tudományos-szakmai folyóirat

„A hazai élő jogszokások” Interdiszciplináris nemzetközi konferencia 2023. június 1. (Pécs) – június 2. (Szekszárd)


Szerző(k): Disputa

A Tárkány Szücs Ernő Jogi Kultúrtörténeti és Jogi Néprajzi Kutatócsoport (a továbbiakban Kutatócsoport) „Hazai élő jogszokások” címmel interdiszciplináris nemzetközi konferenciát szervezett 2023 júniusában. A konferencia első napi programjára Pécsen, a másodikra Szekszárdon került sor.

A konferencia támogatói között találjuk a Vásárhelyi Testamentum Alapítványt, az ELTE–MTA Jogtörténeti Kutatócsoportot (ELKH), az MTA Állam- és Jogtudományi Bizottság Jogtörténeti Albizottságát, a Magyar Néprajzi Társaság Társadalomnéprajzi Szakosztályát és a Bölcsészettudományi Központ Néprajztudományi Intézetét.

A 11. alkalommal megszervezett konferencia idei témája Tagányi Károly kapcsán a családjog és öröklési jog volt.

Ki volt Tagányi Károly?

A történész, levéltáros, etnográfus Tagányi Károly, aki az MTA tagja volt, 1919-ben jelentette meg a magyar jogi néprajz első tudományos programadó tanulmányát A hazai élő jogszokások gyűjtéséről címmel. Tagányi széles körű nemzetközi kutatástörténeti áttekintésen alapuló, programindítónak szánt könyve Európa-szerte máig több tudományterület számos vizsgálatának kiindulópontja, hivatkozási alapja.

A konferencia programja

A konferencia első napján a megnyitó és a díjak átadását követően az alábbi előadásokra került sor:

  • Mezey Barna: Adalékok a család és a büntetőjog történetéhez
  • Homoki-Nagy Mária: „Szolgáltassatok igazságot az árváknak!”
  • Njari Denis: A magyar nyelv használati joga Eszéken az Osztrák-Magyar Monarchia idején
  • Batbayar Zeneemyadar: Mongol jogszokások: házasság és család
  • Bánkiné Molnár Erzsébet: Szabályalkotó tevékenység a Jászkun kerület községeiben (1702–1745)
  • Bódiné Beliznai Kinga: A családi kötelék jelképei
  • Szeberényi Gábor: Tagányi Károly jogszokásgyűjtő programjának kortárs historiográfiai recepciójáról
  • Völgyesi Levente: Családjogi esetek a Váci Egyházmegye területén a 18. század első felében

A plenáris ülés elnöke Mezey Barna, a Kutatócsoport társelnöke volt.

A konferencia második napjának előadásaira három szekcióban került sor:

  1. Élő jogszokások és a jogtudomány
  2. Élő jogszokások és a néprajztudomány
  3. Erdélyi jogszokások

Élő jogszokások és a jogtudomány (elnök: Nagy Janka Teodóra)

  • Nagy Janka Teodóra: A közösségi gondoskodás tradicionális formái: a falusi földközösségről Tagányi Károlytól Imreh Istvánig
  • Varga Csaba: Ami természetes és ami mesterséges – A társadalomfejlődés, a népi és alkotott jog párhuzama tükrében
  • Horváth József: A kiskorú árvákról való gondoskodás Győr megye falvaiban a 19. század első felében
  • Falus Orsolya: „Lovagrendi családjog” – a középkori keresztes lovagrend, mint „nagycsalád”
  • Frey Dóra: Az öröklési jog hatása a családstruktúrára a Dél-Dunántúlon a 20. század első felében
  • Matla Gabriella: A spanyol jogszokáskutatás eredményei: a gyermekre vonatkozó jogszokások
  • Sallai Balázs: A jegyesség a szatmári népi jogtudatban Luby Margit gyűjtései tükrében

Élő jogszokások és a néprajztudomány (elnök: Horváth József)

  • Bárth János: Öröklődő elköteleződések és jogosultságok a székely közösségekben
  • Gelencsér József: A hősi halottak emléke a családi sírjeleken
  • Lanczendorfer Zsuzsanna: A gyermekkel kapcsolatos normasértések, bűntettek a magyar népballadákban
  • Kiss Anna: Bűnbe esett balladahősök (A népi jogtudat megjelenése Arany János balladáiban)
  • Kothencz Kelemen: Az ágytól és asztaltól való elválás intézménye a Kalocsai Főegyházmegyében a 19. század közepén
  • Bognár Szabina: Tagányi Károly (1958–1924) jogszokásgyűjtő programjának nemzetközi párhuzamai

Erdélyi jogszokások (elnök: Homoki-Nagy Mária)

  • Bogdándi Zsolt: A bíráskodás jogforrásai a fejedelmi táblán a 16. század második felében
  • Oborni Teréz: Az öröklésre vonatkozó bejegyzések a Supplementum Tripartiti (1595/96?) című, erdélyi jogszokásokról készült fogalomjegyzékben
  • Rácz Balázs: Az öröklés hatásai a zálogjogi jogviszonyokra a kora újkori Erdélyben
  • Mátyás-Rausch Petra: A bolgárfalvi Sebessi-birtokok sorsa egy 17. századi napló alapján – Sebessi Ferenc harca a családi birtokokért
  • László Balázs: Az 1811. évi erdélyi büntetőkódex-javaslat mint jogi kultúrtörténeti lenyomat
  • Szabó Ernő: „Csak a néphagyomány pótolja itt a történelmi hiányt” – Orbók Ferenc unitárius lelkész feliratgyűjtése Várfalván

Az első napi plenáris ülések után került sor a New Results of Hungarian Legal Ethnography – Az Acta Ethnographica Hungarica 67. évf. 2022/1. számának bemutatójára, melynek főszerkesztője Fülemile Ágnes, vendégszerkesztői pedig Bognár Szabina és Nagy Janka Teodóra. A folyóirat tartalmát a főszerkesztő és Bognár Szabina vendégszerkesztő ismertette.

A konferencia előadói és résztvevői jogászok, történészek, „néprajzosok” voltak. A jogászok az előadásaikban az írott jog (a törvény, a szokásjog, az írott forrásokban megőrződött jogszokások) és a jogi kultúra, „a jog holdudvara” egyes kérdéseinek vizsgálatával foglalkoztak. A történet- és a néprajztudomány kutatói az írott és az élő, megíratlan, jogi alakba nem öntött jogszokások, jogi szertartások és jelképek témakörében tartottak előadást. Ezek a témák kiegészültek a jogszokásgyűjtések, a népi jogéletkutatás európai és hazai kutatástörténeti kérdéseivel, a recens jogszokásgyűjtések eredményeinek közreadásával is. A „hazai élő jogszokások” a magyar nyelvterület – elsősorban a Kárpát-medence – jogszokásait, valamint azok különböző tudományágak által vizsgált forrásainak bemutatását jelentette. Több prezentáció a lokális kutatási eredmények közreadásával járult hozzá a kétnapos konferencia sikeréhez. Az interdiszciplináris konferencián megjelentek a nemzetközi és a történeti összehasonlító vizsgálatok is.

Disputa

A Magyar Tudomány Ünnepe 2022 – Beszámoló a „Bűnözéskutatás a 21. században” című konferenciáról


Szerző(k): Disputa

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából 2003-tól minden év novemberében számos intézmény rendez konferenciát, egyetemek, kutatóintézetek, így többek között az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) is. Utóbbi idei online eseményére 2022. november 11-én került sor, ahol az OKRI kutatóinak nagy része tartott előadást az őt érintő témákról, a 21. századi bűnözéskutatásokra koncentrálva.

A Magyar Tudomány Ünnepe tisztelgés Széchenyi István előtt, aki csaknem 200 éve, birtokai egyévi jövedelmét felajánlva, megalapította a Magyar Tudós Társaságot, az MTA elődjét. A hónapot és a napot, amikor erre az adományra a 19. században sor került, a 2003. XCIII. törvény hivatalosan is ünneppé nyilvánította1 .

Az OKRI rendezvényén több téma is felmerült, a bűnügyi tudományok több ágát is érintve.

Barabás A. Tünde igazgató megnyitója után Kó József tudományos munkatárs előadásával kezdődött a konferencia tartalmi része. Előadásának címe: A bűnözés alakulása válsághelyzetekben.

Az előadó nem a teljes bűnözés alakulását tekintette át, hanem annak a regisztrált bűncselekményeket érintő részét, a látens bűnözésről nem szólt – az előadás címének megtévesztő voltára már az elején fel is hívta a figyelmet.

Kó József hosszú távú adatsorok felhasználásával az alábbi négy válságidőszakban/válsághelyzetben vizsgálta a bűncselekmények alakulását.

1) Az 1968-as politikai mozgalmak

Nyugat-Európában diáklázadások zajlottak, Magyarországon az új gazdasági mechanizmus bevezetése és a korábbi diktatúra enyhülésének időszaka volt jellemző erre a korra. A bűnözésben strukturális változások következtek be.

2) Az 1972–73-as olajválság

Az 1970-es évtizedben végbement kettős olajárrobbanásra az állampárti rendszer eladósodással válaszolt. A regisztrált bűnözési adatokban egy átmeneti csökkenés után növekedést lehetett megfigyelni.

3) Az 1989-es rendszerváltás

Az 1990-es évtized elején három válság ért össze Magyarországon: a régi gazdasági válság adóssága, a rendszerváltoztatás válsága, valamint az 1989 és1992 között lezajlott nyugati gazdasági válság. Ennek következtében a bűnözési mutatók radikális változásokat tükröztek: jelentősen nőtt a regisztrált bűncselekmények száma. A változás az egyes bűncselekménytípusoknál eltérő mértékű volt, leginkább a vagyon elleni és a gazdasági bűncselekmények arányaiban lehetett magas kiugrást tapasztalni.

4) 2008: hitelválság

Ebben az időszakban a gazdasági bűncselekmények térnyerése következett be, kismértékű volumennövekedéssel összekapcsolódva.

Azóta jelentős mértékű csökkenés tapasztalható a regisztrált bűncselekmények számában, de a jelenlegi válsághelyzet ismét a növekedés lehetőségét vetíti előre.

Ezt követően Windt Szandra tudományos főmunkatárs A gyermek érték, vagy értékes árucikk? Az emberkereskedelem gyermekkorú áldozatai című előadásában az emberkereskedelem gyermekkorú áldozatairól beszélt.

Az emberkereskedelem áldozatai a sérelmükre megvalósított bűncselekmények során elszenvedetteket hosszú idő alatt tudják csak feldolgozni, ez különösen igaz a 18 év alattiakra. Mindez, az egyéni károkon túl, a társadalom számára – pénzben is kifejezhető – nagy terhet jelent.

Mint az előadó rámutatott, a gyermekkereskedelemmel kapcsolatban nem készült sok hazai kutatás, így kevéssé „láthatók” a 18 év alatti sértettek a szexuális, a munka és az ún. egyéb célú kizsákmányolás szempontjából.

Az előadás a 2022-ben lefolytatott kutatás eredményeit összegzi: az érintett nemzetközi dokumentumok bemutatása után a rendelkezésre álló statisztikai adatokról, az ellátórendszer tagjaival készített interjúk alapján körvonalazódó magyar jellemzőkről, valamint az általános védelmi intézkedések elmúlt két évének tapasztalatairól beszélt az előadó.

A konferencia harmadik előadója Kiss Anna tudományos főmunkatárs volt, aki az ügyészi szerep büntetőeljárási változásairól beszélt.

Az előadó az elmúlt 50 év három nagy büntetőeljárási kódexét tekintette át, benne az ügyészi szerep kisebb-nagyobb szerepváltozásait bemutatva. Az eredeti alapelvek, leginkább a legalitás és az opportunitás, arányukat tekintve ma már másképpen alakulnak, az utóbbi javára, hangsúlyozta az előadó. A legalitás elvének megtörése a Be.-ben számos helyen igazolható.

