálatra méltó is egyben. S nem szabad megfeledkezni az emberi oldalról sem, ami szükségeltetik ahhoz, hogy a munkatársak, beosztottak, hallgatók és a főnökök mindannyian azt érezhessék, a szakma, a tudomány művelése mellett megtalálható az a munkatárs, főnök, tanár és beosztott, aki odafigyel a többiekre, akihez fordulni lehet kérdésekkel, kérésekkel, aki rögtön siet, ha segíteni kell bárkinek. Mindezen feladatok teljesítése együtt, egy embertől, szinte lehetetlennek tűnő elvárás. Ám Vókó György képes volt megtalálni azt az egyensúlyt, ami hozzásegítette ahhoz, hogy minden élethelyzetben ember, barát, kolléga és szerető férj tudjon maradni.

Tudományos pályafutásának csúcsát 2012-ben a Magyar Tudományos Akadémia Jog- és Államtudományok doktora címének elnyerése jelentette. Értekezése a „Bűnelkövetők jogkorlátozása jogállamban” címet viselte. Ezt követően nevezte ki a Legfőbb Ügyész az Országos Kriminológiai Intézet igazgatójává, amelyet a hozzá méltó – és rá jellemző – nagy bölcsességgel és empátiával vezetett.

Mindezeken felül arra is jutott ideje, hogy aktív részese legyen a szakmai közéletnek. Így számos tudományos szervezet alapítója vagy tagja volt.

A tudományos életben

  • a Magyar Tudományos Akadémia Állam- és Jogtudományi Bizottság Büntetés-végrehajtási Jogi Albizottságának elnöke, az MTA Köztestületének tagja és az MTA Doktori Bizottságának tagja;
  • a Magyar Börtönügyi Társaság alapító és elnökségi tagja, a Jogi Szakosztály vezetője, az Etikai Bizottság elnöke;
  • a Magyar Büntetőjogi Társaság alapító és elnökségi tagja;
  • a Magyar Jogász Egylet Büntetés-végrehajtási Jogi Országos Szakosztályának elnöke;
  • a Magyar Kriminológiai Társaság alapító tagja;
  • az Ügyészek Országos Egyesülete alapító tagja, Etikai Bizottságának elnöke;
  • a Büntetés-végrehajtás Tudományos Tanácsának tagja volt.

A hazai egyetemi oktatási platformhoz kötődően is számos tisztséget töltött be, mint

  • a MAB eseti szakértője;
  • az NKE Doktori és Habilitációs Tanácsának külsős tagja;
  • a KGRE ÁJK Doktori és Habilitációs Tanácsának külsős tagja;
  • a PPKE JÁK Doktori és Habilitációs Tanácsának törzstagja és a PPKE JÁK Kinevezési Bizottságának tagja;
  • a Pécsi Akadémiai Bizottság Bűnügyi Tudományok Munkabizottságának tagja;
  • a Pécsi Tudományegyetem ÁJK és Bölcsészettudományi Kar Doktori és Habilitációs Bizottságának tagja.

Számos rangos szakmai folyóiratnál látott el továbbá kiemelkedő szakmai-tudományos feladatot:

  • a Iustum Aequum Salutare tudományos folyóirat szerkesztőbizottságának társelnöke;
  • a Börtönügyi Szemle, a Bűnügyi Szemle és az Ügyészek Lapja szerkesztőbizottságának tagja;
  • az Ügyészségi Szemle főszerkesztője; és
  • a Katonai és Hadijogi Szemle szerkesztőségi tagja volt.

