tudományos-szakmai folyóirat

Bartkó Róbert: Az irreguláris migráció elleni küzdelem eszközei a hazai büntetőjogban


Szerző(k): Kiss Anna

A Gondolat Kiadó gondozásában, a közelmúltban jelent meg Bartkó Róbert könyve, ahol a szerző kriminálstatisztikai adatokra támaszkodva, a dogmatikai elemzés eszközeivel mutatja be az irreguláris migráció elleni büntetőjogi küzdelem hazai eszközeit.

A kötet a Bolyai János Kutatói Ösztöndíj, valamint az Innovációs és Technológiai Minisztérium ÚNKP-19-4-SZE-2 kódszámú, Új Nemzeti Kiválóság Programjának a támogatásával készült.

A könyv egyrészről kitér az irreguláris migráció jelenségére adott büntetőjogi válaszokra és azokra a kihívásokra, amelyeket a törvényhozók biztonságpolitikai szempontból fontosnak tartottak, másrészről ezen is túlmegy, és vizsgálja, van-e kapcsolat a migráció és az európai terrorista cselekmények között. Ahogy a könyv hátsó borítóján megjelenő szöveg is hangsúlyozza, „a migráció és annak irreguláris formája nem új keletű jelenség, már hosszú ideje komoly kihívás elé állítja a potenciális célországokat. A bevándorlás szabályozott keretek között tartása, az irreguláris és a reguláris migráció közötti éles különbségtétel, illetve ennek megjelenítése mind a politikai, mind pedig a jogi reakciók szintjén az Európai Unióban is fontos biztonságpolitikai kérdés volt már a kezdetek óta. Az addig váltakozó intenzitáshoz képest azonban a 2014–2015-ös évek paradigmaváltásnak tekinthető mennyiségi és minőségi átalakulását eredményezték az irreguláris migrációnak. Nem túlozunk, ha ezt a paradigmaváltást az Amerikai Egyesült Államokat 2001-ben ért terrortámadást követő biztonságpolitikai szemléletváltáshoz hasonlítjuk. Ugyanakkor addig, amíg az integráció szintjén a terrorizmus elleni átfogó küzdelem stratégiai kérdéseiben az egyes tagországok alapvetően egyetértenek, a migráció, az ellenőrizetlen bevándorlás kezelésének kérdésében élesen eltérnek az álláspontok. Az eltérő politikai attitűdöt képviselő tagállami kormányok eltérő válaszokat fogalmaznak meg, s teszik mindezt az Unió egységesítést célzó »politikai kereszttüzében«. Ahogyan 2001-et követően a terrorizmus elleni küzdelem, úgy jellemzően 2015-től a migráció kérdésköre is számos hazai és külföldi szakcikk, tanulmánykötet és monográfia megjelenését eredményezte. Magyarországon is számos szerző foglalkozott a migráció okaival, a migráció jelenségének értékelésével, illetve a külföldiekre vonatkozó joganyag (»idegenjog«) hazai meghatározó jogintézményeinek összefoglalásával és a migráció bűnügyi hatásainak elemzésével. A bűnügyi háttér értékelése körében egyes szerzők tollából születtek ugyan az irreguláris migráció jelenségére hazánkban adott elsődleges kriminálpolitikai válaszokat, így a büntető anyagi és a büntetőeljárás-jogi kérdések mélységi elemzését, értékelését célzó szakmai cikkek, ugyanakkor a kérdést egy egységes monográfia keretei között eddig hazánkban még egyetlen szerző sem dolgozta fel.”

Bartkó Róbert könyve négy nagyobb részből áll:

  • Az irreguláris migráció elleni harc hazai büntető anyagi jogi keretei
  • Az irreguláris migráció elleni harc hazai büntetőeljárás-jogi keretei
  • Az irreguláris migráció és a terrorizmus kapcsolata
  • A terrorizmuselleni küzdelem új irányai

A szerző szerint „az irreguláris bevándorlás megállítását célzó politikai szándék büntetőjogi leképezése nem sikerült tökéletesen”, ezért később ezek változtatásra szorulnak. A határzárral kapcsolatos bűncselekményeket emeli ki Bartkó Róbert ezzel kapcsolatban. A könyv második részében a külön eljárási szabályok kapcsán kiemeli, hogy a hatékonysági cél itt összetűzésbe került egyrészről a hazai dogmatikai hagyományokkal, másrészről pedig a nemzetközi kötelezettségvállalásainkkal. A könyv harmadik része a terrorizmus elleni küzdelemben helyezi el az irreguláris migráció kérdését, és kitér annak vizsgálatára, hogy milyen összefüggések mutathatók ki a két jelenség között, továbbá arra is, hogy milyen új irányok jelentek meg mostanában. A szerző külön kitér az EU új irányelve és a belső jog összhangjára.

A könyv megfogalmaz néhány de lege ferenda javaslatot is.

A könyvet ajánljuk mindazoknak, akik teljesebb képet akarnak kapni az illegális migráció büntetőjogi kérdéseiről.


Your browser does not support the canvas element.