Az előadás kitért a nyomozás új szabályaira is. A vádemelés előtti szakasz jogszabályi szétválasztását a hatályos Be. vezette be, megváltoztatva egyúttal az ügyészség korábbi szerepét: a két rész különtartása mellett a kódex világosan elhatárolja a felderítési és a vizsgálati szakaszban a felelősségi köröket és az ehhez kapcsolódó eszközrendszereket is. Az első szakaszt a felügyeletre jellemző ügyészi jogosítványok jellemzik, míg a második tényleges ügyészi irányítás mellett történik.

Kiss Annát Deres Petronella tudományos főmunkatárs követte, előadásának címe: Kriminális prioritások az Európai Unióban.

Az Európai Unió 2021-ben fogadta el a súlyos és szervezett bűnözés elleni küzdelemre vonatkozó, következő négy évre szóló prioritásait, amelyek megvalósítására 2022 és 2025 között kerül sor az EMPACT keretén belül.

Az előadás az EMPACT feladatrendszerének felvázolásán túl áttekintette a szervezett bűnözés elleni uniós küzdelem 2018–2021 között megvalósított eredményeit. Ezt követően az előadás gerincét képező, az EU 2022–2025. évi súlyos és szervezett bűnözés elleni küzdelemmel kapcsolatos tíz bűnüldözési prioritását értékelte az előadó – kiemelve az időközi aktuális eseményeket, az operatív, illetve jogalkotási eredményeket –, különös figyelemmel az alábbi prioritási témakörökre:

  • a nagy kockázatot jelentő bűnözői hálózatok;
  • a kibertámadások;
  • az emberkereskedelem;
  • a gyermekek szexuális kizsákmányolása.

Az ebédszünet után Garai Renáta tudományos munkatárs előadása következett, Mennyi a bűn ára? A közvetítői eljárásokban kötött megállapodások vizsgálatának tapasztalatai címmel.

Az előadás egy aktakutatás tapasztalatain keresztül mutatta be a közvetítői eljárást; olyan lezárult bűnügyeket áttekintve, ahol a közvetítői eljáráshoz kapcsolódó megállapodást kötöttek. A vizsgálat alapjául szolgáló 150 iratanyag a főváros illetékességi területéről érkezett, elemzésük az alábbi szempontok alapján történt: a pénzfizetésekben történő megállapodások tartalma; a sértettek által elfogadhatónak ítélt pénzösszegek mértéke és a fizetés módjai; kizárólag bocsánatkérés mint egyetlen jóvátételi forma; az eredménytelen közvetítői eljárást követő vádemelések jellemzői.

Az előadás kitért még a közvetítői eljárás szabályozására, annak előnyeire is.

Kármán Gabriella tudományos főmunkatárs Kriminalisztikai megismerés a szakvélemények hatósági értékelésében címmel tartott előadást.

Az OKRI-ban 2020-ban A szakértői bizonyítás a jogalkalmazás tükrében címmel nagy ívű kutatás kezdődött, amelynek célja a szakértői bizonyítással kapcsolatos jogalkalmazási tapasztalatok feltárása volt. A kérdőíves kutatásban összesen 667 fő – bíró, ügyész, rendőr és pénzügyi nyomozó – vett részt. A válaszadók köre – az eredeti szándéknak megfelelően – a kitöltők nagy száma és területi megoszlása alapján jól reprezentálja a büntető igazságszolgáltatásban dolgozó szakemberek véleményét. A sok szempontot vizsgáló kérdőív ezúttal a hatóságok kriminalisztikai ismereteinek, tapasztalatainak ismertetésére irányult az igazságügyi szakértő kirendelése és a szakvélemények értékelése folyamatában.

A konklúziók közül kiemelte az előadó, hogy a válaszadók meghatározó hányada alkalmaz – többnyire a saját tapasztalatain alapuló, valamint a képzéseken elsajátított és a szakirodalomból származó – kriminalisztikai ismereteket. A válaszokból kitűnően a hatóságok tagjai segítségnek tekintenék, ha a szakvélemények hiteltérdemlőségének megítéléséhez a szakértők, a tudomány, illetve a jogalkalmazás által összeállított szempontrendszer állna rendelkezésre.

A konferenciát Ritter Ildikó tudományos munkatárs Teljesítményfokozó szerek használata a hivatásos állomány körében című előadása zárta.

Az előadás a dopping-jelenség tárgykörét érintette, különösképpen a hatóságok előtt ismertté vált teljesítményfokozó szerrel visszaélés bűncselekmény miatt indult eljárások és elkövetők jellemzőiről próbált egy rövid betekintést adni. A prezentáció külön kitért a teljesítményfokozó piac sajátosságaira és ennek tükrében a hatósági személyek érintettségére is.

Konklúzióként az fogalmazódott meg, hogy a széles és nem büntetendő keresleti piac, valamint a testépítő szubkultúrához szervesen kapcsolódó teljesítmény­fokozószer-használat miatt a jelenség megítélésében nincs társadalmi konszenzus. Az alacsony felderítési mutató mindezekkel együtt azt jelzi, hogy hiába a nemzetközi kötelezettségből fakadó jogalkotás a tárgykörben a tilalmazott viselkedés üldözését, visszaszorítását a szabadidőszférában „senki nem veszi komolyan”.

A konferenciát az OKRI igazgatója zárta, értékelve és egyúttal összegezve is az elhangzottakat.

***

Visszatérve az indító gondolatokra, a Magyar Tudomány Ünnepére, Széchenyi egyik gondolata jut eszembe – egyetértve a 100 évvel ezelőtt élt Halász Imrével2  –, hogy vajon a nagy emberek teremtik-e a kort, vagy éppen fordítva, a korok teremtik meg az embert, akire szükségük van? Ez történik a 21 században, Széchenyi vonatkozásában is.

Ezt a kis befejező kitérőt az ígért gondolattal zárom, amely Széchenyi tollából származik, 1822-ből:

„Más országokban azt az embert, aki hazájának szolgál, egyszerűen becsületes embernek tartják. Nálunk vagy hősnek, vagy szentnek lennie.”3

Ünnepekre persze szükség van, kérdés, hogy hősökre, vagy inkább becsületes emberekre emlékezünk-e ezáltal, mert Széchenyi élete nem hősköltemény, hanem megrázó tragédia. Azért ezt sohasem szabad elfelejtenünk!

Kiss Anna

Az idei rendezvénysorozat mottója: „Tudomány: út a világ megértéséhez”

Szándékos kiszivárogtatás vagy megmagyarázhatatlan szakmai hiba? Varga Győző Péter bejelentése


Szerző(k): Beke József

Előszó

Miközben kutatási témámhoz, a Carlos csoport magyarországi működéséhez kerestem anyagokat és adatokat, ahhoz kapcsolódóan egy rendkívül érdekes és tanulságos esetre bukkantam a kutatásaim során. 1987. október 12-én Varga Győző Péter győri lakos olyan tartalmú bejelentést tett a rendőrségen, amely szerint tudomására jutott, hogy Magyarországon államközi szerződés alapján „arab” terroristák tartózkodnak, akikkel szemben a belügyi szervek politikai döntés alapján nem léphetnek fel, de egyenesen segítséget is nyújtanak illegális tevékenységeikhez. Maga a bejelentés nem csupán a témája miatt lett érdekes a korabeli elhárításnak, hanem mert Varga állítása szerint ezeket a titkosnak minősített információkat, értesüléseket egy aktív elhárító tiszttől, Nagy Jenő rendőr századostól szerezte. Szándékos kiszivárogtatás vagy megmagyarázhatatlan szakmai hiba történt? Tanulmányomban részletesen beszámolok a konkrét ügyről, annak előzményéről, következményeiről és hátteréről, továbbá bemutatom két érintett – Varga és Nagy – általam feltárt és megismert előéletét. Az adatgyűjtés során felhasználtam az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában (ÁBTL) fellelhető, ügyben releváns aktáit.

Bevezetés

Ilich Ramirez Sanchez neve nem feltétlenül ismert mindenki számára. Ha úgy mutatom be inkább, hogy „Carlos, a Sakál”, akkor mindenki számára nyilvánvalóvá válik, hogy ő volt a hidegháború időszakának egyik legkeresettebb terroristája, akit az egész világon (de inkább csak annak nyugati felén) köröztek számos terrorcselekmény, gyilkosság elkövetése miatt. Carlos volt a nemzetközi terrorizmus egyik első szimbolikus alakja, akit a kor történelmi és politikai sajátosságai miatt számos közel-keleti, és európai egykori szocialista állam titkosszolgálata foglalkoztatott (bérelt fel) saját céljai elérése érdekében. Információkkal rendelkezünk arról is, hogy 1979–1986 között rendszeresen megfordult hazánkban, ahol a pihenés mellett külföldi (terror)akciókra is felkészült. Eddigi kutatásaim alapján kijelenthető tehát: gyakorlatilag neki és tevékenységének köszönhető, hogy 1979-ben Magyarországon a BM III. Főcsoportfőnökség keretein belül végül létrehozták azt a speciális osztályt, melynek feladatául tűzték ki a „terrorista fenyegetések” elhárítását, a hazánkba érkező terroristák és gyanús elemek ellenőrzését, tevékenységüknek felderítését és elhárítását.

A magyar állambiztonsági szolgálatok természetesen igyekeztek titokban tartani, hogy – a politikai döntéshozók tudtával és jóváhagyásával – időnként hazánkban megfordulnak terroristák, vagy terrorszervezetekhez is köthető személyek. Minden igyekezetük ellenére ez a politikailag rendkívül kényes információ az ellenérdekelt nyugati titkosszolgálatok tudomására jutott. Nem véletlen tehát, hogy a hazánkban működő hírszerzőik/ügynökeik számára hírigényben határozták meg annak kiderítését, hogy mi „Magyarország szerepe a terrorista szervezetek, nemzeti felszabadító mozgalmak támogatásában, […] miben áll a magyar antiterrorista tevékenység, […] milyen szerepet vállal Magyarország a »korlátozott« nyugati technológia beszerzésében”1 . Ennek fényében (is) érthető a magyar állambiztonsági szolgálatok döbbenete, amikor tudomásukra jutott Varga Péter győri lakos bejelentése.

Varga Péter bejelentése

  1. október 12-én Varga Péter győri lakos telefonon tett bejelentést a Belügyminisztérium Közérdekű Bejelentések, Javaslatok és Panaszok központi irodájánál. Közölte az ügyeletes Gorjánác Ljubomir rendőrfőhadnaggyal, hogy „[t]udomására jutott, miszerint hazánk, államközi szerződés alapján, tartózkodási lehetőséget nyújt arab terroristáknak, és a belügyi szervek sem nyúlhatnak hozzájuk”2 . A telefonos bejelentést követően Varga feltehetőleg egy azzal megegyező tartalmú levélben3 fordult a belügyminiszterhez és a honvédelmi miniszterhez. Az ügy konkrét előzménye, hogy Varga fia Győrben, a Béri Balogh Ádám Katonai Kollégium tanulója volt. Egy családlátogatás alkalmával a gyermeke osztályfőnöke, Harisné Kőrös Erzsébet a beszélgetés során olyan kérdéseket vetett fel, amely nem függött össze a fiú tanulmányaival vagy a család életkörülményeivel.4 Harisné a beszélgetés közben ugyanis a szokásos kérdéseken túl rákérdezett Varga kvázi újságírói tevékenységére is. Konkrétan arra az esetre, amikor Varga olvasói levelet jelentetett meg a Képes 7 1987. évi 37. számában. Ebben az olvasói levelében arról írt, hogy megbízható tudomása van arról, hogy egy náci háborús bűnös, Alois Brunner, dr. Georg Fischer álnéven Damaszkuszban él.5  Az osztályfőnök a cikk kapcsán Varga külföldi kapcsolatrendszerére is rákérdezett, mert információi szerint külföldi szélsőjobboldali lapokban is publikált. Felemlegette azt a tényt is, hogy az 1956-os forradalmat követően Varga Péter nyugatra menekült, tekintettel arra, a szovjetek és kommunisták elleni harcokban aktívan részt vett a felkelők oldalán. Varga 1957. június 29-én tért haza Franciaországból, miután megkapta az általános amnesztiát.6