Vókó György munkásságát számos díjjal és kitüntetéssel ismerték el az évek folyamán. Az ügyészség – életpályáját átívelő és töretlen – megbecsülésén (Legfőbb Ügyészi Dicséret, 1983; Kiváló Munkáért Kitüntetés, 1987; Legfőbb Ügyészi Elismerő Oklevél, 1996; Ügyészségi Emlékgyűrű, 2012) túl 2001-ben Kozma Sándor-díjat; 2003-ban „Pro meritis iuris ob memoriam Francisci Deák” díjat, 2010-ben Finkey Ferenc-díjat kapott. 2011-ben elnyerte a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét; 2011-ben és 2014-ben a Pázmány Péter Emlékéremmel, 2012-ben az Ügyészségi Emlékgyűrűvel és a „Pro facultate” Érdemérem Aranyfokozatával tüntették ki. 2016-ban a Büntetés-végrehajtási Szervezet adományozott számára Szent Adorján Érdemjelet, büntetés-végrehajtási jogászként évtizedek óta kifejtett tevékenysége elismeréseként. Ugyanebben az évben a Magyaregregy Díszpolgára kitüntető címet is átvehette, szeretett szülőhelye jóvoltából.

***

Vókó György professzor úr mögött hosszú és gazdag életpálya áll.

Egy pályafutás állomásait le lehet írni, ám az emberséget, a kollegiális viselkedést – amiért igazán szeretnek és egyformán tisztelnek feljebbvalók, kollégák, tanítványok, barátok – csak átélni és hiányolni lehet. A lét múlandó. De a megbecsülés örök…

Professzor úr, Igazgató úr, Tanár úr!

Örökbecsű idézetei egyikével búcsúzunk Öntől:

„Az élet elpusztulhat, véget érhet, de amit másokért alkottunk, tettünk, az megmarad…”1

Barabás A. Tünde

osztályvezető, OKRI

 

Prof. em. Dr. Vókó György DSc emlékére


Szerző(k): Matécsa Artemon

Soha nem törlöm ki a telefonomból azokat a hívásokat, amelyek számomra fontos emberek utolsó hívásait rejtik. Olyanokét, akikkel – bármennyire szeretném – már soha nem beszélhetek, nem hívnak, s már én sem hívhatom őket.

Sajnos, idén, édesanyám hívása után, egy újabb hívást kell megőriznem.

Vókó tanár úrét.

Soha nem tanított, soha nem volt felettesem, mégis természetesnek éreztem, hogy „Tanár úr”-nak szólítom.

Nemcsak azért, mivel az MTA Állam- és jogtudományok doktora, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar professor emeritus oktatója volt.

Sokakhoz hasonlóan, bennem is tiszteletet ébresztett életpályája, szakmai múltja, tudományos munkássága.

Az ügyészségi szervezet egyik doyenje volt, hiszen 1977-ben történt ügyészi kinevezését követően egy évvel a Legfőbb Ügyészségen, büntetés-végrehajtási szakterületen dolgozott, ahol 1990-től csoportvezető ügyészként, majd 1992-től osztályvezető ügyészként teljesített szolgálatot. A Büntetés-végrehajtási Törvényességi Felügyeleti és Jogvédelmi Önálló Osztályt 20 éven keresztül, nyugdíjba vonulásáig irányította. Azt követően a Legfőbb Ügyészség tudományos és kutatóműhelye, az Országos Kriminológiai Intézet igazgatói feladatait látta el.

Ezer szállal kötődött az ügyészségi szervezethez, a haláláról szóló hírt mégsem csak itt fogadtuk nagy szomorúsággal.

Távozásával nemcsak a hivatásrendünk, de a tudományos élet, a jogásztársadalom, a közösség is sokat veszített.

Aktív tudományos tevékenységet folytatott, melynek során majd háromszáz cikket és tanulmányt publikált itthon és külföldön, főként a büntetés-végrehajtás és a pönológia témakörében. Rendszeresen jelentek meg cikkei az Ügyészek Lapjában is, ezek közül kiemelést érdemel az „Új börtönszabályok és magyarázatuk” című tanulmánysorozata.

Egyetemi oktatói tevékenysége keretében 1991–1995 között az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, 1991–2013 között a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán, majd 1996-tól a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán tanított, utóbbi büntetőjog és büntetés-végrehajtási jog tanszékvezető egyetemi tanára volt.

Humanista jelleméből adódóan támogatta, ösztönözte a hallgatókat, illetve a fiatalokat nemcsak az ügyészségi szervezeten belül, hanem azon kívül is. Szerették a diákjai.