A meghallgatás

A családlátogatást követően Varga panaszt tett Szilágyi Antal őrnagynál, a katonai kollégium igazgatójánál, aki végül a BM II/IV. Csoportfőnökség Győr-Sopron Megyei Hadkiegészítő és Területvédelmi Parancsnokság elhárító tisztjével, Nagy Jenő rendőr századossal hallgatta meg a panaszost. A meghallgatáson Varga a Harisné elleni panasza mellett kifejtette, hogy elege van abból, a belügyi szervek folyamatosan megfigyelik és provokálják. Ezeket az állításait azonban tényekkel nem tudta a meghallgatása során alátámasztani. Ezen túlmenően szerinte a hatóságok azzal gyanúsítják, hogy külföldi (szélsőjobboldali) szervezetektől kapott anyagi támogatásokból fedezi a megélhetését.7  Azt elismerte, hogy alkalmanként némi honoráriumért külföldi lapokba is publikál, de állítása szerint ez számára puszta keresetkiegészítés, megélhetési forma. Egy súlyos üzemi balesetben ugyanis korábban leszakadt a retinahártyája, és azóta 17 dioptriás szemüveget kell viselnie. Emiatt főállásban dolgozni nem tud, így csak a felesége fizetéséből élnek.8

Miután Nagy Jenő rendőr százados végighallgatta Vargát, azzal kezdte el nyugtatgatni, hogy az általa elmondott problémák mellett sokkal nagyobb, rendszerszintű gondok vannak, amikkel az elhárításnak foglalkozni kellene. Kifejtette Vargának, hogy „nem csak a civilek nézeteivel van baj, hanem a katonákkal, rendőrökkel is. Ugyanakkor az elhárítás tehetetlen, mert a főnökök nem adnak egyértelmű választ arra, hogy mit tegyenek. Hiába tudjuk, hogy kémek és terroristák működnek nálunk, hiába ismerjük hálózataikat, hiába buknak le nálunk, haza engedik őket. Az arab terroristák államközi szerződés alapján tartózkodnak hazánkban, itt készülhetnek fel a terrorcselekményeikre, innen indulnak bevetésekre és ide térnek vissza. Magyarországon vannak a kiképzőbázisaik is. Legutóbb például a ferihegyi repülőtér mellett tartottak lőkiképzést arab terroristák, de az is előfordult, hogy az egyik terrorista csoportot követte a magyar elhárítás, melynek során az arabok rálőttek a magyarokra. Az arab terroristák főnöke tiltakozott a magyar terroristaellenes csoport vezetőjénél, hogy nem ebben állapodtak meg a kormányaik. S ha ez újra előfordul, jelenteni fogja a kormányának, aminek súlyos következményei lesznek, mert az arab bankok nem adnak több pénzt. Ugyanakkor fegyverrel is ellátjuk őket, amelyek között magyar gyártmányúak is vannak.”9

Érthető ezek után Varga megdöbbenése, hiszen egy olyan elhárító tiszt szavai voltak ezek, aki bizonyára tudatában van annak, hogy belső, nem a nyilvánosságnak szánt információkat osztott meg egy civillel. Ráadásul egy olyan civillel, aki külföldi magyar, szélsőjobboldalinak vélt szervezetekkel tart(hat) kapcsolatot, így a fennálló rendszer egyik ellensége lehet. Továbbá ezek az állítások akár valósak is (nem provokáció, vagy egy játszma része) lehetnek, de ami a legfontosabb, a kor hivatalos megfogalmazása szerint valószínűleg államtitoknak minősülnek. Varga végül minden körülményt mérlegre téve provokációnak tartotta Nagy Jenő fenti állításait, hiszen az elhárító tisztet korábban nem ismerte, semmilyen kapcsolatban nem álltak. Eldöntötte tehát, hogy az esetet mindenképp jelenteni fogja az elhárító tiszt feletteseinek és az illetékes hatóságoknak. Ezt a már említett telefonos bejelentésében meg is tette. De nem bízott benne, hogy a helyi hatóságok kellő alapossággal fogják kivizsgálni az ügyet, vagy éppenséggel esetleg megpróbálhatják eltussolni, ezért fordult a honvédelmi- és a belügyminiszterhez. Arra vonatkozólag egyébként nem találtam adatot, hogy a hatóságok valóban el akarták volna tussolni ezt az ügyet. Sőt éppen ellenkezőleg, azonnal vizsgálatot kezdeményeztek a bejelentés kapcsán, amelyről természetesen nem tájékoztatták a bejelentőt. Emiatt Varga úgy ítélte meg, hogy nem foglalkoznak kellő mértékben és időben a sérelmeivel, és megítélése szerint Nagy a feltehetőleg szigorúan titkos információkkal provokálta, ezért fordult a felettes szervekhez.10  Tovább növelte Vargában a provokáció gyanúját, hogy néhány nappal a meghallgatása után felhívta Nagy Jenő rendőr századost a munkahelyén azzal, hogy „érdekes adatokat gyűjtött össze” fia osztályfőnökéről, Harisnéról, és kész lett volna ezeket az adatokat, információkat az elhárítással megosztani. Nagy megígérte neki, hogy elmegy az összegyűjtött anyagokért, és személyesen is beszélnek ezekről. Ennek ellenére mégsem ment az „összegyűjtött érdekes anyagokért”, nem találkozott a bejelentővel. Varga erről is azt gondolta, hogy az elhárítás provokációja lehet.11  A rendelkezése álló iratokban nem találtam arra vonatkozólag adatokat, hogy Varga milyen terhelő anyagokat, és azokat hogyan, milyen módszerrel gyűjtötte össze Harisnéról.

Szakmai szemmel nézve teljességgel érthetetlen és megmagyarázhatatlan, amit Nagy Jenő tett, hiszen a személyi adatlapja alapján is tapasztalt elhárító tisztnek számított. Gyakorlatilag sorkatonai évei óta, az 1960-as évektől dolgozott a III. Főcsoportfőnökségnek különböző beosztásokban. Az általa Vargának elmondottak egyébként összecsengenek a rendelkezésemre álló adatok egy részével. A bejelentésben megfogalmazott tények közül néhány valóban, igazolhatóan megtörtént (Carlos és terrorszervezetének tagjai itt készültek fel külföldi akciójukra12  és ide tértek vissza, vagy Carlos rálőtt a magyar figyelőcsapatra13 ). Arra vonatkozólag szintén nem találtam adatot, hogy Nagy egy operatív játszma vagy művelet részeként osztotta meg az államtitkokat Vargával, de egy ilyen játszmának szakmailag kevés esélyét látom. Motivációként nem zárható ki a remélt személyes (pl. anyagi) haszonszerzés sem. Gondolok itt arra, hogy az elhárító tiszt a találkozó előtt nyilván teljesen felkészült Varga Péter előéletéből is. Tisztában volt azzal, hogy Varga külföldi magyar (emigrációs) személyekkel állhat kapcsolatban, akik anyagilag is támogathatják. Motiválhatta tehát, hogy Vargán keresztül lép kapcsolatba ezekkel a szervezetekkel, és anyagi ellenszolgáltatásért cserébe ilyen, a kommunista rendszerre terhelő és kompromittáló minősített információkkal látja el őket. Kizárni ezt a verziót sem lehet ugyan teljesen, de az ÁBTL anyagaiban nem találtam utalást sem arra, hogy a cselekményének a motivációja a hazaárulás14  lett volna. Felmerülhet az is, hogy Nagy Jenő, bár többször kérvényezte, helyezzék át másik egységhez, kérelmét minden alkalommal elutasították. Ezt ő úgy élhette meg, hogy a felettesei vagy a „rendszer” akadályozzák a karrierjében. Így akarhatta elérni, hogy a felettesei a jelenlegi beosztására alkalmatlannak találják, és ezért helyezzék át máshová. De az is lehet, hogy egyszerűen csak játszotta a „jól értesültet” a meghallgatott előtt, így próbált bizalmat ébreszteni a teljesen bizalmatlan, paranoiásnak tűnő Vargában. Ez is egy feltételezhető motivációja lehetett a megmagyarázhatatlan „fecsegésének”. Végül nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy az elhárító tiszt fegyelmezetlenebb volt az átlagnál. Erről a személyi adatlapjában található fenyítések és büntetések száma és az általa elkövetett fegyelemsértések jellege tanúskodik, melyekről később még beszámolok. Vagyis lehetséges, hogy egyszerűen meggondolatlanul fecsegett. De hangsúlyozom, mindezek szigorúan csak teóriák, mert nem találtam egyetlen verzió alátámasztására (de kizárására sem!) semmilyen adatot, iratot vagy információt az ügy aktáiban.

A vizsgálat és annak megállapításai

A minisztereknek küldött levél után BM II/IV. Csoportfőnökség Győr-Sopron Megyei Hadkiegészítő és Területvédelmi Parancsnokság vizsgálatot indított az ügyben, államtitoksértés15  miatt. Ennek kapcsán meghallgatták Varga Péter, aki a korábban általa elmondott állításokat fenntartotta. A vizsgálat során jellemrajz is készülhetett bejelentőről, ugyanis az egyik jelentésben meghatározták személyiségjegyeit. Ez alapján megállapították, hogy Varga súlyos üldözési mániában szenved, aki a körülötte történt dolgokat úgy érzékeli, mintha az a belügyi szervek provokációja lenne.16  Az állítólagos külföldi kapcsolatai, az általa korábban elkövetett bűncselekmények, valamint az 1956. októberi harcokban a forradalom oldalán folytatott fegyveres harcának hangsúlyozásával érezhetően próbálták szavahihetőségét meggyengíteni. A vizsgálat során természetesen kitértek arra, hogy két alkalommal volt büntetve. Először 1964-ben ítélték 1 év 3 hónap szabadságvesztésre tiltott határátlépés17  miatt. Második alkalommal 1969-ben ítélték 2 év szabadságvesztésre és 5 év közügyektől eltiltásra, tiltott határátlépés előkészülete, valamint folytatólagosan elkövetett izgatás18  miatt. Ez utóbbit azért, mert az elhárítás adatai szerint külföldi „irredenta és nacionalista” lapokba írt cikkeket pénzért.19

A vizsgálat során természetesen meghallgatták Nagyot, illetve az esetről írásbeli jelentést is kellett készítenie. Az ügyről készült jelentéseit, feljegyzéseit az ÁBTL-ben nem találtam meg. Az esetről készült összefoglaló jelentés viszont tartalmazza azt, hogy Nagy a felelősségét az államtitoksértési ügyben az általa készített jelentésben nem ismerte el.20  Az ilyen esetekben megszokott módon megvizsgálták Nagy előéletét, korábbi ügyeit is. Ezek alapján megtudhatjuk, hogy a vizsgálat alá vont személy korábbi szakmai előélete nem volt makulátlan. Több esetben volt fenyítve, illetve vonták eljárás alá, bár az ügyeit a jelentés nem részletezi:

  • 1975-ben hanyag munkavégzés miatt írásos feddést kapott;
  • 1979-ben hanyagság és italozás miatt szigorú feddést kapott;
  • szintén 1979-ben gondatlanság miatt 15 nap fogdára ítélték;
  • 1980-ban hanyag munka miatt szigorú megrovásban részesítették;
  • 1981-ben jelentési kötelezettség elmulasztása miatt írásban szigorú meg-rovásban részesítették;
  • 1982-ben határidő elmulasztása miatt írásbeli figyelmeztetést kapott;
  • 1983-ban ittasan elkövetett konspiráció megsértése miatt írásbeli figyelmeztetésben részesítették.21

Mindezek alapján, a vizsgálat megállapításai szerint, felmerül Nagy felelőssége az ügyben és kezdeményezik vele szemben eljárás megindítását államtitoksértés miatt.22  Ennek ellenére Nagy Jenő rendőr százados továbbra is aktív állományban maradhatott. Az ÁBTL-ben fellelhető iratokból nem tűnik ki, hogy a vizsgálatot követően megállapították-e Nagy Jenő felelősségét, és ha igen, akkor milyen büntetést kapott. A személyi anyagában a fenyítések között találtam egy feddést, melyet munkaköri mulasztás miatt szabtak ki rá a 177-12-4/1988.1.21. parancs számon, azonban ebből nem derült ki, hogy ezt a büntetést ezért az ügyért, vagy esetleg egy másik szabályszegéséért kapta.23

A vizsgálatot lefolytató Wéber Gyula rendőr ezredes, osztályvezető jelentésében arról tájékoztatta a II/IV. Csoportfőnökség vezetését, hogy „Nagy rendőr százados 1986 októberében részt vett azon a szakmai továbbképzésen, melynek témája a nemzetközi terrorizmus volt. A videoszalagra rögzített előadás tartalmazza azokat az alapinformációkat, melyek Varga október 14-én a honvédelmi miniszternek, október 19-én pedig a belügyminiszter elvtársnak megküldött beadványában szerepelnek”24 . Ez a jelentés nagyon fontos igazolása annak a ténynek, hogy Magyarországon a rendszerváltást megelőző években, a politikai vezetés tudtával és beleegyezésével, a felderítő és elhárító állambiztonsági szolgálatok asszisztálásával nemzetközi terrorista szervezetek nem csupán hazánkban tartózkodtak, hanem itt készültek fel terrorcselekményeikre, ide tértek vissza, fegyverekkel és felszereléssel látták el őket. Szakmai szempontból különösen érdekes kérdés, hogy mindazon túl, hogy a kommunista rendszer védelmet nyújtott köztörvényes bűnözőknek, terroristáknak, adott-e megbízást számunkra a rendszer ellenségeinek tartott külföldön élő személyek vagy szervezetek likvidálására, illetve megfélemlítésére? Ezekre a kérdésekre álláspontom szerint csak akkor kapunk megnyugtató választ, ha az Alkotmányvédelmi Hivatal, a C79-es akta25  jelenlegi „őrzője” és titokgazdája, kutathatóvá teszi a teljes aktát.

Az ügy büntetőjogi megközelítése

A rendelkezésre álló adatok alapján Nagy Jenő cselekménye alkalmas volt az 1987-ben hatályos, a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.) 221. § (1) bekezdés b) pontjába ütköző államtitoksértés bűntett elkövetésének megállapítására, amely szerint „aki a tudomására, illetőleg a birtokába jutott államtitkot jogosulatlanul felhasználja, illetéktelen személy részére hozzáférhetővé vagy illetékes személy részére hozzáférhetetlenné teszi, bűntett követ el”. A bűncselekmény elkövetésének gyanúja felmerült, mivel a civil Varga Győző Péter nem volt jogosult arra, hogy a bejelentésében is szereplő, államtitoknak minősülő adatokat megismerje. Így a rendelkezésre álló adatok alapján megindították az eljárást az elhárító tiszt ellen.

Az eset körülményeit figyelembe véve, súlyosbító körülményként lehetett volna értékelni, hogy Nagy az államtitoksértést különösen fontos államtitokra követte el, így cselekményét a Btk. 221. § (2) bekezdés a) pontja alapján minősíthették volna.

Bár nem ismerjük a teljes vizsgálati anyagot, de figyelembe véve, hogy Nagy továbbra is hivatásos állományban maradhatott, vélelmezem, hogy az eljárást végül a Btk. 221. § (3) bekezdés alapján gondatlanságból elkövetett államtitoksértés vétsége miatt indították meg.

Az államtitok fogalma

Az államtitok fogalmát 1987. december 31-ig (így a vizsgált esetben is) az államtitok és a szolgálati titok védelméről szóló 14/1971. (IV. 15.) Kormányrendelet szabályozta, amely visszautalt még a Magyar Népköztársaság Büntető Törvénykönyvéről szóló 1961. évi V. törvény 163. § (1) és (2) bekezdésére. Ez alapján: „Államtitok – a Büntető Törvénykönyv meghatározása szerint – minden olyan adat, amelynek illetéktelen személy tudomására jutása a Magyar Népköztársaság biztonságát, vagy más fontos érdekét veszélyezteti, továbbá minden esetben államtitoknak minősül a jogszabály, vagy a jogszabályon alapuló rendelkezés által annak nyilvántartott adat.” Ezt a meghatározást az 1978. évi IV. törvény is átvette.

A fenti általános jellegű meghatározást konkretizálta a 14/1971. (IV. 15.) Kormányrendelet, mely tételesen felsorolta azon adatok körét, melyeket védendő adatnak (államtitoknak vagy szolgálati titoknak) kell tekinteni. Ez alapján valószínűsíthető, hogy a 14/1975. (IV. 15.) Kormányrendelet (1) bekezdés e) pontjának megsértése miatt indulhatott eljárás Nagy százados ellen, mert államtitoknak volt tekinthető: „a fegyveres erők (néphadsereg, határőrség) és a fegyveres testületek (rendőrség, munkásőrség és büntetés-végrehajtási testület) alakulatainak, szerveinek, intézményeinek szervezetére, elhelyezésére, létszá-mára, parancsnoki állományára, fegyverzetére, felszerelésére, védelmi berendezéseire, működésére, harcértékére, erkölcsi-politikai állapotára, hadrafoghatóságára, mozgósítási és hadműveleti terveire, valamint anyagi, pénzügyi ellátására vonatkozó fontos adat”.

  1. január 1-jétől az államtitokról és a szolgálati titokról szóló 1987. évi 5. törvényerejű rendelet a végrehajtására kiadott 17/1987. (VI. 9.) MT rendelettel egységes szerkezetben szabályozta a titokvédelmi kérdéskört.

A baleset

Mint említettem, a vizsgálat lefolytatását követően Nagy Jenő továbbra is aktív, hivatásos szolgálati állományban maradhatott. 1989 tavaszán úgy döntött, hogy barátaival, Szilágyi Antal őrnaggyal, a Győri Béri Balogh Ádám Katonai középiskola igazgatójával, Takács István rendőr alezredessel, a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság vizsgálati osztályának vezetőjével, valamint Mihály Dénes és Ketőcze József polgári személyekkel Lengyelországba utazik szabadságra. Bár szabadságát hivatalosan engedélyeztette, azonban a szabályokkal ellentétes módon, parancsnokának nem jelentette, hogy külföldre szeretne utazni. 1989. április 21-én a Lengyelországi Krakkótól északra található Czenstoskowa településnél, a TC 27-24 forgalmi rendszámú, Wartburg típusú személygépkocsival közlekedtek, amikor frontálisan összeütköztek egy szabálytalanul közlekedő Mercedes típusú személygépkocsival. A baleset következtében a Wartburgban utazó mind az öt személy életét vesztette.26  Meglepő módon a baleset körülményeiről bővebb információkat a jelentések között nem találtam. Egyetlen jelentés vagy átirat sem tartalmazta a Mercedest vezető vétkes sofőr adatait, sem a baleset közvetlen okát.

Nagy Jenő özvegye több esetben és levélben is kérvényezte, hogy férje halálese-tét a belügyminisztérium nyilvánítsa szolgálati balesetnek. Kifogásolta, hogy „miért lehet különbséget tenni két rendőrtiszt között?”27 . Az özvegy nehezményezte, hogy bár férje temetését katonai tiszteletadással hajtották végre, azonban mégsem jár neki az elhunyt után az emelt özvegyi járadék. Azonban kéréseit, beadványait minden esetben elutasították. A főcsoportfőnökség és a belügyminisztérium vezetői döntésüket minden alkalommal azzal indokolták, hogy Nagy rendőr százados bár hivatalosan jóváhagyott szabadságát töltötte Lengyelországban, azonban bejelentési és engedélyezési kötelezettségét súlyosan megszegte, amikor parancsnokát külföldre utazásáról nem tájékoztatta. A hatályban lévő 8/1989. BM utasítás alapján megvizsgálták továbbá Nagy eddigi életútját, munkáját, hivatásos állományban kifejtett tevékenységét. Mindezeket értékelve nem minősítették őt a „Rendőrség halottjának”.28

Összegzés

Tanulmányomban egy olyan súlyos dekonspirációs, a szakmai alapvető normáival ellentétes szabályszegést, államtitoksértést elemeztem, amire a mai napig nem lehet elfogadható magyarázatot találni sem szakmailag, sem emberileg. Nagy Jenő rendőr százados olyan szigorúan titkos információkat adott ki egy általa korábban nem ismert, vadidegen, sőt a kor szóhasználatával élve „rendszerellenesnek” tartott személynek, amely vélhetően a Kádár-korszak egyik legszigorúbban védett titka volt. Sőt, mint említettem, a külföldi terrorszervezetek magyarországi működésével, támogatásával kapcsolatos adatok jelentős része a mai napig minősített adatnak számít, nem kutatható.

Írásomban felvetettem, hogy a kiszivárogtatásnak lehettek anyagi vagy személyes okai, de ezeket bizonyító adatokat (de kizárót sem!) nem találtam. Az eset büntetőjogi elemzése szerint az elhárítót tiszt cselekménye alkalmas volt a korszakban hatályos Btk. 221. § (1) bekezdés b) pontjába ütköző és a (3) bekezdés szerint minősülő államtitoksértés bűntett elkövetésének megállapítására.

Ha megvizsgáljuk Nagy Jenő életpályáját, akkor a kiszivárogtatás teljesen illeszkedik korábbi pályafutásába, mert több alkalommal is büntetve/fenyítve volt különböző fegyelemsértések elkövetése miatt. Ha morbidok akarunk lenni, akkor azt látjuk, hogy sajnálatos halála is beleillik ebbe a sorba, hiszen egy súlyosnak számító fegyelemsértést elkövetve utazott külföldre.

Az ügy igazi jelentősége álláspontom szerint azonban abban rejlik, hogy 1988-ban hivatalos vizsgálatot indítottak egy olyan témájú ügyben, amelynek bizonyos elemei a mai napig minősítettek és így védett adatnak számítanak, nem kutathatóak. A vizsgált bejelentés tartalma ezért nagyon fontos igazolása, sőt beismerése annak a ténynek, hogy Magyarországon a rendszerváltást megelőző években, a politikai vezetés tudtával és beleegyezésével, a felderítő és elhárító állambiztonsági szolgálatok asszisztálásával, nemzetközi terrorista szervezetek tagjai hazánkban tartózkodtak, valamint logisztikai támogatást is kaptak.

Beke József, Nemzeti Közszolgálati Egyetem RDI, IV. évfolyamos hallgató

Kutatás az alapjogok értelmezéséről Kelet-Közép-Európában – Beszélgetés Tóth J. Zoltánnal


Szerző(k): Kiss Anna

Az alapjogok a modern alkotmánybíráskodás kialakulása óta egyre meghatározóbbá válnak. Kelet-Közép-Európa államai – úgy is, mint a centralizált alkotmánybíráskodás harmadik generációjába tartozó országok – közelmúltbeli történelmük sajátosságai, az államszocializmus örökségének hátrahagyásával a demokratikus jogállamba való átmenet problémái folytán olyan kihívásokkal szembesültek, melyek lényegileg különböznek az első és második generációs alkotmánybíróságokkal rendelkező országok által egykor (vagy most) megoldandó problémáktól, noha számos közös pont van ezen országok között. Ilyen közös pont az, hogy tipikusan egy diktatórikus rendszer megszűnését közvetlenül követően születtek új (vagy tartalmilag újnak tekinthető) alkotmányok, amelyek – a korábbi helyzettel szemben – már széles körben biztosították a legkülönbözőbb emberi jogokat. Ezen jogok érvényesítését továbbá mindenhol garantálták; az eltérő történelmi helyzet azonban eltérő válaszokat szült. Éppen ezért 2020 végén a budapesti Mádl Ferenc Intézet keretében megalakult egy kutatócsoport, melynek célja hat kelet-közép-európai ország alkotmánybírósági gyakorlatának, ezen belül is a nemzetközi joggal való kapcsolattal rendelkező határozatainak, valamint a hivatkozott nemzetközi fórumok vonatkozó döntéseinek a tanulmányozása volt.