Emlékszem, amikor a Dunántúli Jogászbál előtti délutánon kávézgattunk, s bemutattam egy zalaegerszegi törvényszéki bírónak. Kiderült, őt is Tanár úr tanította, vizsgáztatta, s nagyon büszkén és örömmel nyújtott kezet egyik legjobban kedvelt és tisztelt tanárának. Megható volt, ahogy az ismertség, a megbecsülés, a tisztelet egy ilyen egyszerű szituációban is testet öltött. Büszke voltam, hogy ilyen személyiségek vannak szervezetünkben.

És nem ez volt az egyetlen alkalom, hiszen vele szemben megnyilvánuló tisztelettel találkoztam a Magyar Tudományos Akadémián általa szervezett konferenciákon, borvacsorákon, avagy a Kriminálexpókon, ahol az évek során az általa szervezett szekciókban jogtudósaink színe-java megfordult, hiszen örömmel fogadták meghívását.

De nemcsak ezek a momentumok példázzák, hogy olyan személyiség hagyott itt bennünket, akire a jogásztársadalom hivatásrendtől függetlenül méltán lehetett büszke.

Többek között elnöke volt az MTA Állam- és Jogtudományi Bizottság Büntetés-végrehajtási Jogi Albizottságának, alapító tagja volt a Magyar Kriminológiai Társaságnak, a Magyar Büntetőjogi Társaságnak, valamint a Magyar Börtönügyi Társaságnak.

2011-ben a köztársasági elnök a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztike-resztjével tüntette ki, de kiérdemelte a legmagasabb jogászi elismeréseket is (Kozma Sándor-díj, Deák Ferenc-díj, Pázmány Péter-érem, „Pro Facultate” érdemérem, „A jog szolgálatában” kitüntető cím).

Egyesületünk 2010. évben Finkey Ferenc-díjat adományozott részére.

Tanár úr Egyesületünknek megalapítása óta aktív tagja volt.

1999-től az Ügyészek Országos Egyesülete Etikai Bizottságának elnöke volt. Nevéhez fűződik az Etikai Kódex és Etikai Bizottságunk ügyrendjének kidolgozása. A Kódex – amely 2001. évi elfogadását követően több hivatásrend számára szolgál mintaként – jelentőségét jól mutatja az is, hogy azt az Ügyészségi Közlöny 2007/9. számában megjelent, az ügyészi hivatás etikai szabályairól szóló legfőbb ügyészségi közlemény – a törvényben előírtak betartásának elősegítése, a közérdeket szolgáló független, pártatlan és szakszerű ügyészi munka, az ügyészi hivatáshoz méltó magatartás céljából – közreadta.

Vókó tanár úr az Etikai Bizottságban munkáját rendkívüli odaadással, emberséggel, szakmai hozzáértéssel és alapossággal végezte.

Megelégedettséggel nyugtáztuk, hogy rendszeresen részt vett testületi üléseinken. A küldöttgyűléseken és választmányi üléseken számomra, mint levezető elnöknek egyfajta biztonságot és kiegyensúlyozottságot jelentett jelenléte, hiszen felszólalásait a lényeglátás és bölcsesség jellemezte.

Szerette az egyesületet. Talán azért is, mivel tevékenységünk, ha kötetlenebb formában is, de felölelte mindazt, amit maga az ügyészség jelentett számára, a szakmát, a tudományt, az oktatást, a nemzetközi kapcsolatokat, s ami a legfontosabb, a közösséget.

Mindig szerette a társasági eseményeket, s azokat az alkalmakat, amikor kollégáival, legyen az az ország bármely pontjáról érkezett is, együtt lehetett, velük anekdotázhatott, nevethetett. Közösségi emberként ki nem hagyta volna a hagyományos főzőversenyeinket, ahol érezni lehetett a felé áradó szeretetet, amely akár közvetlen kollégái, az OKRI csapata, akár az ország bármely ügyészsége felől érkezett.