A kutatócsoport az alábbi kérdésekre keresett választ:

  • Melyek a V-4 és a kelet-közép-európai országok közös alapjog-értelmező joggyakorlatának sajátosságai; melyek a főbb különbségek?
  • Az adott országok tekintetében mi a hasonló európai joggyakorlat?

Mi volt a kutatás kiinduló hipotézise?

Tóth J. Zoltán: Kutatásunk kiindulópontja az a hipotézis, miszerint a kelet-közép-európai jogrendszerekben 1990 után felállított vagy már azelőtt is létező, de új, valódi alkotmánybíráskodást lehetővé tevő hatáskörökkel felruházott alkotmánybíróságok az alkotmányokban foglalt emberi jogok érvényesítését más kontextusban, más történelmi tapasztalatokkal felvértezetten, valamint egészen más társadalmi, illetve gazdasági körülmények, továbbá más jogi és politikai feltételek között kezdték el. Ebből pedig az is következik, hogy így máshogy nyúltak hozzá az alapvető jogokhoz, mint nyugat- és dél-európai társaik. A kutatás megindításának motivációjául szolgáló feltételezésünk az volt, hogy detektálható egy sajátos kelet-közép-európai alapjogvédelem, az alapjogok értelmezésének egy sajátos rendszerével, amely a kelet-közép-európai országokra jellemző, de nem feltétlenül az az európai alkotmányos hagyomány egészére. Utóbbit nem a nyugat- vagy dél-európai országok alkotmánybíróságainak ítélkezési gyakorlatával, hanem az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) gyakorlatával próbáltuk feltérképezni, mely egyszerre biztosított lehetőséget az európai alkotmányos kultúra generális jellemzőinek detektálására (és ennek a kelet-közép-európai alkotmányos kultúra jellemzőivel való összevetésére), másrészt az egyes kelet-közép-európai országok sajátos jogi problémáinak az EJEB gyakorlata fényében való értékelésére.

Mit vártak a kutatástól?

Tóth J. Zoltán: Kutatásunktól egyrészt azt vártuk, hogy megerősítse a kutatási hipotézisünket, vagyis rávilágosítson arra, helyes-e. Valóban létezik-e, legalábbis az alapjogok értelmezésének módszertanát, azaz az anyagi jogi problémák megoldási keretét jelentő eljárási-formai kérdéseket tekintve, egy sajátos kelet-közép-európai felfogás. Amennyiben igen, akkor ez miben különbözik a térségen kívüli országok közös európai alkotmányos hagyományától. Másrészt szerettük volna feltárni azokat a hasonlóságokat és különbözőségeket, amelyek az egyes kelet-közép-európai országok (konkrétan az általunk vizsgált hat ország) alkotmánybíráskodása, alapjog-értelmezése (illetve általában véve az ezen országokra jellemző alkotmányos érvelés tipikus módozatai) között fennállnak.

Mely országokra terjedt ki a kutatás?

Tóth J. Zoltán: Hat országra, Csehországra, Lengyelországra, Magyarországra, Szerbiára, Szlovákiára és Szlovéniára. Mindegyikének elemzésére felkértük az adott ország jogrendszerének egy-egy elismert szakértőjét.

Mi volt a szakértők pontos feladata?

Tóth J. Zoltán: A szakértők feladata a saját országuk vonatkozásában a releváns nemzeti alkotmánybírósági gyakorlat elemzése és annak az adott országra vonatkozó európai fórumok (EJEB, EuB) gyakorlatával való összehasonlítása volt.

Mi volt a kutatás módszere?

Tóth J. Zoltán: A kutatás alapvető módszere egyrészt – az egyes országok vonatkozásában – az esetelemző, analitikus módszer volt, másrészt pedig – az egyes fórumok tevékenységének jellemzőinek összevetését tekintve – a jog-összehasonlítás.

Milyen szempontok mentén történt a hazai alkotmánybírósági határozatok

kiválasztása?

Tóth J. Zoltán: A 30 hazai alkotmánybírósági határozat kiválasztásánál feltétel volt, hogy „fontos” ügyek legyenek, és az is, hogy az utóbbi 10 évből (2011–2020) származzanak. A tíz év meghatározása egy gyakorlati kompromisszum eredménye volt.

Ez mit jelent?

Tóth J. Zoltán: Mivel a kutatás a kelet-közép-európai országok kortárs alapjog-értelmező tevékenységére kívánt fókuszálni, ezért a régebbi határozatok beemelése a mintába nem tűnt indokoltnak, mert az eredmények nem lettek volna időszerűek. Másrészt sokkal szűkebb vizsgálati időszakot sem lehetett meghatározni, mert fennállt annak a veszélye, hogy nincs annyi „fontos” ügy az adott országban, amely elemzésre érdemes.

Miért pont 30 ügyet választottak?

Tóth J. Zoltán: Az elemszám meghatározása során azt vettük alapul, hogy legyen annyi eset, amennyi már tudományos szempontból használható következtetések levonására alkalmas, ám a kutatás időszaka alatt fel lehessen dolgozni (együtt az alkotmánybírósági határozatok által felhívott másik 30 EJEB vagy EuB döntéssel).

Akkor, ha jól értem, a 30-30 kiválasztott alkotmánybírósági határozat

tehát mind olyan, amelyekben hivatkozás van EuB vagy EJEB döntésekre?

Tóth J. Zoltán: Igen, pontosan. Lényeges szempont volt, hogy ezeket a nemzetközi bírósági döntéseket érdemben vegyék figyelembe a nemzeti határozatoknál.

El is fogadják ezeket?

Tóth J. Zoltán: Nem, az nem volt szempont, hogy a nemzeti alkotmánybíróság egyetértsen ezekkel a döntésekkel. Lehetséges ugyanis, hogy egy nemzeti alkotmánybíróság azért hoz fel például EJEB-döntéseket, hogy azok alapján, vagy az azokban foglalt érveket felhasználva döntsön el egy ügyet; de az is elképzelhető, hogy az alkotmánybíróság azért idézi ezeket a döntéseket, hogy explicit módon kinyilvánítsa az azoktól való eltérést; vagy, hogy vitatkozzon velük. A kutatás számára mindkét attitűd egyformán érdekes volt.

Melyek voltak az EJEB/EuB-döntéseknél a kiválasztási szempontok?

Tóth J. Zoltán: Annak érdekében, hogy a kutatás behatárolt legyen, minden alkotmánybírósági határozat esetében egy olyan EJEB/EuB-döntést kellett kiválasztani, amely a leginkább jellegadónak minősült az adott jogkérdés vonatozásában, vagy amelyet a nemzeti alkotmánybíróság a legfontosabbnak tartott. Az EJEB például, mint kvázi precedensbíróság, hosszan idézi saját korábbi gyakorlatát (és több kelet-közép-európai alkotmánybíróság esetében ugyanez a helyzet). Előfordulhat tehát, hogy a nemzeti alkotmánybíróság ugyanarra az ügyre maga is több, egymásra épülő, egymást erősítő EJEB-döntést idéz. Ezek valójában ugyanazokat az érveket tartalmazzák. Ez esetben sem nem volt szükséges, sem értelme nem lett volna annak, hogy ezek mindegyikét elemezze a nemzeti kutató; különösen azért, mert ezekben az esetekben általában van egy jellegadó döntés, egy leading case, amely az összes lényegi érvet tartalmazza, amit az EJEB az adott jogi problémáról gondol.

Hol és mikor olvashatjuk vagy ismerhetjük meg a kutatás eredményeit?

Tóth J. Zoltán: A kutatás eredményeit tartalmazó könyv előreláthatólag 2021 novemberében jelenik meg, amelynek bemutatója mellé egy nagyszabású nemzetközi konferenciát is tervezünk november 30-án, a kutatásban résztvevő és más neves, főként külföldi előadók, jogászprofesszorok, alkotmánybírók részvételével.

Köszönjük a beszélgetést és várjuk a kutatás részletes elemzésének az összefoglalóját!

Kiss Anna PhD, tudományos főmunkatárs, Országos Kriminológiai Intézet

Közös erőfeszítések az embercsempészet formáinak azonosítására


Szerző(k): Schmidt Gábor

Az IAP konferencia negyedik témájához, a büntetőeljárási alternatívák hatása a nemzetközi együttműködésre címűhöz kapcsolódva került sor a már néhány éve működő Embercsempészet Ügyészi Platform (TIPP) keretében a Közös erőfeszítések az embercsempészet formáinak azonosítására című szekció előadásaira, az Argentína Ügyészi Szervezetéből érkező Maria Alejandra Mángano elnökletével, aki az Emberkereskedelmi Ügyekre Szakosodott Ügyészség ügyésze.

Az Emberkereskedelem miatt eljáró ügyészek szekciójában az alábbi szakemberek tartottak előadást:

Mike Chibita, Uganda Ügyészi Szervezetének igazgatója; Sike Albert, bűnmegelőzési szakértő, ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatal (UNODC) Emberkereskedelmi és Embercsempészési Ügyek Osztálya

A 2019 januárjában, Puerto Ricóban, az emberkereskedelem témakörében rendezett IAP-NAAG1  közös konferencia eredményeire építve az ülés az ügyészek azon együttes erőfeszítéseire fókuszált, amelyek a számos formában előforduló emberkereskedelem felismerését, megelőzését és üldözését célozzák. Minden résztvevő tényként fogadta el, hogy az emberkereskedelem globális probléma, és az ügyészeknek kellően felkészültnek kell lenniük, hogy kezelni tudják ezt a folyamatosan alakuló, fejlődő és bonyolult bűncselekményt, és megelőzzék további sértettek áldozattá válását. A formális és informális hálózatok lényegesek az ügyészek, nyomozók, sértettek, közösségek és kormányközi szervezetek közötti együttműködés erősítéséhez.

Ezen általános megfigyeléseken felül a megbeszélés az alábbiakat emelte ki.

  • Az ügyészek kritikus szerepet játszanak annak biztosításában, hogy a sértettek az ilyen ügyek nyomozási és vádemelési ügyészi szakában megfelelő védelemben részesüljenek. Az ügyészeknek számítaniuk kell arra, hogy a sértettek gyakran nem akarnak együttműködni a nyomozások, bűnüldöző eljárások során és az ilyen válasz nem abnormális. Az ügyészek azonban kötelesek az emberkereskedelem elkövetőinek a jogi felelősségre vonását kezdeményezni, és mindig biztosítaniuk kell, hogy az emberi méltóságukat szem előtt tartva, a sértetteket tisztelettel kezeljék.
  • Az „áldozatközpontú” megközelítés a legjobb gyakorlatnak számít, mert lényeges, hogy a sértettek be legyenek vonva és ellenőrzést gyakoroljanak a döntések felett az ilyen ügyekben. Továbbra is döntő jelentőségű a sértettek számára, hogy legyen beleszólásuk abba, milyen módon haladjon az ügy, vagy hogy meghatározhassák az ügyben való szerepvállalásuk szintjét – tekintet nélkül arra, hogy az ügyész vagy a nyomozó miként érez ezzel kapcsolatban –, mert az újra áldozattá válást el kell kerülni, tekintetbe véve az általuk már megtapasztalt traumát is. Az ügyészeknek képezniük kell magukat, és olyan fórumokat kell keresniük, mint az IAP vagy más konferenciák. Olyan képzéseket szükséges az ügyészek számára tartani, amelyek biztosítják annak megértését, hogy miként kell kezelni ezeket az ügyeket és a sértetteket kulturális, jogi, társadalmi és igazságügyi nézőpontból. Az ügyészek és nyomozók együttműködő erőfeszítései kulcsfontosságúak a bizonyítékok és határon átnyúló információk összegyűjtésének előmozdításában, miközben segítséget kell nyújtani a sértetteknek, felfedve a legjobb jogi stratégiákat az új problémák kezeléséhez és sikeres gyakorlati megoldások alkalmazásához az ilyen ügyekben végzett mindennapi munkában.
  • Az ügyészeknek együtt kell működniük olyan hazai és nemzetközi szervezetekkel, amelyek technikai támogatásra, általános támogatásra, illetve a sértettek részére szolgáltatások nyújtására összpontosítanak. Lépést kell tartani olyan kutatási eredményekkel, mint az Egyesült Államok Belügyminisztériumának emberkereskedelmi ügyekről szóló jelentése és az UNODC emberkereskedelemmel foglalkozó tematikus jelentései.
  • A sértettek gyakran a családi nyomás és az emberkereskedőkkel való összejátszás, a lehetőségek hiánya, a bizonytalan otthoni körülmények, a szegénység és az emberkereskedők módszereiben való járatlanság, illetve a rossz emberekbe helyezett bizalom miatt esnek a bűncselekmény áldozatául. Az ügyészeknek együtt kell működniük az NGO-kkal, hogy megelőző kampányok által minimalizálják az ilyen eseteket.

A megbeszélés speciális tárgyalási és bűnüldözési technikákat is feltárt az ilyen ügyekben indult büntetőeljárásra vonatkozóan, valamint regionális tapasztalatokat és szaktudást osztott meg ezekről, továbbá arról, hogy az egyes ügyekben a technikai segítség és támogatás nyújtása érdekében miként működtek együtt a partnerekkel.

A jövőre nézve a megbeszélés az alábbiakat ajánlotta:

  • Az emberkereskedelem miatt indult ügyek intézéséhez az ügyészek felkészítése érdekében célzott képzéseket kell tartani.
  • Az ügyészek munkáját segítő források elérhetőségét javítani kell az ilyen ügyekben született precedensértékű határozatok, illetve a legjobb gyakorlati útmutatók biztosításával.
  • A TIPP – mint a kapcsolatfelvételi adatok és hasznos információk egész éven át tartó terjesztésére alkalmas platform – további támogatását elő kell segíteni.

Egyetértés volt abban, hogy többet kell tenni az emberkereskedelem megállítása érdekében, de a TIPP szerepe továbbra is az lehet, hogy értékes platformot nyújtson az ügyészek globális együttműködése számára. A jövőben tartandó konferenciákon hasznosak lennének olyan gyakorlati jellegű megbeszélések, amelyek speciális ügyek nyújtotta kihívások és sikerek előtérbe helyezésével, továbbá gyakorlati tippek, útmutatók nyújtásával segítenék az emberkereskedelem miatt indult ügyek nyomozását.

Schmidt Gábor, csoportvezető ügyész, Bács-Kiskun Megyei Főügyészség; az ÜOE Nem-zetközi Bizottság volt tagja.

A nemzetközi összekötő ügyész feladata


Szerző(k): Tankó Bojána

Az IAP konferencia harmadik, Az ügyésze szerepe a határokon átnyúló nyomozásokban című témájához kapcsolódó II/B workshop a nemzetközi összekötő ügyész feladataival kapcsolatos kérdések megvitatását tűzte céljául, Nicola Staub, a svájci Schwyz kanton képviselőjének elnökletével.

Az ülést Mats Jansson, a svéd Korrupció Ellenes Csoport ügyésze moderálta. Az alábbi résztvevők ismertették tapasztalataikat a nemzetközi összekötő ügyészek szerepét illetően:

Jacques Lemire, a Kanadai Igazságügyi Minisztérium Nemzetközi Együttműködési Csoportjának szenior tagja; Shenaz Muzaffer, Anglia és Wales Királyi Ügyészségének főügyész helyettese; Gilles Charbonnier, a párizsi legfőbb ügyész helyettese; Mike Grant, az Amerikai Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumának jogi tanácsadója

A beszélgetésből kiderült, hogy az összekötő ügyészek több módon vethetők be. Franciaország és Kanada például leginkább az operatív funkció érdekében, míg az Egyesült Királyság és az Amerikai Egyesült Államok mind operatív, mind kapacitásnövelési céllal alkalmazza ezen ügyészeket. Az összekötő ügyészek közül van, aki általánosan, mindenfajta bűncselekménnyel foglalkozik, de az is előfordul, hogy egy speciális területre szól a küldetés.

Az operatív célból kirendelt ügyészek általában a nemzeti ügyészségek tapasztaltabb szakemberei közül kerülnek ki, és túlnyomórészt koordinációs segítséget nyújtanak a nemzetközi vonatkozású büntetőügyekben. Elősegítik a küldő és fogadó ország közötti bűnügyi együttműködést, és kapcsolatot alakítanak ki a fogadó ország hasonló funkciót betöltő ügyészeivel. Mindemellett mindkét ország ügyészei számára oktatási és továbbképzési tevékenységet is elláthatnak.

A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a legjobb eredmény elérése érdekében az összekötő ügyészek kirendelésének helyét előre jól meghatározott kritériumok szerint kell eldönteni. Szintén ellenvetés nélkül állapították meg, hogy az összekötő ügyészek nagyban elősegítik a kommunikációt a fogadó és küldő ország között, és ez lehetővé teszi a gyors és hatékony reagálást a határokon átnyúló bűncselekmények esetén.

A kapacitásnövelési célból szolgálatot teljesítő összekötő ügyészek rendszerét illetően az Amerikai Egyesült Államok már 1991 óta élen jár, hiszen az Igazságügyi Minisztérium Bűnügyi Részlegének keretein belül ekkor hozták létre a Külföldi Ügyészi Fejlesztési, Segítségnyújtási és Képzési Hivatalt (OPDAT1 ). Ezt az intézményt a nemzetközi bűnözés elterjedése hívta életre. Elsősorban a terrorizmus, a korrupció és a nemi bűncselekmények elleni harc a feladata. Napjainkban megközelítőleg ötven OPDAT-program működik szerte a világon. Fő feladatuk, hogy erősítsék az együttműködést a büntető igazságszolgáltatási rendszerek között, és támogassák a jogállamiságot, kapacitásnövelő funkciójukban a bonyolultabb ügyek megoldását segítsék, oktatási és továbbképzési tevékenységet végezzenek.

Habár a nemzetközi bűnügyi együttműködésben a személyes kapcsolatok is fontosak, mégsem szabad ezeket túlbecsülni, de a beszélgetés résztvevői abban egyetértettek, hogy az összekötő ügyészek alkalmazása a küldő és fogadó országok közötti együttműködést a személyes jelenlétükkel nagyban elősegíthetik. Kiemelték, hogy az operatív feladatot ellátó ügyészek tevékenysége érzékelhető eredményekkel jár, és e terület fejlesztésében a Nemzetközi Ügyészi Egyesületnek, az IAP-nak is szerepe lehet.

Tankó Bojána, ügyész, Budapesti XX., XXI. és XXIII. Kerületi Ügyészség, az ÜOE Nemzetközi Bizottság tagja.

A nemzetközi tömegpiaci csalások elleni fellépés¹


Szerző(k): Takácsné Diófási Ágnes

Levezető elnök: Abigail Stempson, igazgató, NAGTRI Fogyasztóvédelmi Központ, USA

Előadók: Richard Goldberg, főtanácsadó az átfogó perindítások ügyeiben, Igazságügyi Minisztérium Fogyasztóvédelmi Főosztály, USA; Laura Alejandra Perugini, peres és közigazgatási ügyekben eljáró ügyész, Buenos Aires Autonóm Városa, Argentína; Sidney Rosa da Silva Junior, koordinátor, Rio de Janeiro Állam Fogyasztóvédelmi Ügyészség, Brazília; Satyajit Boolell, IAP-alelnök, Mauritius

A PCPN (Ügyészek Fogyasztóvédelmi Hálózata) olyan nélkülözhetetlen kommunikációs fórumot biztosít gyakorló szakemberek részére, amely lehetővé teszi ötleteik és tapasztalataik kicserélését, folyamatos tájékozódásukat, a közös innovációt és problémamegoldást, a megközelítések és a technikák fejlesztését a fogyasztóknak kárt okozó csalárd vállalkozásokkal szemben. A hálózat jelenlegi vezetői argentin, brazil, mauritiusi és egyesült államokbeli IAP-tagokból állnak.

A fogyasztók sérelmére elkövetett csalásokat és a megtévesztő kereskedelmi rendszereket szankcionáló igazságszolgáltatás országonként különböző, és a kormányzat több ágazata is illetékes az ilyen ügyekben. Az országok egy része nagy általánosságban a civil igazságszolgáltatás keretei között, más részük a büntetőjog eszközeivel, sokan pedig mindkét módon szankcionálják a fogyasztóvédelmi jogsértéseket, attól függően, hogy milyen súlyú a jogsértés és milyen az elkövetői kör. Az ilyen típusú rendszerek ellen fellépő sokféle nemzeti igazságszolgáltatás mellett az ügyészek világhálózatának kifejlesztése egy lépés a fogyasztók világméretű védelme érdekében.

A PCPN ülésszak középpontjában a nemzetközi tömegpiaci csalások elleni fellépés, a határokon átnyúló tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat állt, és kiterjedt annak megvitatására is, hogy a belföldi csaló rendszerek miként teszik áldozattá a fogyasztókat külföldön, továbbá arra is, hogy a nemzetközi csalók miként károsítják az egyes országok fogyasztóit.

Az ülés feltárta

  • a különböző igazságszolgáltatási rendszerekben meglévő fogyasztóvédelmi eljárások típusait;
  • a más országok nyomozó hatóságaival való együttműködés sikereit és kudarcait;
  • a más országok csalóinak azonosítására és nyomozására vonatkozó technikákat;
  • a büntető kontra polgári igazságszolgáltatást.

A fórum magában foglalt egy áttekintést az IAP-PCPN szakmai hálózat forrásaival kapcsolatban, valamint azt a kerekasztal-beszélgetést, ahol a résztvevők a saját országuk fogyasztóvédelmi tevékenységének egyes kérdéseiről beszéltek.

Takácsné Diófási Ágnes, IAP szenátor 2016-tól, IAP VB-tag (2010–2016), az ÜOE nemzetközi kapcsolatok alelnöke (2009–2020).

Nemzetközi együttműködés az operációs tevékenység során


Szerző(k): Nyíri Klára

A világ minden részéről érkeztek ügyészek a Nemzetközi Ügyészi Egyesület 24. alkalommal megrendezett éves konferenciájára, hogy kicseréljék tapasztalataikat a különböző jogrendszerek közötti nemzetközi együttműködésről. Az IAP Katonai Ügyészek Hálózata (NMP)1  által rendezett ülésen Lisa Ferris, az új-zélandi katonai ügyészség igazgatója, Sara Root, az amerikai hadsereg legfőbb ügyésze, Michel Guedes, a párizsi törvényszék ügyészhelyettese, valamint Bruce MacGregor, a kanadai katonai ügyészség igazgatója tartott előadást.

Levezető elnökök: Lars Stevnsborg, dán katonai legfőbb ügyész; Bruce MacGregor, a Kanadai Katonai Ügyészség vezetője

Előadók: Lisa Ferris, az új-zélandi Katonai Ügyészség vezetője; Sara Root, az USA Hadseregének vezető ügyésze; Michel Guedes, helyettes ügyész, a francia Párizsi Büntetőtörvényszék Katonai Büntető Ügyek Szekciójának vezetője; Bruce MacGregor, a Kanadai Katonai Ügyészség vezetője

Rapportőr: Dominic Martin, a Kanadai Katonai Ügyészség helyettes vezetője

A szekcióülésen vizsgálták a különböző jogrendszerek közötti nemzetközi együttműködés formáit, valamint a hadszíntéri partnerekkel történő kooperációt. Az előadók ennek keretében górcső alá vették a vizsgálandó események helyszínére való kijutás nehézségeit, a bizonyítékok összegyűjtését, az egymással versengő jogrendszereket, a háborús egyezmények rendszerét és a szövetségi rendszerben együttműködő partnerektől szerzett bizonyítékok felhasználásának lehetőségeit. Minden előadó a saját véleményét fogalmazta meg, ezek nem feltétlenül tükrözték azoknak a katonai szervezeteknek az álláspontját, amelyeknél dolgoznak. Bár a konferencián Új-Zéland, az USA, Franciaország, valamint Kanada is részletes tájékoztatást adott a külföldön állomásozó – több ország katonáiból álló – katonai egységeinél történt katonai bűncselekmények nyomozási nehézségeiről, valamint azok lehetséges megoldásairól, jelen összegzésben csak Új-Zéland és az Egyesült Államok által tett megállapításokat szerepeltetjük.