Társaságát szívesen kerestük.

Nagyon hiányozni fog!

Emlékét őrizzük meg, s néha idézzük vissza megmagyarázhatatlan nyugalmat árasztó személyiségét, alakját, ahogy kimért, finom léptekkel, szerényen megjelenik, kicsit felhúzza orrát, s szemüvegén keresztül mosolyra görbül szeme…

Az Ügyészek Országos Egyesülete nevében:

Matécsa Artemon

elnök

 

Gyász


Szerző(k): Kiss Anna

A halállal kapcsolatos félelmeink most felerősödtek. Életünk folyamán többnyire nem szembesülünk ezzel a megmásíthatatlan valósággal, ha eszünkbe jut, el is tereljük erről a figyelmünket. Reménygyilkos gondolatnak érezzük, ha ezzel foglalkozunk, pedig az élet és a halál egymástól elválaszthatatlan, nem egymás után léteznek, hanem egymás mellett. Yalom írja, hogy a „halál folyton ott morajlik az élet hártyája mögött […]”1. Nem csupán az utolsó óránkra korlátozódik, hanem minden napunk a halál felé tart. Amikor megszületünk, egy biztos dolog történhet velünk az életünkben, hogy meghalunk. Szent Ágoston szerint „csak a halállal való szembesüléskor születik meg az ember igazi énje”2. Bár a halál elpusztítja fizikailag az embert, de „a halál tudata megmenti őt”3. Ahhoz, hogy ezt megértsük, tudatában kell lennünk annak, hogy kétféle diszpozícióban létezünk. Többnyire egy létezést felejtő létben vagyunk, ahol csak alacsonyabb szinten élhetünk. Itt elvisz minket a napi rutin, a fecsegés, a mindennapi világ felesleges tevékenysége, a rossz szokás stb. Ebben a létformában az egyén nincs tudatában annak, hogy ő a saját világának a teremtője, saját sorsának alakítója. Nem érzi felelősségét annak, ha bármit tesz, annak következménye lesz a világban, amiért felelősséggel tartozik. A másik diszpozícióban viszont létrejön az ontológiai létformánk. Itt folyamatosan érezzük, hogy létezünk, hogy felelősek vagyunk a tetteinkért. A teljes öntudatra ébredés állapota ez.

Napi rutinjaink alkalmából nem szembesülünk a halállal. Akkor viszont, amikor a közelünkben meghal valaki a szeretteink közül, kizökkenünk a megszokott létezést felejtő létünkből, és rádöbbenünk arra, hogy a halál nemcsak elvette tőlünk azt, akit szerettünk, hanem rájövünk a saját életünk végességére is. Ugyanakkor másnak a halála ki is zökkent bennünket – Heidegger szavával élve – a nem-tulajdonképpeni létünkből, és hozzásegít ahhoz, hogy a tulajdonképpeni életet, azaz a valódit éljük.4 Az élet mulandóságának a felismerése egyúttal azt is lehetővé teszi, hogy jobban tudjuk értékelni, amink van. A halállal való találkozással ugyanis növekszik az élet értéke. Ha nem találkoznánk az életünk folyamán a halállal, az életet sem tudnánk értékelni.5

A filozófusok racionális gondolatai nem nyugtatnak minket, döbbenetes gyászunkban a világ értelmes szavak nélküli üres semmivé lett. Csak egy héj maradt, mögötte légüres tér. Gépies lábunk még körbejár, szívünk ólom óraként ketyeg. Szűk lett az idő a torkunkban, a miértek sóhaját a hit sem zökkenti helyre. Újfajta jelenlét vette kezdetét. Nem találjuk benne a helyünk. A sokk és a csüggedés órája ez. Azt mondják, jön majd a tiltakozás, a kétségbeesés, utána lesz a gyógyulás. Olyan messze ez még!

Az élet persze megy tovább, de más lesz nélkületek minden.

Kedves Igazgató Úr, drága Ádám! Nagyon hiányoztok!

Kiss Anna

 


Your browser does not support the canvas element.