Új-Zéland

Új-Zéland egy kis létszámú nemzeti hadsereg szemszögéből mutatta be a katonai műveletekkel összefüggő nyomozásokat – különös figyelemmel a többnemzetiségű katonai műveletekre – mivel az új-zélandi hadsereg körülbelül 10 000 egyenruhásból áll, és emiatt ritkán települnek önállóan katonai műveleti helyszínekre.

A vizsgálatok az alábbi kihívásokat tárták fel:

  • Egyrészt problémaként merül fel az időtényező, ugyanis a jogsértő cselekmény ismertté válása akár évtizedekkel követi csak azok tényleges bekövetkeztét, ami jelentős kihívás elé állítja a nyomozó hatóságokat, valamint az ügyészeket egyaránt.
  • Az elmúlt évtizedekben megváltoztak a hadszíntéri információátadás formái is. A parancsnokok már nem vezetnek írásos háborús naplót, hanem döntéseiket, iránymutatásaikat és a releváns információkat e-mailben közvetítik, illetve szóban továbbítják az érdekelteknek.
  • A több ország katonáiból álló katonai egységek szerkezeti felépítése és bevetési gyakorlata szintén kérdéseket vet fel a vizsgálatok lefolytatásakor. Az országok közötti együttműködési politika, az irányelvek és jelentések kulcsfontosságú információt nyújthatnak a nyomozások vagy a büntetőeljárások során. A NATO-ban vagy más katonai együttműködési rendszereknél meglévő bizonyítékok felkutatása nagy kihívást jelent a büntetőeljárások során, ugyanis nem minden esetben lehetséges azon tanúk kihallgatása, akik más ország fegyveres erőinek kötelékébe tartoznak. A katonai műveletekben együttműködő partnerek adatainak kezelése és a minősítés nélküli közzététel tekintetében szintén nincs egységes gyakorlat a különböző országok között.
  • Ugyancsak problémát jelent a helyszínvizsgálatok elvégzése és a befogadó országok állampolgárainak tanúkénti kihallgatása mellett a műveleti helyszínekről való hiteles információk beszerzése.

Új-Zélandon a fegyveres erők tagjai által elkövetett bűncselekmények esetében belső katonai nyomozást folytatnak, amit a Katonai Rendőrség végez, ennek hatásköre azonban nem terjed ki a háborús bűncselekmények vizsgálatára. A Nemzetközi Büntetőbíróság, amelynek Új-Zéland is tagja, szintén rendelkezik hatáskörrel egyes katonai bűncselekményekkel kapcsolatos eljárások lefolytatására. Új-Zélandon jelenleg is folyamatban van egy a fegyveres erőktől független kormányzati vizsgálat, különösen olyan kérdéseket fókuszba helyezve, mint az operatív információbiztonság és az aktív fegyveres konfliktusok területén végzett nyomozás.

A jövőben a több ország katonáinak részvételével végzett katonai műveleteknél az alábbi szempontokat kell figyelembe venniük:

  • A katonai együttműködések során a kölcsönös hozzáférést biztosító információkezelési rendszer kialakítása, valamint megállapodás az információk megőrzésének határidejéről. Egyértelmű iránymutatás a bírósági ügyek anyagának nyilvános kiadására, az ügyek nyilvánosságra hozatalára és az együttműködő partnerek közötti információ-megosztásra vonatkozóan.
  • Együttműködési politikák, SOP-k2 , irányelvek és egyéb anyagok hozzáférhetősége a nemzeti vizsgálatok lefolytatásához.
  • Megállapodás a tanúk kihallgatásának és a tanúvallomásokhoz való hozzáférés lehetőségéről az együttműködésben részt vevő felek között, valamint a többnemzetiségű katonai egységet befogadó ország részéről is.
  • A koalíciós szintű vizsgálatoknál a jelentések és más bizonyítékok hozzáférésének és kiadásának egységesítése az együttműködésben részt vevő felek között.
  • Megállapodás a helyszínvizsgálatokról és a tanúk helyszínre jutásáról.
  • Különféle szerződéses kötelezettségek, különös tekintettel az információ-megosztásra és a minősített anyagokhoz való hozzáférésre.

Noha a nagy nemzetek rendszerint folyamatosan figyelemmel kísérik a lehetséges polgári áldozatokat, akár erre kijelölt egységek útján is, a kis nemzetek hadereje általában nem rendelkezik kellő erőforrással ilyen szervezeti egység működtetéséhez. Ez alapján a nyomozások támogatásához is szükségük lehet arra, hogy a nagyobb erőforrásokkal rendelkező együttműködő partnerekre támaszkodjanak az eljárásuk során.

Amerikai Egyesült Államok

Az amerikai hadseregnek körülbelül 500 000 katonája van aktív szolgálatban, ide nem értve a haditengerészet, a légierő, a tengerészgyalogság és a parti őrség tagjait. Az amerikai hadsereg JAG-hadtestéhez hozzávetőlegesen 1900 egyenruhás ügyvéd tartozik.

Az USA hadseregének a világ számos országában állomásoznak katonái, és kiemelt figyelmet fordítanak a katonai fegyelem fenntartására. A katonai igazságszolgáltatás rendszere a parancsnokok aktív szerepén alapszik, akiknek feladatuk a fegyelem folyamatos fenntartása a katonák között.

A SOFA-k, a kölcsönös jogsegélyről szóló szerződések (MLAT) és más megállapodások megkönnyítik a nyomozást és biztosítják a tárgyalások megfelelő folyamatát. Erre példák az alábbiak:

  • A Németországgal kötött MLAT széles körű együttműködést biztosít, például vallomások vagy nyilatkozatok felvétele, dokumentumok, nyilvántartások és bizonyítékok biztosítása, tanúk felkutatása, házkutatá-sok és lefoglalások végrehajtása tárgykörében.
  • Dél-Korea elsődleges büntető joghatósággal rendelkezik a katonák által – szolgálaton kívül – elkövetett helyi bűncselekmények esetében.

Bizonyítási és vizsgálati nehézségek:

  • Különböző nyomozási rendszerek. A fogadó országnak nincs mindig erőforrása olyan vizsgálatok lefolytatásához, amelyek bizonyítékként felhasználhatók az Egyesült Államok hadbírósági eljárásaiban. Problémát jelenthet az áldozat elérhetőségének megszerzése, az orvosi jelentések nem specifikus terminológiahasználata, hiányzó dokumentációk, illetve a bizonyítékok nem kellő ideig történő megőrzése.
  • Ha a befogadó ország dönthet először arról, hogy folytat-e nyomozást az ügyben, akkor az amerikai hadsereg arra illetékes hatóságai nem nyomozhatnak addig, amíg a helyi ügyészség nem határoz az eljárás megindításáról. Ekkor problémaként merülhet fel, hogy az időmúlás a sikeres nyomozás esélyét csökkenti.
  • A helyi orvosi szolgáltatók feljegyzései és megállapításai nem elég konkrétak, sokszor csak általánosságokat fogalmaznak meg.
  • Egyes országokban az adatvédelmi törvények megakadályozzák a nyomozókat abban, hogy a vizsgálat minden részletét megismerjék.
  • Az amerikai állampolgárok nem kötelezhetők arra, hogy az Egyesült Államokon kívül tanúskodjanak. Ha nem lehet tanúként idézni az amerikai állampolgárokat a koreai, németországi, olaszországi vagy kuvaiti bíróságok elé, ez az egész ügy végkimenetelét alapjaiban változtathatja meg.
  • A fogadó ország büntető igazságszolgáltatási rendszere jelentősen eltérhet az Egyesült Államok kontradiktórius rendszerétől.
  • Problémát jelent a büntetőeljárás során a bizonyítékok hitelesítése.

Nyíri Klára, katonai ügyész, Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség.

A felderítés és a bizonyítás közötti különbség, valamint a kölcsönös bűnügyi jogsegély alternatívái


Szerző(k): Radványi Éva

A felderítés és a bizonyítás közötti különbség

Az IAP-világkonferencia második témája: A bizonyítékok összegyűjtése és megosztása az együttműködés során. Ezen belül, az ehhez kapcsolódó „A” workshop A felderítés és a bizonyítás közötti különbség feltárásával foglalkozott, Arianna Leopore, az ENSZ kábítószer-bűncselekmények üldözésével foglalkozó osztálya programszervezőjének elnökletével. A workshop témája az elektronikus bizonyítékok megkeresés útján történő, határokon túli beszerzéséről szóló úgynevezett Gyakorlati Útmutatóra (Practical Guide for Requesting Electronic Evidence) épült, amit az első plenáris ülés elején mutattak be.1

A téma felvezetőjének a Kijevi Városi Ügyészség ügyészét, Valerija Melnyket kérték fel. A workshopon az alábbi szakemberek szóltak hozzá a megadott témához: Virgil Ivan-Cucu, az EuroMed vezető szakértője; Francisco Pont Verges, az argentin Buenos-Aires tartomány Legfőbb Ügyészségének büntető igazságügyekért felelős megbízottja; Marc Porret, az igazságügyi és büntetőjogi ügyek koordinátora az Egyesült Nemzetek terrorizmus-ellenes bizottságának végrehajtó testületénél (CTED); Olga Zudova, az Egyesült Nemzetek Szervezetének regionális jogi vezető-tanácsadója (UNODC).

Az ülés feltárta a felderítés és a bizonyítás közötti különbségeket. Fontos elhatárolási szempont a bizonyítékok megszerzése, kezelése és felhasználása, ugyanis ez más a felderítés és más a bizonyítás során.

A világméterű terrorizmus és a szervezett bűnözés, valamint az internethasználat elterjedése indokolttá tesz olyan fellépést, ami hatékony együttműködésre és információ-megosztásra épül a hírszerző hatóságok, a jogalkalmazók és az ügyészségek között nemzeti, helyi és nemzetközi szinten egyaránt.

Kihívást jelent a hatékony és hatásos eszközök kifejlesztése az elektronikus bizonyítékok megőrzésére, tárolására, összegyűjtésére és cseréjére olyan esetekben, amikor gyakran az idő a legfőbb tényező.

A felszólalók a digitális információkat három típusba sorolták:

  • a felderítés útján beszerzett információ;
  • az elektronikus adat;
  • az elektronikus bizonyíték.

A digitális információ mindhárom típusának a beszerzése a szolgáltatóhoz intézett megkereséssel, vagy a rendőrségek közötti előzetes jellegű kölcsönös jogsegély formájában, vagy a hivatalos kölcsönös jogsegéllyel intézhető.

A felderítés kapcsán a résztvevők arról vitatkoztak, szükség van-e intézkedésekre annak érdekében, hogy a nemzetbiztonság védelme és a vádlott tisztességes eljáráshoz fűződő jogának érvényesülése se sérüljön. A jelentős súlyú bűncselekmények felderítésénél felmerült, hogy szükséges lehet egy független felülvizsgálati jogosultsággal rendelkező bizottság felállítása, továbbá létrehozhatnának egy egyesített központot az információ-megosztásra és a lényeges információk megvitatására.

Nemzeti szinten lépések sorozata kellene ahhoz, hogy az elektronikus bizonyítékok megőrzése, begyűjtése és megosztása a hivatalos kölcsönös bűnügyi jogsegélykérelemhez vezető út közbeiktatása nélkül legyen kezelhető. Az elhangzott javaslatok szerint érdemes lenne közvetlen megkeresést intézni az internetszolgáltatókhoz az információk kezdeti tárolása és önkéntes vagy azonnali közlése iránt, a rendőrségek pedig közvetlenül tájékoztathatnák egymást például az alapfelhasználó, az előfizető és a kapcsolati tevékenységet érintő adatokról.

A gyakorlati útmutató összeállítást tartalmaz az országspecifikus helyi pontokról, térképen feltüntetve a főbb internetszolgáltatókat, azokat az eljárásmódokat, törvényi kereteket és gyakorlati elvárásokat, amelyeknek a nemzetközi együttműködés során egyszerre kell érvényesülniük mind hatékonysági és hatásossági, mind formális és informális szempontból.

A kölcsönös bűnügyi jogsegély alternatívái

A „B” workshopban a kölcsönös bűnügyi jogsegély alternatíváiról folyt a disputa, Ewa Korpi, a Svéd Ügyészség Szervezett Bűnözés Elleni Nemzeti Osztályának vezető ügyésze elnökletével.

A téma felvezetője Jacob Ondari, Kenya legfőbb ügyész helyettese volt. A workshopban az alábbi szakemberek szóltak hozzá a megadott témához:

Janet Henchey, a Kanadai Igazságügyi Minisztérium Nemzetközi Ügyekért felelős csoportjának főigazgatója; Ilias Konstantakopoulos, ügyész és igazságügyi tanácsadó, valamint Görögország állandó európai uniós képviselője; Julieta Lozano, az egyesült államokbeli New York Állam Kerületi Ügyészségének vezetőhelyettes ügyésze; Lene Doherty, ügyvéd az Egyesült Királyság Központi Hivatalának Nemzetközi Igazgatóságánál; Jeehye Son, Dél-Korea legfőbb ügyész helyettese.

Bár a kölcsönös bűnügyi jogsegély alapvető eszköz a nyomozók és ügyészek számára, mégis túlságosan nehézkes és lassú ahhoz, hogy felvegye a lépést a gyorsan terjedő világméretű bűnözéssel. Rendkívül hatékony, egészen addig, amíg alternatív és kiegészítő eljárásokra nem kerül sor. Ha nem igényel bonyolult és gyors döntést, akkor a kölcsönös bűnügyi jogsegély ott alkalmazható, ahol a kényszerítő intézkedések bizonyíték-beszerzésre irányulnak.

A felszólalók azokat a lehetőségeket vették számba, amelyek a formális (MLA), kölcsönös bűnügyi jogsegélyeljáráson kívül alkalmasak felhasználható bizonyítékok beszerzésére. A felmérések szerint hasznos eszköznek bizonyultak az előzetes kölcsönös jogsegély iránti megkeresések. A joghatóság függvényében szükséges vagy sem a kérelmek központi hatóság beiktatásával történő továbbítása.

A résztvevők az alábbi főbb kategóriákat különböztették meg:

  • Nyílt forrás és önkéntes közreműködés alapján, amely magában foglalja a közvetlen hozzáférést az országos nyilvántartásokhoz, úgymint a földhivatali, a cégnyilvántartás és a hitelnyilvántartók adatai. Bármiféle információ-szolgáltatás mind a természetes és jogi személyekre vonatkozóan az adatkezelő szervek részéről önkéntes.
  • A jogalkalmazók és jogalkalmazók közötti együttműködés alatt gyakran a rendőrségek egymás közötti megkeresése értendő. Ez két széles kategóriába sorolható. Az egyik az információszerzés/felderítés, ami a jövőbeni kölcsönös jogsegélykérelmekhez kötődik, beleértve a gyanúsított felkutatását és tartózkodási helyének beazonosítását; a vagyon-felderítést; a gyanúsított biometrikus azonosítását, a rendőrségi nyomozási ügyekben tárolt adatait; és további előzetes logisztikai segítséget is. A másik a kommunikációs adatokra épülő bizonyítékok, bűnügyi nyilvántartások és megfigyelési adatok.
  • Az ügyészekből és a nyomozó hatóságok tagjaiból álló közös nyomozócsoportokat több felszólaló is említette. Az abban részt vevő országok közötti írásban rögzített megállapodásra épülő együttműködés speciális bűnügyi nyomozási intézkedések végrehajtását teszi lehetővé. A közös nyomozócsoport révén közvetlen bizonyíték- és információgyűjtésre, valamint -megosztásra van mód. A beszerzett információk és bizonyítékok a részt vevő ország jogalkotásával összhangban a közös nyomozócsoport létrehozására készült megállapodásban foglaltak szerint oszthatók meg anélkül, hogy az 1959. április 20-án kelt, a kölcsönös bűnügyi jogsegélyről szóló európai egyezmény második kiegészítő jegyzőkönyve szerinti eljárást kellene követni.
  • A nemzetközi szervezetek körében az EGMONT Csoport és az Europol Pénzügyi Felderítő Egysége (FIU) szervezetekhez a gyanús pénzügyi tevékenységről készült jelentés iránti megkeresések intézhetők, de más pénzügyi hírszerzőkhöz intézett megkeresések kibocsátása is felmerült. Fontosak az informális hálózatok, mint az Ügyészek Nemzetközi Szervezete (IAP), valamint a területi és témaspecifikus hálózatok, mint a Vagyon-felderítési Hatóságok Ázsiai és Csendes-Óceáni Hálózata (ARIN-AP), amelyek gyors és hatékony információcserét és -szerzést biztosítanak a regisztrált kontaktpontok között.
  • Az Európai Ügyészség (EPPO) nemzetközi együttműködési modellt dolgozott ki a különböző jogrendszerek közötti szervezeti akadályok kiküszöbölésére. Az EPPO az Európa Unió független testülete, az unió pénzügyi érdekeit sértő csalások és egyéb bűncselekmények nyomozására és vádemelésre kialakított decentralizált szervezeti struktúrával és jogkörrel. Főként hat nyomozási intézkedést tesz általánossá a részt vevő országokban, elkerülve a határokon túl végzett nyomozási cselekmények esetében a szükséges kettős joghatóság intézményét: tevékenységei között szerepel a házkutatás; az elektronikus eszköz útján történő megfigyelés és a bűncselekményből származó jövedelmek befagyasztása.

A workshop valamennyi felszólalója egyetértett abban, hogy az informális eljárással elérhető eredmények behatároltak. Ezek részint magából a vádemelési modellből eredeztethetők, mint például a vádemelési rendszerben kialakult egyes bizonyítékok bizonyító erejével szembeni elvárások; részint az adatbiztonság és az emberi jogok alkotmányossági előírásaiból, vagy ahhoz illeszkedő nemzetközi vagy hazai szabályozásokból. A konferencián abban konszenzus volt, hogy a kölcsönös bűnügyi jogsegély informális alternatíváinak a határokon átnyúló bűnüldözésben értékes szerepük van.

Radványi Éva ügyész, Budakörnyéki Járási Ügyészség; az ÜOE Nemzetközi Bizottság tagja.

A kiberbűnözés kihívásainak kezelése


Szerző(k): Kökényesi-Bartos Attila

Ahogy ez az előző számból is kiderült, a Nemzetközi Ügyészi Egyesület (IAP) legutóbbi, 24. Világkonferenciáját Buenos Airesben rendezte meg. A konferencia 4 fő témája közül az első a Különböző büntetőeljárási rendszerek – azonos kihívások címet kapta. Az IAP elsőként létrehozott szakmai webhálózata, a GPEN1  (Ügyészek Elektronikus Bűnözés Elleni Hálózata) témájában is tartottak előadásokat.

A szekció levezető elnöke: Edith Van Den Broeck, IAP tanácsadó

Előadók: Mariano Manfredi, ügyészségi nyomozó, Buenos Aires Autonóm Város, Argentína; Daniela Dupuy, kiberbűnözéssel foglalkozó ügyész, Buenos Aires Autonóm Város, Argentína; Lavly Perling, Észtország Legfőbb Ügyésze; Anusha Rawoah, vezető tanácsos a Legfőbb Ügyész Hivatalában, Mauritius; Yonghwa Hong, vezető tanácsos a Világbanknál

Rapportőr: Maria Paula Cevasco, igazságügyi tisztviselő, Buenos Aires Autonóm Város Ügyészsége, Argentína

A tanácskozáson Buenos Airesben dolgozó ügyész kollégák szólaltak fel többek között, s a megbeszélésen arról értekezhettek a résztvevők, hogy a különböző jogrendszerekben működő ügyészek hogyan küzdenek meg a kiberbűnö-zés jelentette kihívásokkal.

A kiberbűnözés kifejezést ebben a körben tágan értelmezték. Ide sorolták a kizárólag informatikai eszközzel elkövethető cselekményeket, ami alatt az informatikai rendszerekbe történő jogosulatlan behatolással és az ilyen rendszerek működésének akadályozásával járó cselekményeket kell érteni, mint például a számítógépes vírusok terjesztését, vagy a szolgáltatás-túlterheléses támadásokat. Továbbá a kiberbűnözéshez sorolták az informatikai környezetben elkövetett egyéb cselekményeket, amelyek esetében az informatikai hálózatokban történő elkövetést mint a hatékonyságot növelő eszközt alkalmazzák olyan, már ismert elkövetési magatartások végrehajtásához, mint amilyen például a csalás.

Az ülés egy videó bemutatásával kezdődött. A felvételen az elkövető különböző specifikus kibertámadásokat; célzott adathalászatot (spearphishing), túlterheléses támadást (denial of service) indít és zsarolóvírusokat (ransomware) terjeszt.

A videó komplex műveleteket mutatott be, amiket mégis relatíve könnyen végre lehet hajtani, illetve elrejteni az elkövetésre vonatkozó nyomokat a felelősségre vonás elkerülése érdekében.

Az elkövetőket sokszor a kiberbiztonsággal kapcsolatos jogi szabályozások és gyakorlatok hiányossága is segíti.

Kiemelte a videó azt is, hogy milyen kihívásokkal találkozhatunk az eljárások során, ha digitális bizonyítékokat, így például előfizetői adatokat kell beszerezni magáncégektől az ennek kikényszerítését lehetővé tevő jogi eszközök nélkül.

A hozzászólók összességében több nehézséget, kihívást jelöltek meg a kiberbűnözéssel kapcsolatosan. Ezek az alábbiak:

  • A kiberbűnözés határon átnyúló természete, amelynek következtében a bizonyítékok több állam joghatósága alatt szóródnak szét az elkövetőkkel és a sértettekkel együtt, s mindez rendkívül megnehezíti az eljárás hatékony lefolytatását. Ezért hangsúlyozták, hogy a megelőzés hatékonyabb, mint a már kialakult helyzet kezelése, ezért célszerű proaktívan felkészíteni a társadalmat, hogy a hasonló támadásoktól megvédhessék magukat.
  • A digitális bizonyítékok könnyen mozgatható, megsemmisíthető, módosítható dokumentumok. Ezért szükséges olyan eljárásjogi eszközök bevezetése, amelyek segítségével a bizonyítékok megőrzéséről gyorsan lehet gondoskodni, a bizonyítékokat összegyűjteni. Ebben a körben fontos annak elérése, hogy akár a bűncselekmény elkövetése közben, folyamatosan rögzíthetők legyenek a bizonyítékok, illetve a kibertérben is bevethetők legyenek fedett nyomozók.
  • A digitális bizonyítékokat rendszerint internetes tartalomszolgáltatók tárolják, akik az adatokat csak bírósági határozat vagy kutatási parancs ellenében adják át. Ezért javasolták, hogy a szolgáltatókkal együttműködési megállapodásokat kössenek annak érdekében, hogy az általuk tárolt adatok megőrzése és biztosítása lehetséges legyen.
  • A technológia folyamatosan fejlődik és a kiberbűnözők az újabb támadások érdekében kihasználják a sebezhető gyengeségeket. Ezért szakképzett kibernyomozókra és ügyészekre van szükség, akik folyamatosan képzéseken vesznek részt, hogy naprakészek legyenek, és a feladatukat hatékonyan lássák el.

Kökényesi-Bartos Attila, csoportvezető ügyész, Pest Megyei Főügyészség; az ÜOE Nemzetközi Bizottság elnöke.


Your browser does not support the canvas element.